Sylwester Wardęga to polski youtuber, który swoją karierę zaczynał jako prankster, by ostatecznie stać się jednym z najpopularniejszych internetowych twórców. W październiku 2023 roku znów zrobiło się o nim głośno, gdy zapoczątkował ogromną aferę pedofilską nazwaną Pandora Gate i we współpracy z Konopskim przedstawił dowody przeciwko znanym youtuberom. Ostatecznie Pandora Gate przeniosła się z medialnych przepychanek za zamknięte drzwi sądu i cała sprawa ucichła. Kilka dni temu Sylwester Wardęga na swoim kanale na YouTube opublikował nagranie o wymownym tytule „Pożegnanie, idę zacząć żyć”, w którym przekazał fanom, że po wielu miesiącach przemyśleń podjął decyzję o zniknięciu z mediów.

Sylwester Wardęga pierwszym oskarżonym w Pandora Gate!

Marta Kozłowska oskarża Sylwestra Wardęgę o molestowanie. Mówi o nagraniu z 2013 roku

Teraz nieoczekiwanie pod adresem Wardęgi pojawiły się poważne zarzuty ze strony jednej z kobiet, która w 2013 roku pojawiła się u niego na filmiku. To właśnie wtedy Wardęga znany wówczas jako prankster opublikował nagranie „Boobsman”, które rzekomo miało promować badania piersi. Na filmie youtuber w masce łapał za piersi przypadkowo spotkane na ulicy kobiety. Wardęga zaznaczył wówczas, że otrzymał zgodę od wszystkich występujących w nagraniu kobiet.

W rozmowie z portalem Goniec jedna z nich opowiedziała, jak naprawdę wyglądało całe zdarzenie i w przeciwieństwie do tego, co wcześniej mówił Wardęga, kobieta nie miała pojęcia, że jest nagrywana i nie wyraziła zgody ani na swój występ w filmie, ani na żaden kontakt fizyczny. Dodatkowo, jak podaje portal, miała ona wówczas zaledwie 16 lat:

Nie było żadnej zgody, w ogóle nie znałam tego człowieka. Byłam wtedy na spacerze z ówczesnym narzeczonym i jego znajomymi. To się działo bardzo szybko. […] To była totalnie stresowa sytuacja. Bardzo dużo osób reaguje śmiechem w takiej sytuacji.

Następnie dziennikarz zapytał, czy Wardęga „podszedł, nie zapytał o zgodę, powiedział, że robi jakieś badania i złapał za piersi”:

Tak, więc szybko analizujesz, masz ułamki sekund: badania piersi, profilaktyka, dobrze, ale… co on robi!? Czemu obcy koleś mnie dotyka przy moim ówczesnym narzeczonym? Byłam wtedy bardzo wierząca i bardzo pilnowaliśmy takich rzeczy. Obcy koleś mnie maca na ulicy, rozumiesz to?

Kobieta podkreśliła też, że w tamtym momencie nie wiedziała, że youtuber nagrał całe zajście, które później trafiło do sieci. O nagraniu poinformowali ją znajomi:

Dowiedziałam się, że wyszedł taki film, bo znajomi mi zaczęli to przesyłać. I pytali, dlaczego daję się macać na mieście. Wtedy dowiedziałam się, że to był Sylwester Wardęga, że ten film jest w internecie i że nie jestem jedyna. Nie wydałam zgody na to, żeby mój wizerunek został użyty, a ten film krążył po internecie.

Na koniec wyznała, że próbowała skontaktować się z Sylwestrem, lecz ten nigdy nie odpowiedział na jej wiadomości:

Pisałam do niego – bez odzewu – że proszę o usunięcie mojego wizerunku z tego filmu. Nie życzę sobie, żeby ten fragment ze mną był tam zawarty. Jakim prawem? Nie pamiętam, żebym dostała od niego jakąkolwiek odpowiedź. […] Czułam się bardzo źle z tym. Czułam się brudna. Jak ja mogłam pozwolić na to, żeby ktoś mnie dotknął w taki sposób? Brałam to wszystko na siebie, obwiniałam się za to. Dosyć trudne to jest.

Choć Wardęga zapowiedział swoje zniknięcie z sieci, kobieta rozważa złożenie przeciwko niemu pozwu, jeśli znajdzie się więcej poszkodowanych przez niego kobiet:

Z internetu można sobie odejść, ale z życia sobie nie odejdziesz, dopóki jesteś na tej ziemi. Serio, zastanawiam się, Sylwester, że nie jest ci głupio. Wiele osób, wiele kobiet skrzywdziłeś i tak po prostu sobie rzucasz w eter, że przepraszasz albo że odchodzisz z internetu, w ogóle co to znaczy? Nie rozumiem takiej sytuacji. Bardzo bym chciała, żebyś powiedział prawdę po prostu.

Szybka odpowiedź Marcina Dubiela na nowy film Sylwestra Wardęgi. „Twoje czyny rujnują życie innych osób”

pasekkozak

Wardęga kończy karierę i znika z internetu

Fot. YouTube

IG: sawardega_wataha

IG: sawardega_wataha

IG: sawardega_wataha

IG: sawardega_wataha

IG: sawardega_wataha