Królowa Elżbieta – najdłużej panujący brytyjski monarcha i najdłużej żyjąca głowa państwa na świecie – ma powody do świętowania. Wraz ze swoim mężem – księciem Edynburga – obchodzi 73. rocznicę ślubu. Z tej okazji pałac Buckingham opublikował wyjątkowe zdjęcie.

To KONIEC księcia! Królowa Elżbieta II podjęła ostateczną decyzję

Królowa Elżbieta – rocznica ślubu

Królewska księżniczka Elżbieta powiedziała „tak” swojemu ukochanemu 20 listopada 1947 roku w opactwie Westminster. Panna młoda miała na sobie suknię w kolorze kości słoniowej. Inspiracją dla projektanta Normana Hartnella był obraz „Wiosna” Botticellego. Na głowie Elżbiety lśniła tiara królowej Marii, a za nią ciągnął się czterometrowy welon. Nad suknią przyszłej królowej pracowało 350 kobiet przez 7 tygodni. Co ciekawe, Elżbieta nie miała nieograniczonego budżetu – w powojennej Wielkiej Brytanii reglamentowano żywność i ubiór – za swoją kreację przyszła królowa zapłaciła talonami. Z okazji ślubu otrzymała od rządu 200 dodatkowych „kartek” na ta materiał.

Księżniczka Elżbieta poznała przyszłego męża w wieku 13 lat. Potomek greckiej rodziny królewskiej był wówczas 18-letnim młodzieńcem i miał „godną pożałowania garderobę”. Elżbieta dopięła jednak swego i wyszła za mąż za ukochanego.

Ujawniono, kiedy ABDYKUJE królowa Elżbieta. Przed ustąpieniem z tronu pragnie dopiec Meghan i Harry’emu

Po ślubie para zamieszkała na Malcie, gdzie książę służył w wojsku. w 1948 roku na świat przyszedł książę Karol. Potem na świat przyszło jeszcze troje królewskich dzieci: Andrzej, Anna i Edward. 

Z okazji rocznicy ślubu na oficjalnym profilu rodziny królewskiej pojawiło się zdjęcie pary wykonane na początku tego tygodnia na zamku w Windsorze. Elżbieta i Filip przeglądają na nich kartki z gratulacjami wykonane przez ich wnuki: Jerzego, Karolinę i Ludwika oraz przesłane przez poddanych listy gratulacyjne.

Wyciekła PRAWDA o ślubnej tiarze Meghan Markle. Był konflikt z królową?

To najnowsze zdjęcie królowej, która od czasu wybuchu pandemii rzadko pojawia się publicznie.

Rocznica ślubu Elżbiety II

Elżbieta i Filip pozdrawiają poddanych z pałacowego balkonu, fot. AGIP / Rue des Archives / Forum

Oficjalny portret ślubny Elżbiety i Filipa

Oficjalny portret ślubny Elżbiety i Filipa, fot. Mary Evans Picture Librar / Forum