Śmierć 30-letniej Izabeli, żony i matki, która w 22. tygodniu ciąży trafiła do szpitala z diagnozą bezwodzia cały czas jest na ustach całej Polski. Wszyscy zadają sobie pytanie – czy tej tragedii można było uniknąć? Kobieta zmarła w wyniku wstrząsu septycznego, ponieważ lekarze nie przeprowadzili zabiegu aborcji, mimo potwierdzonych poważnych wad wrodzonych płodu i zagrożenia życia matki. Jednak nie lekarze są tutaj głównymi winnymi, a polskie prawo – zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 roku aborcja wynikająca z ciężkich, nieodwracalnych wad płodu jest niekonstytucyjna, a co za tym idzie, zabroniona.

Rusin, Mołek, Popławska i Damięcki reagują na śmierć ciężarnej kobiety, której odmówiono aborcji

30-letnia Izabela przed śmiercią pisała do matki SMSy

Dziennikarze programu „Uwaga!” telewizji TVN dotarli do matki 30-latki. Obie kobiety były cały czas w kontakcie poprzez smsy. Jak opowiada matka, Izabela bardzo się bała o swoje życie:

Dziecko waży 485 gramów. Na razie dzięki ustawie aborcyjnej muszę leżeć. I nic nie mogą zrobić. Zaczekają aż umrze lub coś się zacznie, a jeśli nie, to mogę spodziewać się sepsy. Przyspieszyć nie mogą. Musi albo przestać bić serce, albo coś się musi zacząć.

 

Śmierć ciężarnej kobiety w Pszczynie w wyniku wstrząsu septycznego

W kolejnych SMSach pisanych zarówno do matki jak i do swojego brata, można było wyczytać, że stan Izy się pogarsza. Ciężarna pisała, że zaczyna bardzo źle się czuć i podejrzewa u siebie sepse. Dostała również wysokiej gorączki:

Dali kroplówkę, bo z gorączki się trzęsłam. Dobrze, że termometr wzięłam, bo nikt nie mierzy. Miałam 39.9

Gdy stan 30-latki jeszcze bardziej się pogorszył, inna kobieta leżąca na sali wezwała lekarza. Ostatecznie stwierdzono śmierć płodu, jednak mimo ostatecznego udzielenia pomocy kobiecie, ona również zmarła. Jak przekazała pełnomocniczka rodziny „W toku hospitalizacji płód obumarł. Po niespełna 24 godzinach pobytu w szpitalu zmarła także pacjentka. Przyczyną śmierci był wstrząs septyczny. Zmarła pozostawiła męża i córkę.”

Ostatnią wiadomością Izy do ukochanej mamy było:

Idę spać. Buźki mamuś

Trybunał Konstytucyjny wydał WYROK ws. aborcji ze względu na wady płodu