Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej od lat rozpalają nadzieje polskich filmowców. Choć o Polakach w Hollywood zazwyczaj mówi się w kontekście aktorek marzących o karierze z prawdziwego zdarzenia, to polscy twórcy od lat cieszą się uznaniem za oceanem. Wystarczy chociażby wspomnieć m.in. Andrzeja Wajdę, Pawła Pawlikowskiego, Alana Starskiego, Ewę Braun oraz Romana Polańskiego.

Znamy polskiego kandydata do Oscara. Tym razem się uda?

Polski kandydat do Oscara 2021

Co roku najwięcej emocji budzi wybór polskiego kandydata w kategorii najlepszy film międzynarodowy. W tym roku wybór padł na obraz „Śniegu już nigdy nie będzie”Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta (byłego męża Małgorzaty Szumowskiej, partnera i ojca dzieci Mai Ostaszewskiej). Jest to opowieść o mężczyźnie ze wschodu, który ma niezwykły dar – jego ręce leczą, a oczy zaglądają w dusze kobiet.  Bohater znajduje pracę jako fizjoterapeuta na bogatym, zamkniętym osiedlu na przedmieściach. Ostatecznie film nie znalazł się na tzw. krótkiej liście i nie zdobył nominacji.

To jednak nie oznacza, że oscarowa gala odbędzie się bez polskiego akcentu. Dariusz Wolski został nominowany za zdjęcia do filmu „Nowiny ze świata” w reżyserii Paula Greengrassa.

Donald Trump OSTRO POJECHAŁ Brada Pitta za przemowę na OSCARACH

Operator urodzony w 1956 roku w Warszawie, po ukończeniu łódzkiej filmówki, wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Przełomem w jego karierze okazał się film „Heart”. Tworzył zdjęcia do takich obrazów jak Dziennik zakrapiany rumem”, „Prometeusz”, „Piraci z Karaibów”, „Obcy: Przymierze” czy „Marsjanin”. W 2004 roku został członkiem Amerykańskiej Akademii Filmowej.

Ania Wendzikowska szczęśliwa po relacjonowaniu Oscarów, a fani robią aluzje do Kingi Rusin

Oscarowa gala jest zaplanowana na 25 kwietnia. O nagrodę dla najlepszego filmu powalczą następujące :”Ojciec”, „Judas and the black Messiah”, „Mank”, „Minari”, „Nomadland”, „Obiecująca. Młoda. Kobieta”, „Sound of Metal”, „Proces Siódemki z Chicago”.

Macie już swoich faworytów?

Dariusz Wolski

Dariusz Wolski i Gore Verbinski na planie „Piratów z Karaibów 2”, fot. Forum

Dariusz Wolski

Dariusz Wolsk / AKPA