W wieku 84 lat zmarł arcybiskup Juliusz Paetz. W latach 1996 – 2002 Paetz był metropolitą poznańskim. W 2002 roku wobec duchownego wszczęto śledztwo. Oskarżono go o molestowanie seksualne kleryków i księży.

Katy Perry oskarżona o MOLESTOWANIE seksualne; wstrząsające wyznania modela

Paetz zaprzeczał oskarżeniom. Ostatecznie ustąpił z funkcji metropolity. Od strony prawnej pod adresem biskupa nie skierowano żadnej sprawy do prokuratury. Nie było żadnego dochodzenia ani wyroku.

Watykan wydał wówczas zakaz udzielania przez biskupa święceń i bierzmowań. Paetz nie mógł też konsekrować kościółów, głosić kazań ani przewodniczyć publicznym uroczystościom.

Arcybiskup przez długi czas pojawiał się na uroczystościach kościelnych, uczestniczył w posiedzeniach Episkopatu. Dopiero po tym, jak abp senior zapowiedział, że weżmie udział w uroczystościach związanych z 1050 rocznicą chrztu Polski, mówiąc: „Ja tu jestem u siebie”, Watykan zalecił mu zamieszkanie w odosobnieniu.

Ellen DeGeneres była MOLESTOWANA przez OJCZYMA jako nastolatka – jej matka komentuje dramat córki

Po śmierci okrytego złą sławą biskupa Kuria Metrpolitarna w Poznaniu ogłosiła, że jego ciało zostanie pochowalne w katedrze. Uzgodniono to z rodziną zmarłego, Stolicą Apostolską i Nuncjaturą Apostolską w Polsce. Pogrzeb będzie miał charakter prywatny.

Koncert Finałowy i ogłoszenie wyników XIII Miedzynarodowego Konkursu Skrzypcowego. N/Z Arcybiskup Juliusz Paetz. 29.10.2006, Credit line: Marek Lapis / Forum

Poznan 26.02.2007 W książce ks. Isakowicza-Zaleskiego „Księża wobec SB” znalazła się informacja, że abp senior Juliusz Paetz wspolpracował z wywiadem PRL
N/z. Abp Juliusz Paetz podczas wywiadu dla TVP na zywo pod katedra w Poznaniu, fot. Remigiusz Sikora / Forum