Maciej Musiałowski w maju tego roku stał się dumnym posiadaczem Zamku w Domanicach na Dolnym Śląsku, z którym wiąże wiele planów. Zapowiadał, że będzie on siedzibą Fundacji Rodziny Musiałowskich, a także planowanego na sierpień tego roku Festiwalu Sztuk Zjednoczonych.

Maciej Musiałowski kupił sobie ZAMEK! „Wzywał mnie całe życie”

Maciej Musiałowski organizuje Festiwal Sztuk Zjednoczonych

Maciej Musiałowski w planach miała przywrócić dawną świetność pałacowi w Domanicach na Dolnym Śląsku, w samym centrum Europy między Warszawą, Berlinem a Pragą. Pierwsze informacje o tym wyjątkowym obiekcie sięgają Średniowiecza.

Maciej Musiałowski na festiwalu w Cannes. Pojawił się w projekcie Gosi Baczyńskiej

Jak powiedział, tak też zrobił! Właśnie ogłoszono Festiwal Sztuk Zjednoczonych, którego pomysłodawcą jest Maciej Musiałowski. Postanowił wykreować bajeczny świat, w którym na kilka dni goście, artyści i festiwalowicze zanurzą się w sztuce, będą uczestniczyć w wydarzeniach muzycznych, oglądać wystawy, filmy w kinie plenerowym czy brać udział w warsztatach i prelekcjach wyjątkowych profesjonalistów.

Idea Festiwalu urodziła się z dziecięcej potrzeby akceptacji, która później wyewoluowała w potrzebę obcowania z ciekawymi, inteligentnymi, inspirującymi ludźmi. Chcę stworzyć miejsce, w którym widownia miesza się z artystami. Miejsca, w którym widz staje się częścią procesu artystycznego, a nawet artystą. Festiwalowi, który tworzę przyświeca idea wskakiwania w świat sztuki na przysłowiową główkę. Poprzez tę niecodzienną formułę festiwalu chciałbym dać ludziom, którzy kochają sztukę i chcą tworzyć, mimo, że na przykład na co dzień zajmują się całkowicie czymś innymi, szansę i przestrzeń do wyrażania siebie, do tworzenia – tłumaczy Maciej Musiałowski.

Dodaje, że clou Festiwalu Sztuk Zjednoczonych to obcowanie ze sztuką, współtworzenie jej i cieszenie się artyzmem z różnych dziedzin – muzyki, malarstwa, teatru, tańca, rzeźby, performance’u czy filmu.

Festiwal Sztuk Zjednoczonych oczywiście odbędzie się w scenerii średniowiecznego zamku w Domanicach na Dolnym Śląsku, którego właścicielem jest Maciej Musiałowski.

Uważam, że zamki i pałace potrzebują artystów, jak rośliny deszczu i potrzebują być wypełnione sztuką, bo same w sobie są sztuką architektoniczną, są świadkiem historii i ewolucji kultury. Zamek w Domanicach ma w sobie ślady historii średniowiecza, renesansu, baroku czy klasycyzmu. Myślę, że właśnie symbolem sztuki jest ten zamek na skale nad rzeką, który wzywał mnie całe życie i który mnie w końcu znalazł – stwierdza artysta.

Swój udział w festiwalu potwierdziło już wielu wybitnych aktorów, producentów i reżyserów, z którymi będzie można spotkać się nie tylko podczas dedykowanych paneli, ale również w festiwalowej kawiarni między innymi: Kayah, Szczyl, Magda Umer, Igor Herbut, Ofelia, Julia Wieniawa, Michał Szpak, Justyna Szafran, Wojtek Mazolewski, czy Piotr Zioła.

Chcemy, aby „widownia” mieszała się z „artystami” i tworzyła jeden, pulsujący organizm. Do użytku uczestników zostanie oddane kilka scen festiwalowych. Na terenie parku zostanie stworzone pole namiotowe z zapleczem gastronomicznym – czytamy w ogłoszeniu prasowym.

Maciej Musiałowski chce wystąpić na Eurowizji!