Magda Stępień w 2022 roku utworzyła dwie zbiórki na leczenie swojego synka Oliwiera w Izraelu. Błagając internautów o pomoc finansową, sama wspominała, że wyprzedaje swoje rzeczy i markowe ubrania, by zapewnić swojemu dziecku fachową opiekę. Ostatecznie chłopiec przegrał walkę z chorobą i zmarł, a pogrążona w żałobie Magda zniknęła z social mediów. Jakiś czas później wróciła i zaczęła dzielić się z fanami relacjami z zagranicznych podróży oraz nowych ubrań. Część internautów zaczęła oskarżać ją o używanie pieniędzy ze zbiórki na własne wydatki i podróże. Zbulwersowana celebrytka nie zdecydowała się rozliczyć zbiórek na synka, jednak zaprzeczała, jakoby pieniądze dla Oliwiera wydawała na siebie. Mimo to, pytania o pieniądze i prośby o rozliczenie zbiórek wciąż wracały jak bumerang.

Od śmierci Oliwierka minęły już niemal dwa lata. Dziś Magda stara się żyć normalnie po śmierci syna i spełniać swoje marzenia, jednak internauci wciąż nie dawali jej spokoju w kwestii zbiórek. Stępień zdała sobie sprawę, że nigdy nie uwolni się od zaczepnych komentarzy, dlatego jakiś czas temu ogłosiła, że ma dość pytań o zbiórkę i zapowiedziała, że się z niej rozliczy, pokazując wszystkie dokumenty i udowadniając na to przeznaczyła wszystkie pieniądze.

Magdalena Stępień przerywa milczenie na temat zbiórki: „Udowodnię, na co poszły pieniądze”

Magdalena Stępień wydała oświadczenie. Rozliczyła zbiórki za leczenie Oliwiera w Izraelu

Teraz zgodnie z obietnicą opublikowała obszerne oświadczenie na Instagramie. W poście napisała:

Kochani, dziękuję Wam za liczne wiadomości ze wsparciem, które dostaję od Was
w ostatnim czasie.
Zgodnie z zapowiedzią, przedstawiam podsumowanie zbiórki na
ratowanie Oliwierka wraz ze stosowną dokumentacją. Więcej na story oraz w zapisanej relacji!

Następnie krok po kroku opisała obydwie zbiórki, dokładne kwoty zebranych pieniędzy oraz opłaty, które poniosła w związku z leczeniem Oliwiera w Izraelu:

Kochani, dziękuję Wam za liczne wiadomości ze wsparciem, które dostaję od Was w ostatnim czasie. Zgodnie z zapowiedzią, przedstawiam podsumowanie zbiórki na ratowanie Oliwierka wraz ze stosowną dokumentacją. W czwartek 3 lutego 2022 roku zorganizowałam na portalu zrzutka.pl zbiórkę pieniędzy na badania z możliwością dalszego leczenia Oliwierka w Izraelu. Dzięki waszemu orgromnemu wsparciu (za które jeszcze raz z całego serca dziękuję!), w ramach zbiórki w 7 godzin zebraliśmy niezbędną do rozpoczęcia leczenia w Izraelu kwotę. Ostatecznie zbiórka została zakończona w sobotę 5 lutego 2022 roku. Łączna suma wpłat w ramach zbiórki wyniosła 454 673 zł od 17 110 wspierających. Zebrane pieniądze (konkretnie kwotę 1000zł + 453 468,05 zł, a więc łącznie 454 468, 05) przesłano z portalu zrzutka.pl na moje konto w piątek 11 lutego 2022 roku. Przed tą wpłatą miałam na koncie 4779,49 zł, więc po wpłacie środków ze zbiórki na moim rachunku było łącznie 459 247,54 zł. 

 

W poniedziałek 14 lutego 2022 roku przestłałam kwotę 416 470 zł (równowartość 100 000 USD według kursu waluty w banku, w którym posiadam rachunek) na konto szpitala w Izraelu (Tel Aviv Sourasky Medical Center – Ichilov), ponosząc jednocześnie koszt 200 zł za polecenie przelewu zagranicznego oraz 180 zł za przelew ekspresowy. Wpłata na rzecz szpitala obejmowała koszt leczenia onkologicznego, konsultacje medyczne, diagnozy, testy i laboratoryjne badania krwi oraz hospitalizację Oliwierka. Podana przez szpital kwota 100 000 USD była prognozą kosztów leczenia, według stanu wiedzy szpitala o chorobie Oliwierka na dzień 9 lutego 2022 roku.

