Kilka dni temu Sejm przegłosował projekt ustawy, która umożliwiłaby podniesienie pensji politykom: od prezydenta przez ministrów i wiceministrów do parlamentarzystów i samorządowców. Pensję miała też dostać pierwsza dama. Żona małżonka miałaby dostawać 18 tys. zł brutto. Senat odrzucił ten projekt, jednak to nie koniec. Niedługo ponownie zajmie się nim Sejm.

Agata Duda zdradziła, dlaczego nie udziela się w mediach. „To był mój milczący sprzeciw”

Jolanta Kwaśniewska o pensji Agaty Dudy

Pomysł podwyżek pensji spotkał się z dużą krytyką ze strony społeczeństwa, m.in dlatego że jest globalny kryzys wywołany pandemią. Zdaje się, że wyjątkowo negatywnie została przyjęta informacja o wynagrodzeniu Agaty Dudy. Może to wynikać z tego, że żona prezydenta praktycznie jest nieaktywna i wiele osób nie rozumie, dlaczego miałaby dostawać tak wysoką pensję. Głos w tej sprawie zabrała także Jolanta Kwaśniewska, która pełniła rolę pierwszej damy w latach 1995-2005.

Każdy ma swoją wizję Pierwszej Damy. Oczywiście, że ją obserwuję, jej nieliczne wypowiedzi. To jest milcząca Pierwsza Dama. A milczenie jest podobno złotem. Może w związku z tym ta pensja? Gdyby Pierwsza Dama była bardziej aktywna, może ta pensja byłaby łatwiejsza do zaakceptowania. Teraz jest normą, że w młodych monarchiach robi się więcej niż kiedyś. Zadziwiające jest w tym kontekście, że nasza Pierwsza Dama przyjęła pozę niewypowiadania się na żaden temat – powiedziała w rozmowie z WP.

Agata Duda nie udzielała się w mediach z powodu „sprzeciwu” – na wieczorze wyborczym zabrała głos i zaliczyła WPADKĘ

Jolanta Kwaśniewska o działaniach Agaty Dudy

Żona Aleksandra Kwaśniewskiego odniosła się także do dotychczasowych działań Agaty Dudy. Przyznała, że jeśli się chce, to praca się znajdzie, a pierwsza dama ma wiele możliwości i może wybrać sobie zajęcie, w którym się odnajdzie.

Jak się chce, to pracy jest bez wytchnienia. […] Pierwsza Dama ma ogromne możliwości. Może sobie wybrać, o co będzie walczyć. Na przykład, jeśli jest nauczycielką, może wspierać ludzi ze swojego zawodu. Takie są oczekiwania. W czasie strajku nauczycieli w zeszłym roku ja bym maszerowała na przedzie – zapewniła Jolanta Kwaśniewska.

Agata Duda do dziennikarza GW: „Pan nie doczeka się ze mną wywiadu”. Dziennikarz zabrał głos

Jolanta Kwaśniewska dodała też, że pozbawienie pierwszej damy możliwości pracy zarobkowej jest nieporozumieniem. Wyjaśniła też, że ona sama płaciła swoje składki.

Pozbawienie Pierwszej Damy możliwości pracy i niepłacenie składek, w przypadku pani Dudy przez 10 lat, jest nieporozumieniem. Ja opłacałam sobie składki sama i przy mojej wysłudze lat wyszło, że mam 2,5 tysiąca emerytury. Szału nie ma. Dlatego ta kwestia powinna być rozwiązana i nie powinna budzić emocji ani strony rządzącej, ani opozycji – oznajmia.

ZOBACZ TEŻ:

Jolanta Kwaśniewska z mężem przy urnie wyborczej. Jak zwykle, pełna klasa

Agata Duda w białym garniturze na wieczorze wyborczym. Miała go na sobie dwa lata temu

Jolanta Kwaśniewska na ściance

Jolanta Kwaśniewska/fot. AKPA

Agata Duda

Agata Kornhauser-Duda/fot. AKPA

Jolanta Kwaśniewska, Aleksander Kwaśniewski

Jolanta Kwaśniewska, Aleksander Kwaśniewski/fot. AKPA

Agata Kornhauser-Duda, Andrzej Duda

Agata Kornhauser-Duda, Andrzej Duda/fot. AKPA