Ostatnie chwile zmarłej monarchini zostały spisane przez jej oddanego prywatnego sekretarza, Sir Edwarda Younga, „Bardzo spokojnie […] W śnie. Odeszła. Podeszły wiek. Nie była niczego świadoma. Bez bólu„, napisał w swoich oficjalnych notatkach.

Królowa czekała na Harry’ego na łożu śmierci

Dokument natychmiast po śmierci królowej Elżbiety II złożony został w Archiwum Królewskim i do chwili obecnej nie został upubliczniony. Królowa zmarła 8 września 2022 roku w wieku 96 lat w swoim ukochanym zamku Balmoral w Szkocji. To tam zawsze chciała odejść, tam czuła się najbardziej spokojnie.

Notatka Younga wraz z innymi fascynującymi szczegółami dotyczącymi śmierci królowej zostały zawarte w nowej książce Roberta Hardmana „Charles III: New King, New Court. The inside story.

Ostatnie chwile królowej

Król Karol, przez godzinę siedział z matką wraz z żoną Camillą, a następnie wyszedł sam na grzyby i by oczyścić głowę. Gdy wracał do zamku Balmoral, otrzymał wiadomość, że zmarła.

Na co tak naprawdę chorowała królowa?

Przy łóżku królowej przebywały także księżna Anna, zaufana powierniczka królowej, Angela Kelly, a także wielebny Kenneth MacKenzie, pastor, który czytał jej Biblię.

Po jej śmierci lokaj przyniósł zamknięte czerwone pudło z dokumentami znalezione przy jej łóżku. Znajdowały się w nim dwa zapieczętowane listy: jeden do jej syna i następcy tronu, Karola, a drugi zaadresowany do Younga.

W pudełku znajdowało się także jej wybór kandydatów do prestiżowego Orderu Zasługi za „wyjątkowo służbę” w całej Wspólnocie Narodów, co mówi o legendarnej wręcz etyce pracy królowej.

Zajrzyj do galerii zdjęć poniżej: