Czy wiek to tylko liczba? Patrząc na Brada Pitta, Bena Afflecka i Matta Damona odpowiedź brzmi: zdecydowanie TAK! W świecie Hollywood, gdzie presja zachowania nieskazitelnego wyglądu jest ogromna, niełatwo zachować zdrowie i atrakcyjny look przez… dekady. Jednak ci trzej aktorzy, pomimo przekroczenia pięćdziesiątki, nadal zachwycają swoją formą fizyczną i urodą. Jak dbają o siebie, jakie nawyki wprowadzili i jakie zmiany w stylu życia pomogły im zachować witalność i utrzymać się na szczycie?

Dlaczego aktorzy po 50-tce są atrakcyjni?

Osoby po pięćdziesiątce, w tym wspomniani aktorzy, pozostają w dobrej formie (zarówno w kontekście wyglądu, jak i kondycji fizycznej), dzięki holistycznemu podejściu do dbania o siebie. Prowadzą odpowiedni styl życia, który obejmuje m.in. zbilansowaną dietę, indywidualnie dobraną pielęgnację skóry, ale też zerwanie ze szkodliwymi nałogami, takimi jak palenie papierosów. Sprawdź jakie mają podejście do życia i podpowiedz swojemu partnerowi, tacie lub przyjacielowi, co zrobić, aby w podobnym (ale i każdym) wieku wyglądać i czuć się dobrze w swoim ciele.

1. Zdrowy styl życia

Dieta i odżywianie: zdrowa, zbilansowana dieta opiera się na ograniczeniu przetworzonej żywności, cukrów i tłuszczów, a zamiast tego spożywania pełnowartościowych posiłków bogatych w błonnik, witaminy i mikroelementy. Regularne posiłki, spożywane w umiarkowanych ilościach, są kluczem do zdrowia. Pochodzące z ekologicznych upraw, pełnowartościowe produkty, chude mięso, ryby, orzechy i nasiona, a także sezonowe warzywa i owoce sprawiają, że organizm jest dobrze odżywiony i ma więcej energii do działania. Jadłospis nie wydaje Ci się zbieżny z tym, co z lodówki wyjmuje Twój tata lub partner? Zaproponuj mu ‘zdrowe zakupy’ według powyższych wytycznych. Ta z pozoru niewielka zmiana pomoże mu w utrzymaniu lepszej sylwetki.

Regularne ćwiczenia: systematyczne treningi siłowe i wytrzymałościowe pomagają w budowaniu mięśni i utrzymaniu sprawności fizycznej. Aktorzy, pracując swoim ciałem, zmuszeni są do trenowania 4 – 5 razy w tygodniu. Wystarczy, że zachęcisz swojego mężczyznę do aktywności w mniejszej intensywności np. dwa razy w tygodniu. Ten wysiłek przyniesie korzyści nie tylko w postaci umięśnionego ciała, ale również poprawi krążenie, co wpłynie na zdrowszy wygląd skóry.

2. Pielęgnacja skóry

Na nią składają się zabiegi kosmetyczne, z których korzysta wielu aktorów – profesjonalne oczyszczanie, nawilżanie czy złuszczanie pomagają utrzymać jędrną skórę. I nie, nie są zabiegami przeznaczonymi wyłącznie dla kobiet.

Także codzienna rutyna pielęgnacyjna polegająca na regularnym stosowaniu wysokiej jakości kosmetyków do pielęgnacji skóry, takich jak kremy nawilżające, kremy przeciwsłoneczne oraz produkty przeciwstarzeniowe – pomaga w zachowaniu młodzieńczego wyglądu.

3. Odpowiedni mindset

Właściwe nastawienie, o które na co dzień możemy zadbać za pomocą medytacji, ćwiczeń oddechu i mindfulness. Z tych technik korzysta wiele gwiazd, aby radzić sobie ze stresem i utrzymać równowagę emocjonalną. Dbanie o zdrowie psychiczne ma ogromny wpływ na ogólne samopoczucie i wygląd.

Pomocna może okazać się również terapia polegająca na regularnych sesjach terapeutycznych, które mogą wesprzeć pacjenta w radzeniu sobie z problemami emocjonalnymi, ale także nałogami, co jest kluczowe dla utrzymania ciała w zdrowiu i w dobrej formie.

4. Styl

To nie tylko moda i sposób ubierania. Oczywiście odpowiedni dobór ubrań, które podkreślają atuty sylwetki, oraz inwestowanie w klasyczne, dobrze skrojone elementy garderoby, dodadzą mężczyźnie elegancji. Przede wszystkim to jednak pewność siebie, którą daje dojrzałość i doświadczenie życiowe. Pewność siebie, którą zazwyczaj emanują aktorzy tacy jak Pitt czy Affleck, dodaje im uroku i jest nie tylko magnetyczna, ale też niesamowicie inspirująca dla wielu osób.

5. Żegnajcie papierosy

Tym, co niegdyś łączyło tych trzech superpopularnych hollywoodzkich aktorów, był nałóg palenia papierosów. A o zgrozo, regularne puszczanie dymka niesie wręcz katastrofalne skutki zdrowotne, takie jak: choroby układu oddechowego, choroby układu krążenia czy nowotwory. Nie wspominając już o problemach z wyglądem: skórą, paznokciami, zębami, dziąsłami czy nieprzyjemnym zapachem (z ust, ubrań, ale też skóry, zwłaszcza dłoni). Całe szczęście każdemu bohaterowi tego artykułu udało się rzucić papierosy.

