Wokół tegorocznego 68. Konkursu Piosenki Eurowizji nie brak kontrowersji. Choć po raz kolejny z udziału wykluczono Rosję i Białoruś, na występ zezwolono Izraelowi, który obecnie przeprowadza masowe ludobójstwo w Strefie Gazy, nie oszczędzając przy tym ludności cywilnej, kobiet, dzieci czy wolontariuszy z innych państw. Decyzja, by reprezentantka Izraela, Eden Golan wystąpiła w Konkursie spotkała się z ogromnym oburzeniem i głosami krytyki w sieci. Eden jako jedyna uczestniczka dostała dodatkową ochronę i obstawę oraz zalecono jej nie opuszczać hotelu między występami.

I choć na ulicach Malmo przeszła demonstracja propalestyńska, holenderski nadawca Avrotros i szwedzki kanał SVT robią wszystko, by nie dopuścić kwestii politycznych do głosu w trakcie trwania konkursu. Objawiło się to już m.in wymuszeniem zmiany makijażu na reprezentantce Irlandii, Bambie Thug, która na twarzy miała przekaz o zawieszeniu broni oraz zakazem przynoszenia na występy palestyńskich flag i barw narodowych.

Eurowizja 2024: Skandal i kontrowersje wokół występu Izraela! Eden Golan WYBUCZANA na scenie

Reprezentant Holandii wykluczony z prób przed finałem? Doszło do „incydentu”

Teraz w mediach znów pojawił się temat Eurowizji w związku z reprezentantem Holandii, który nie pojawił się na piątkowej próbie generalnej. Choć Joost Klein wziął udział w Paradzie Flag, zabrakło go na scenie podczas przygotowań i pominięto jego próbny występ z piosenką „Europapa”.

Europejska Unia Nadawców wystosowała w tej sprawie oświadczenie, z którego wynika, że badany jest „incydent” związany z reprezentantem Holandii. Na chwilę obecną udział artysty w przygotowaniach ma zostać wstrzymany do momentu wyjaśnienia sprawy:

Aktualnie prowadzimy dochodzenie w sprawie zgłoszonego incydentu dotyczącego holenderskiego artysty. Do odwołania nie będzie on uczestniczył w próbach. Nie mamy na ten moment żadnych dalszych komentarzy i będziemy aktualizować sytuację.

Wiadomo natomiast, że Klein wsparł polskiego dziennikarza, który podczas czwartkowej konferencji prasowej uderzył w Eden Golan, zadając jej pytanie, czy jej udział w Eurowizji nie naraża innych uczestników na niebezpieczeństwo:

Czy kiedykolwiek pomyślałaś, że będąc tutaj, stwarzasz ryzyko i niebezpieczeństwo dla innych uczestników i publiczności? – zapytał dziennikarz.

Kiedy Golan została poinformowana przez moderatora, że nie musi odpowiadać na to pytanie, Klein wtrącił się, mówiąc: „Dlaczego nie?”. Wcześniej Holender zapytany, czy jego piosenka może zjednoczyć ludzi poprzez muzykę odpowiedział: „Myślę, że to dobre pytanie dla EBU”.

Jak jednak donoszą lokalne media, jego próba generalna została ocenzurowana z innych powodów, które na ten moment nie zostały ujawnione. Nieoficjalnie mówi się o tym, że Holandia może zostać wykluczona z konkursu.

Eurowizja 2024. Bambie Thug z Irlandii musiała zmienić makijaż przed wyjściem na scenę

pasekkozak