Oscary 2021. Gala rozpoczęła się od wręczenia nagrody Emmerald Fennel za scenariusz do jej reżyserskiego debiutu „Obiecująca. Młoda. Kobieta.”. Zaskoczeniem było wręczenie statuetki Anthony ​​Hopkinsowi za rolę w filmie „Ojciec” Floriana Zellera – tym samy został najstarszym zdobywcą Oscara w historii.

Oscary 2021. Największy przegrany

Oscary 2021. Zobaczcie SPEKTAKULARNE kreacje gwiazd (ZDJĘCIA)

Oscary 2021 doceniły film „Nomadland”, który zdobył aż trzy statuetki. Natomiast największym przegranym  jest film „Proces siódemki z Chicago„. Wyszedł z ceremonii bez żadnej statuetki, mimo że był sześciokrotnie nominowany w kategorii: najlepszy film, najlepszy montaż, najlepszy aktor drugoplanowy, najlepszy scenariusz oryginalny, najlepsze zdjęcia i najlepsza piosenka.

Proces siódemki z Chicago:

Film opowiada historię z 1968 roku. W zamyśle pokojowy protest zorganizowany podczas krajowej konwencji amerykańskiej Partii Demokratycznej zamienia się w brutalne starcie z siłami policji i Gwardii Narodowej. Organizatorzy demonstracji, w tym między innymi Abbie Hoffman, Jerry Rubin, Tom Hayden i Bobby Seale, zostają oskarżeni o zawiązanie spisku w celu wywołania zamieszek. Proces, który był konsekwencją tego oskarżenia, zapisał się na zawsze w historii sądownictwa.

Oscary 2021: Brad Pitt zaliczył WTOPĘ. Mina aktorki mówi wszystko

Gala odbyła się z udziałem jedynie 170 osób przez pandemię koronawirusa.  Przed oscarową nocą uczestnicy imprezy musieli wykonać co najmniej trzy testy na COVID-19.

Peter Spears, Frances McDormand, Chloe Zhao, Mollye Asher i Dan Janvey - zwycięzcy filmu "Nomadland,"

Peter Spears, Frances McDormand, Chloe Zhao, Mollye Asher i Dan Janvey – zwycięzcy filmu „Nomadland,”. Fot.POOL / Reuters / Forum

Paulina Porizkova i Aaron Sorkin - reżyser filmu "Proces siódemki z Chicago

Paulina Porizkova i Aaron Sorkin – reżyser filmu „Proces siódemki z Chicago”. Fot. Reuters / Forum