Stępień w rozliczeniu uwzględniła również pobyt w hotelu oraz koszt życia w Izraelu. Przyznała też, że chcąc umilić synkowi czas w szpitalu, raz na jakiś czas kupowała mu zabawki, by poprawić mu humor w tym trudnym czasie:

W Izraelu mieszkałam w hotelu Link Hotel & Hub by Dan Hotels Tel Aviv, który znajdował się około 500 metrów od szpitala. Hotel ten polecili mi moi bliscy, z uwagi na jego położenie obok szpitala, co wpływało na nasze bezpieczeństwo i umożliwiało szybkie dotarcie do szpitala w nagłej sytuacji awaryjnej. Za nocleg w hotelu płaciłam około 66,86 USD za dobę + 20 USD za śniadania. Oprócz tego ponosiłam bieżące koszty życia w Izraelu i koszty zakupu produktów pierwszej potrzeby (…) Dodatkowo, dążąc do tego aby Oliwierkowi pobyt w Izraelu nie kojarzył się wyłącznie ze szpitalem, od czasu do czasu kupiłam mu jakąś zabawkę, maskotkę czy też misia, aby chociaż w minimalnym stopniu mógł cieszyć się z dzieciństwa w tym trudnym dla niego czasie.

Magda Stępień opublikowała ZAPŁAKANE zdjęcie! „Nie wrzucam go dla dramy, ale…”

Następnie podkreśliła, że fundusze z pierwszej zbiórki szybko stopniały, a ona widząc wolę życia Oliwiera nie chciała się poddawać i przerywać leczenia. Dlatego zorganizowała drugą zbiórkę, z której pieniądze po jego śmierci zostały przekazane innej potrzebującej osobie:

We wtorek 3 maja 2022 roku założyłam drugą zbiórkę w Fundacji Siepomaga na operację i kontynuację leczenia onkologicznego Oliwierka oraz jego pobyt w szpitalu, którą w okresie do 27 lipca 2022 roku wsparło 15 035 osób, wpłacając łącznie 427 137,57 zł (bardzo Wam za to dziękuję!). W przypadku drugiej zbiórki, wszelkie koszty leczenia Oliwierka regulowane były bezpośrednio przez Fundację, na podstawie przedstawianych przez szpital rachunków. Po śmierci Oliwierka, Fundacja pokryła również koszty jego transportu do Polski, a także koszty pomnika. Ponadto, po śmierci Oliwierka, Fundacja przekazała środki ze zbiórki na ratowanie życia i zdrowia innej osoby potrzebującej.

Na koniec przeprosiła, że tak długo zwlekała z rozliczeniem zbiórek i zapowiedziała, że chce w końcu uwolnić się od pytań oraz pomówień na swój temat. Jednocześnie zaznaczyła, że dalsze insynuacje na temat zbiórek i hejterskie komentarze spotkają się z jej ostrą reakcją:

Zdecydowałam się na te oświadczenie, aby raz na zawsze uciąć krzywdzące spekulacje dotyczące przeznaczenia środków ze zbiórki. Przeżyłam w życiu ogromną tragedię, ale tak jak każdy chce normalnie funkcjonować, bez pomówień ze strony anonimowych użytkowników internetu, którzy mierzą innych swoją miarą i budują swoją wartość na obrażaniu innych. Dalsze takie pomówienia będę konsekwentnie zwalczać. Jeżeli jesteś osobą, która wpłaciła środki na leczenie Oliwierka i czekała na te podsumowanie od dłuższego czasu, przepraszam, że trwało to tak długo, ale wracanie do tamtych chwil nie jest, nigdy nie było i nie będzie dla mnie łatwe.

Na InstaStories Magdy pojawiła się też cała masa skanów dokumentów, które przedstawiamy poniżej.

Rzeźniczak bezlitośnie uderza w Magdę Stępień! „Leczenie w Izraelu było GORSZE niż mógł mieć w Polsce”

pasekkozak

scena z: Magdalena Stępień, SK:, , fot. Jacek Kurnikowski/AKPA

scena z: Magdalena Stępień, SK:, , fot. Jacek Kurnikowski/AKPA

scena z: Magdalena Stępień, SK:, , fot. Wojtalewicz Jarosław/AKPA

Magdalena Stępień, SK:, , fot. Wojtalewicz Jarosław/AKPA

scena z: Ewelina Taraszkiewicz, Magdalena Stępień, SK:, , fot. Wojtalewicz Jarosław/AKPA

scena z: Ewelina Taraszkiewicz, Magdalena Stępień, SK:, , fot. Wojtalewicz Jarosław/AKPA

scena z: Magdalena Stępień, Ewelina Taraszkiewicz, SK:, , fot. Wojtalewicz Jarosław/AKPA

Magdalena Stępień, fot. Podlewski/AKPA

scena z: Magdalena Stępień, fot. Podlewski/AKPA

scena z: Magdalena Stępień, SK:, , fot. Kurnikowski/AKPA

scena z: Magdalena Stępień, SK:, , fot. Gałązka/AKPA