Wybór materaca wykonanego z dobrych gatunkowo materiałów jest najlepszą rzeczką, jaką możemy zrobić dla swojego zdrowia. Hilding Anders podpowiada, ile może kosztować dobry materac i na co zwrócić uwagę, dobierając go do sypialni.

Od czego zależy cena materaca?

Ceny materacy wahają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Finalna wartość produktu zależy od wielu czynników – od jakości i rodzaju komponentów, rozmiaru materaca, a także ilości warstw czy dodatkowych elementów (np. pokrowca). Droższe materace są skonstruowane z najlepszych gatunkowo, zaawansowanych technologicznie materiałów, np. pianki termoelastycznej. I nic dziwnego. Typ surowca, który buduje wnętrze materaca, ma ogromny wpływ na przyszłe działanie i właściwości produktu. Materiały z najwyższej półki gwarantują wytrzymałość, komfort i ergonomiczne wyprofilowanie sprzętu oraz to, że materac jest bezpieczny do użytku przez wrażliwe osoby i chorych, którzy cierpią na przewlekłe bóle pleców.

Wśród najdroższych rozwiązań znajdziemy nowoczesne materace piankowe. Cena materacy termoelastycznych i wysokoelastycznych oscyluje między jednym a trzema tysiącami złotych. W zamian otrzymujemy podłoże, które dokładnie dostosowuje się do krzywizn ciała – nieco bardziej ugina się pod cięższymi partiami ciała, a mniej tam, gdzie nie powstaje duży nacisk, tworząc odlew sylwetki. Tkanina, która tak precyzyjnie oddaje kształt kręgosłupa, zapewnia niezwykle komfortowe warunki snu, podczas którego organizm regeneruje się i nabiera sił do działania.

Tańsze będą materace sprężynowe. Cena standardowych rozwiązań kieszeniowych zaczyna się od ok. 500 zł i wzrasta wraz z zagęszczeniem sprężyn (materace ze sprężyną typu multipocket lub pocket plus to wydatek rzędu 1500 zł). Im droższy materac, tym więcej sprężyn znajduje się w jego bazie. W efekcie zwiększa się jego elastyczność punktowa i działanie ortopedyczne. Duża liczba sprężynek odpowiada bowiem za lepsze dopasowanie sprzętu do esowatej budowy kręgosłupa, a co za tym idzie – solidniejsze wsparcie ciała i odciążenie mięśni.

jak wybrać materac

Dlaczego warto zainwestować w dobry materac?

Chociaż na rynku z łatwością znajdziesz tanie rozwiązania za 200-300 zł, ich zakup w dłuższej perspektywie nie jest opłacalny. Poliuretan już po 2-3 latach zaczyna się odkształcać, kruszyć i tracić swoje właściwości. Na tym tle nie lepiej wypadają nieco droższe, staromodne materace bonellowe ze sprężynami, które szybko przebijają się przez wierzchnią piankę. Materace tego typu musisz wymieniać co kilka lat, by nie dopuścić do uszkodzenia kręgosłupa.

Dobry materac już dawno przestał pełnić wyłącznie funkcję wygodnego podłoża do snu. Nowoczesne rozwiązania Hilding Anders są niezwykle komfortowe, a przy tym aktywnie dbają o kondycję pleców. Wysokiej jakości materac ortopedyczny służy jako narzędzie wspomagające proces rehabilitacji, powrót do zdrowia po urazach pleców, a także, promując zdrową postawę ciała, wspiera działania profilaktyczne. Sen na takim sprzęcie jest bardzo efektywny – już po pierwszej nocy można odczuć poprawę samopoczucia, wzmożoną koncentrację, brak sztywności mięśni i redukcję bólu kręgosłupa.

Jaki materac wybrać?

Piankowy lub sprężynowy o ergonomicznych kształcie

Kupując materac do sypialni, kieruj się nie tyle rodzajem wypełnienia, co jakością komponentów. Od kilku lat na rynku prym wiodą nowoczesne materace kieszeniowe, piany visco, wysokoelastyczne i organiczny lateks.

Dobry materac może być bowiem zarówno piankowym, jak i sprężynowy. Kluczem do zdrowego snu będzie sposób wyprofilowania jego powierzchni. Projektując materace Hilding Anders, skupiamy się na ergonomii naszych rozwiązań. Wszystkie modele Hilding posiadają 7 stref twardości. Udowodniono, że siedem obszarów podparcia w najbardziej optymalny sposób odpowiada anatomii ciała, ułatwiając utrzymanie kręgosłupa w zdrowej, s-kształtnej pozycji przez całą noc. Materace wyposażone w ten mechanizm są wybawieniem dla osób, które prowadzą siedzący tryb życia lub odwrotnie –intensywnie trenują.

Dopasowany do indywidualnych potrzeb

Nawet najdroższy materac nie będzie prawidłowo działał, jeśli jego parametry nie będą dostosowane do Twoich osobistych potrzeb i oczekiwań. Pod tym kątem najważniejszy wydaje się wybór twardości – materac o optymalnym stopniu sztywności powinien być komfortowy, a równocześnie zapewniać solidną podporę dla ciała.

Jednym z kluczowych aspektów, które musisz wziąć pod uwagę, dobierając twardość, są gabaryty ciała. Ogólna zasada brzmi: im więcej ważysz, tym twardsze rozwiązanie będzie odpowiednie. I tak, dla użytkowników o masie 50-80 kg polecane są średnio twarde rozwiązania (np. Hilding Zorba), powyżej 80 kg – twarde (Hilding Salsa), a dla osób o wadze przekraczającej 100-110 kg – bardzo twarde materace (Hilding Fandango lub Foxtrot).

Co jednak zrobić, gdy już nabyliśmy materac o złej twardości? Najprostszym sposobem, żeby zmodyfikować twardość rozwiązania, będzie uzupełnienie sprzętu o materac nawierzchniowy. Toppery Hilding pozwalają szybko podwyższyć lub obniżyć sztywność bez konieczności wymiany głównego materaca na nowy model.

 

Założona w 1939r. w Szwecji firma Hilding Anders jest wiodącym producentem materacy na rynku. Obecna na Polskim rynku od 2001 roku firma podbiła serca Polaków wysoką jakością i skandynawskim stylem. W swoim portfelu firma posiada marki takie jak Hilding, Curem, Jansen, Bedding oraz Carpe Diem. Poza własną produkcją Hilding tworzy również materace dla marek takich jak Agata, Amazon BRW, Sleepmed i wiele innych.

 

Materiał partnera