Najwięksi miłośnicy zakupów wiedzą, że spore zakupy warto zaplanować na okres największych wyprzedaży, który otwiera Black Friday w listopadzie i zamyka Chiński Nowy Rok na przełomie stycznia i lutego. Następny sezon wyprzedaży rozpocznie się dopiero za kilka miesięcy, ale już teraz podpowiadamy wam, jakie są sposoby na tańsze kupowanie w trakcie „cichego” sezonu.

Zakupy w dni wolne

Między styczniowymi przecenami a Black Friday

Największymi wrogami budżetu domowego są impulsywne zakupy. Konsumenci zainteresowani tematem dawno odkryli, że sklepy internetowe dają stosunkowo wysokie rabaty w dni wolne, kiedy odwiedzalność stron internetowych naturalnie spada. W takie dni marketerzy głowią się, jak zwiększyć sprzedaż i czynią to, oferując korzystne rabaty. Jak pokazuje archiwum zniżek w Zalando – często taka wyprzedaż obejmuje cały asortyment, dając możliwość zaoszczędzić nawet do 20% od ceny pierwotnej. Zniżki na święta państwowe także były zauważone w sklepach takich jak Wojas czy eObuwie.

Chińskie sklepy

Jednym ze sposobów, aby kupować taniej, są chińskie sklepy internetowe, w których można kupić dosłownie wszystko – odzież, elektronikę, gadżety do kuchni, domu i inne. Najpopularniejsze wśród polskich użytkowników są Aliexpress i Gearbest. Niemniej, zakupy w chińskich sklepach mają swoje minusy. Jeden z nich to czas dostawy do Polski – w skrajnych przypadkach może on wynieść nawet do 3 miesięcy. Drugą wadą jest obowiązek zapłacenia cła, jeśli wartość zakupu jest większa niż 150 euro. Poza tym na zakupy o wartości większej niż 22 euro naliczany jest VAT. Jedyny sposób na uniknięcie tych dodatkowych opłat to zamówienie z europejskich hurtowni chińskich sklepów (takie mają Banggood i Gearbest).

Między styczniowymi przecenami a Black Friday

Niemniej czasem nawet po zapłacie VAT i cła wartość towarów może być tańsza, niż lokalnych sklepach. Poza tym sprzedawcy na Aliexpress akceptują kupony, które obniżają wartość zakupu. W pozostałych sklepach można skorzystać z kodów rabatowych, za pomocą których można zaoszczędzić 8–10%.

Wyprzedaże tematyczne

Konsumenci, którzy nie są zainteresowani długim oczekiwaniem na paczkę z Chin, mogą skorzystać z możliwości, jakie dają lokalne sklepy. Najczęściej są to wyprzedaże tematyczne odnoszące się do wydarzeń np. Walentynki, rozpoczęcie nowego roku szkolnego lub akademickiego we wrześniu i październiku, a nawet przypadające na maj Komunie. Warto pamiętać, że właśnie w sierpniu i wrześniu każdego roku w Saturnie oraz Media Markt można kupić w korzystnych cenach laptopy, tablety i inne sprzęty. Polecamy dodać do zakładek strony poświęcone akcjom promocyjnym w Saturnie i MediaExpert lub zasubskrybować newslettery tych sklepów, aby nie zapomnieć o takich okazjach.

Między styczniowymi przecenami a Black Friday

Zakupy grupowe

Kolejnym dobrym pomysłem na oszczędności w “martwym” okresie są zakupy grupowe.
Dzięki stronom typu Groupon.com możemy zaoszczędzić 30, 40 a nawet i 50% wartości swojego zamówienia. Należy pamiętać jednak, że liczba ofert jest ograniczona i niejednokrotnie należy polować na okazję. Niewielu użytkowników tego typu stron wie jednak, że może oszczędzić jeszcze więcej! Wszystko dzięki kodom rabatowym do Groupon, które możemy znaleźć np. na Picodi.com

Czyszczenie magazynów

Cykliczne wyprzedaże typu czyszczenie magazynów można spotkać zarówno w e-sklepach odzieżowych, jak i w sklepach z RTV i AGD. Tego rodzaju akcje regularnie przeprowadza się również w Media Expert oraz w OleOle, z czego w tym ostatnim na poszczególne towary można uzyskać dodatkowy rabat nawet do kilkuset złotych z kodem rabatowym. Jest to szczególnie opłacalne przy zakupie sprzętu elektronicznego znanych marek, który często bywa bardzo kosztowny.

Programy lojalnościowe

W przypadku niektórych sklepów internetowych uczestnictwo w programach lojalnościowych może przynieść odczuwalne korzyści. Na przykład w polskim sklepie odzieżowym Answear 10% wartości każdego zakupu wraca na konto w klubie. Za pomocą zgromadzonych środków przy następnym zakupie można pokryć do 50% wartości zamówienia. Z reguły w sklepach internetowych każdy użytkownik, który dokonał pierwszego zakupu, staje się uczestnikiem klubu i z każdym kolejnym zakupem zniżka stałego klienta rośnie. Trzeba przy tym pamiętać, że nie zawsze promocje się łączą, dlatego przed zakupem warto policzyć, czy bardziej korzystny będzie zwrot 10% na konto bonusowe z możliwością ich późniejszego wykorzystania, czy momentalna zniżka z kodem rabatowym, która może być większa, niż 10%. Aktualne kody do Answear można śledzić na specjalnej podstronie w serwisie Picodi.com.

Niedrogie zakupy są więc możliwe w ciągu całego roku, jednak z tymi większymi zakupami warto poczekać do „gorącego sezonu”, a w szczególności do największej wyprzedaży w roku czyli Black Friday, która się odbywa w listopadzie po Dniu Dziękczynienia w USA i oferuje zniżki nawet do -80%. Gdy szał na Black Friday minie, okazją do skorzystania ze sporych zniżek są: Cyber Monday – typowo internetowa wyprzedaż i Chiński Nowy Rok, kiedy zniżki oferują chińskie sklepy, przypada z kolei na przełom stycznia i lutego.