Wybuchł protest przeciwko Hollywoodzkiemu Stowarzyszeniu Prasy Zagranicznej (red. HFPA) po tym jak „Los Angeles Times” zarzucił im korupcję i rasizm, ponieważ wśród ich członków nie ma żadnej czarnoskórej osoby.

Afera wokół Złotych Globów

Gala Złotych Globów inna niż wszystkie. Zobaczcie najlepsze kreacje (ZDJĘCIA)

Tom Cruise zwrócił swoje trzy Złote Globy w ramach protestu za filmy: „Urodzony 4 lipca” i „Jerry Maguire”, „Magnolia”. Z kolei Telewizja NBC zapowiedziała, że nie będzie transmitować gali w przyszłym roku.

Wierzymy, że Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej jest zdeterminowane, by przeprowadzić poważne reformy. To wymaga pracy i czasu. Stowarzyszenie musi mieć czas, by zrobić to porządnie. W związku z tym w 2022 r. nie będziemy transmitować gali rozdania Złotych Globów. Zakładając, że Stowarzyszenie przeprowadzi zmiany, mamy nadzieję, że będziemy mogli transmitować galę w 2023 roku – oświadczyła telewizja NBC.

HFPA opublikowało, że zamierza przeprowadzić zmiany tak szybko, jak to tylko możliwe:

Pozostaje najwyższym priorytetem dla naszej organizacji. Zapraszamy naszych partnerów z branży do wspólnego stołu, aby wspólnie z nami pracować nad reformą systemową, która jest od dawna oczekiwana, zarówno w naszej organizacji, jak i w całej branży – odpowiedziało Stowarzyszenie.

Tom Cruise i Nicole Kidman, gdy byli małżeństwem

Tom Cruise i Nicole Kidman, gdy byli małżeństwem fot. Forum/Reuters Fot. Fred Prouser / Reuters / Forum

Telewizja NBC pokazuje Złote Globy od 1996 roku, płacąc za prawa około 60 milionów dolarów rocznie. Podczas ostatniej ceremonii, podczas której większość statuetek zgarnął Nomadland, widownia spadła o 60% .

Złote Globy 2020: Jennifer Aniston w czarnej kreacji od Diora, Scarlett Johansson w obłędnej czerwieni i fatalna suknia Jennifer Lopez

Również Scarlett Johansson wezwała branżę do podjęcia działań. Zaapelowała, aby odsunąć się od HFPA, aż do reformy w organizacji. Ujawniła też, że nie brała udziału w wydarzeniach przez niestosowne zachowania członków Stowarzyszenia.

Od aktorów promujących dany film oczekuje się uczestniczenia w konferencjach prasowych i ceremoniach rozdania nagród. Bardzo często wiązało się to z koniecznością stawiania czoła seksistowskim pytaniom i uwagom członków HFPA, które graniczyły z molestowaniem seksualnym. To jest właśnie powód, dla którego przez wiele lat odmawiałam udziału w ich konferencjach – ujawniła Johansson.

Scarlett Johansson Fot. MARIO ANZUONI / Reuters / Forum