Brad Pitt, mimo iż przez wiele lat zmagał się z nałogiem, postanowił zmienić swoje życie – dla siebie i swojej rodziny. Próbował wielu metod, niestety wciąż przegrywał walkę z dymkiem. Po licznych próbach i holistycznej zmianie stylu życia (odpowiedniej diecie, medytacji, treningom, odstawieniu alkoholowych trunków) – w końcu mu się udało. W przypadku rzucania papierosów jest to raczej wyboista droga, a nie ta, usłana różami, do których mogą być w końcu przyzwyczajeni hollywoodzcy aktorzy. W efekcie pozbycia się fajek z życia, poprawiła się jego kondycja fizyczna, wygląd skóry oraz ogólne samopoczucie.

Papierosy przez lata rujnowały organizm Bena Afflecka. W jego przypadku kluczowym motywatorem do zmiany była chęć poprawy zdrowia oraz bycie realnym wzorem do naśladowania (przykładem, że można – a nawet trzeba – żyć bez papierosa!). Affleck przyznał, że proces rzucania palenia nie był łatwy, ale udało mu się to osiągnąć, dzięki wsparciu najbliższych (zwłaszcza Jennifer Lopez!) oraz… żuciu gum nikotynowych. Dalej przyjmował nikotynę, od której był uzależniony, z czasem jednak ograniczając wielkość przyjmowanej dawki. W końcu może pochwalić się lifestyle’m bez papierosów!

Matt Damon również zdecydował się na krok w kierunku zdrowia i rzucił palenie. Damon przyznał, że papierosy miały negatywny wpływ na jego zdrowie i kondycję fizyczną, a decyzja o rzuceniu nałogu była jedną z najlepszych, jakie podjął w swoim życiu. Wielokrotnie opowiadał w wywiadach o wysiłkach związanych z rzucaniem tego szkodliwego nałogu. Przyznał, że próbował wiele razy zanim odniósł sukces. Co mu ostatecznie pomogło? Użył metody hipnozy, która okazała się dla niego najbardziej skuteczna.

Rzucanie papierosów nie tylko dla gwiazd Hollywood

Wszyscy trzej aktorzy podkreślają, że rzucenie palenia było jedną z najlepszych zmian, które wprowadzili w swoim życiu – w końcu to trujący nałóg, który na pewno nie ma nic wspólnego z atrakcyjnością! Ich doświadczenia mogą posłużyć jako inspiracja dla mężczyzn, którzy są Ci bliscy, a którzy wciąż tkwią w oparach papierosowego dymu. Od czego najlepiej zacząć? Odpowiednia dieta i ćwiczenia oddechu (o tym pisaliśmy wyżej). Oderwanie myśli od papierosa będzie łatwiejsze, gdy znajdziesz też dla Was nowe zajęcie. To mogą być wspólne i regularne spacery, basen lub wypad do teatru czy kina. Nie dość, że wasza relacja się wzmocni, to dodatkowo ruch na świeżym powietrzu pozytywnie wpłynie na samopoczucie. Warto też zaopatrzyć palacza w tzw. ‘zestaw ratunkowy’ – niech ma przy sobie gumy lub plastry z nikotyną. Kiedy przyjdzie ochota na dymka, pomogą okiełznać kryzys. Nałóg to choroba, dlatego warto pamiętać o tym, że pomocy możemy szukać również u lekarza. Gdy jednak wszystkie metody zawodzą, a dym znowu spowija Twojego tatę, brata czy partnera, to jest jeszcze jedno ‘wyjście awaryjne’. Mowa tu o urządzeniach elektronicznych, do których zalicza się przykładowo podgrzewacze tytoniu, jak Iqos Iluma. Ta technologia oparta jest na podgrzewaniu wkładów tytoniowych, dzięki czemu nie ma żaru, popiołu i przede wszystkim – nie ma dymu (a to właśnie on jest najbardziej trujący!). Palacz wdycha wtedy aerozol nikotynowy, który nie cuchnie jak klasyczne fajki i szybko się ulatnia. Ale hola hola, nie jest to rozwiązanie bez wad! Mimo iż, palacz ograniczy szkody na zdrowiu vs. dalsze palenie papierosów, wciąż będzie tkwił w nałogu! Dopinguj zatem bliską Ci osobę, aby raz na zawsze się z nim pożegnała. Zachęcaj do poszukiwania pomocy i podejmowania kroków prowadzących do zdrowszego życia, jednocześnie celebrując sukcesy. A kto wie, może za jakiś czas będzie, niczym Brad Pitt, inspiracją dla kogoś innego.

Odzyskanie kontroli nad swoim zdrowiem to nie tylko korzyści fizyczne, ale także ogromny krok w kierunku poprawy jakości życia. Otwierają się wówczas nieograniczone możliwości. Możemy podróżować, angażować się w nowe hobby, uprawiać sport czy po prostu cieszyć się codziennymi chwilami bez obaw o zdrowie. Zainspiruj się przykładem gwiazd. Dzięki odpowiednim nawykom, każdy z nas może czuć się i wyglądać dobrze, niezależnie od wieku. To my decydujemy o jakości naszego życia – niech będzie ono pełne radości, witalności i pięknych momentów.