Dziś odbył się pogrzeb królowej Elżbiety II. Uroczystości pogrzebowe brytyjskiej monarchini były zaplanowane od wielu lat i ściśle określone protokołem. Żaden detal pogrzebu nie był przypadkowy i tyczy się to również trumny, w której spoczęło ciało Elżbiety II. Okazuje się, że trumna królowej oraz to, co znalazło się na niej miało niezwykle ważną i szczegółowo dopracowaną symbolikę.

Najważniejsi przywódcy świata i rodzina królewska na pogrzebie królowej Elżbiety II (ZDJĘCIA)

Symbolika na trumnie królowej Elżbiety II. Insygnia władzy, symboliczne kwiaty i tajemnicza karteczka

Trumna monarchini, która w kondukcie żałobnym przejechała ulicami Londynu została przykryta flagą, składającą się z trzech różnokolorowych części: dwie z nich symbolizują Anglię (trzy żółte lwy na czerwonym tle), trzecia Szkocję (czerwony lew na żółtym tle), a czwarta Irlandię (harfa na niebiekim tle).

Trumna, w której spoczęło ciało monarchini została wykonana ponad 30 lat temu z angielskiego dębu oraz wyłożona ołowiem. Na wierzchu znalazły się charakterystyczne elementy – królewskie insygnia, w skład których wchodzi berło, jabłko królewskie oraz bogato zdobiona korona brytyjska, wykonana w 1937 roku dla ojca Elżbiety II, króla Jerzego VI.

Niezwykłą symboliką cieszy się kwietny wieniec, który spoczął na wierzchu trumny – wykonano go z kwiatów i liści wyciętych z ogrodów królewskich Pałacu Buckingham, Clarence House i Highgrove House. Jak poinformowano na oficjalnym profilu rodziny królewskiej, wśród wybranych do wieńca roślin znalazły się liście rozmarynu i mitru pochodzące z rośliny wyhodowanej z gałązki, która znajdowała się w ślubnym bukiecie królowej Elżbiety II. Mirt jest starożytnym symbolem szczęśliwego małżeństwa. W wieńcu znalazły się też liście dębu angielskiego oznaczające siłę miłości.

Szczególnym zainteresowaniem cieszy się jednak tajemnicza karteczka wetknięta między kwiaty. Ustalono, że odręcznie napisaną notatkę do monarchini pozostawił król Karol III. Internauci postanowili rozszyfrować wiadomość, jednak pojawiło się wiele różnych wersji wiadomości. Jedni twierdzą, że na kartce napisano: „Na pamiątkę miłości i poświęcenia” lub „Na pamiątkę miłości i oddania”, z kolei według innych treść listu mówi „Ku pamięci kochajacej Lilibeth”. Brytyjskie media skontaktowały się w tej sprawie z przedstawicielami rodziny królewskiej z prośbą o doprecyzowanie, jednak Pałac Buckingham stanowczo odmówił skomentowania treści listu, argumentując, że jest „prywatny”.

Reuters / Forum

Reuters / Forum

Reuters / Forum

Reuters / Forum

Jak wyglądała Meghan Markle na pogrzebie Elżbiety II? Miała na sobie prezent od królowej

Tak teraz prezentuje się kolejka do brytyjskiego tronu: