Pod koniec tego tygodnia sędzia federalny zlecił dalsze kroki prawne przeciwko 31-letniemu piosenkarzowi i autorowi tekstów Edowi Sheeranowi, który jest oskarżony o wykorzystanie elementów klasyka Marvina Gaye’a z 1973 roku „Let’s Get It On” w celu napisania własnego hitu z 2014 roku „Thinking Out Loud”.

To nie pierwszy raz, kiedy Ed Sheeran został oskarżony o kopiowane muzyki innego artysty. W czerwcu 2022, kilka miesięcy po wygraniu pozwu o plagiat w sprawie przeboju „Shape of You”, Ed Sheeran otrzymał ponad 1 milion dolarów kosztów sądowych. Trwała również batalia prawna ws. piosenki Sheerna „Why”.

Ed Sheeran buduje swój grobowiec pod własnym kościołem

Sędzia Louis Stanton powiedział, że „nie ma jasnej zasady” i że prawdopodobnie potrzebny będzie proces z ławą przysięgłych. Data rozprawy nie została jeszcze ujawniona.

„Dzieło może podlegać prawu autorskiemu, nawet jeśli jest całkowicie kompilacją niechronionych elementów”.

Ed Sheeran pozwany o 100 milionów dolarów

Kwestia między Sheeranem, a Townsendami pojawiła się po raz pierwszy w 2016 roku. W tym samym roku Sheeran został pozwany przez rodzinę Townsenda, ale sprawa została ostatecznie odrzucona w 2017 roku.

Ed Sheeran w duecie z Eltonem Johnem. To trzeba zobaczyć!

Po tym, jak Townsendowie sprzedali 1/3 swoich udziałów w „Let’s Get It On” Structured Asset Sales, organizacja ta wznowiła pozew przeciwko Sheeranowi w 2018 roku na kwotę 100 milionów dolarów. Structured Asset Sales twierdzą, że singiel Sheerana wykorzystuje melodyjne, harmoniczne, rytmiczne, instrumentalne i dynamiczne elementy zaczerpnięte z piosenki Gaye’a.