Ewa Wanat była wybitną polską dziennikarką radiową i telewizyjną, znana z wieloletniej pracy w radiu Tok FM i Polskim Radiu RDC. Swoją karierę jako reporterka rozpoczęła w 1990 roku w Radio S Poznań (dzisiejsze Radio Eska), a cztery lata później współpracowała z TVP Poznań jako reporterka, autorka i prowadząca programy publicystyczne. Od 2003 do 2012 roku była redaktorką naczelną Tok FM, które pod jej kierownictwem otrzymało tytuł Stacji Roku 2008 w plebiscycie miesięcznika „Media&Marketing”. Później pracowała jako redaktorka naczelna i dyrektorka programowa Polskiego Radia RDC.

Dziennikarka Ewa Wanat przeprasza byłych pracowników TOK FM: „Ja się strasznie darłam”

Nie żyje Ewa Wanat. Przed śmiercią nagrała pożegnalny filmik z podziękowaniami

W czwartek 14 grudnia media nieoczekiwanie obiegła wieść o śmierci Ewy Wanat. 61-latka zmarła 13 grudnia 2023 roku, krótko po tym, jak zdiagnozowano u niej ostatnie stadium raka trzustki. Wiadomość o jej śmierci przekazali m.in radio TOK FM, Onet oraz przyjaciółka zmarłej Ewa Siedlecka, która napisała na blogu, że ostatnie kilka miesięcy Ewa walczyła z wyniszczającą chorobą:

Czy możecie uwierzyć, że ja umrę? – spytała latem, kiedy wykryto u niej raka z przerzutami wszędzie. – Bo ja nie wierzę – dodała. Fakt, trudno w to uwierzyć. Myślę, że po prostu przeniknęła do świata równoległego – i tam robi zamieszanie. W śmierć nie wierzyła do końca. Walczyła – jak zresztą przez całe życie. Zbuntowana, uparta, waliła głową w mur, i bywało, że go przebijała. Tym razem nie przebiła – napisała na blogu.

Dzień po śmierci Ewy, na jej profilu na Facebooku pojawiło się opublikowane przez jej bliskich poruszające wideo, które dziennikarka nagrała tuż przed śmiercią. „Andrzej Maszewski i Paweł Zabel dziękuję za przygotowanie pożegnania Ewy do publikacji…” – czytamy w opisie nagrania, na którym Wanat mówi o swojej diagnozie:

Nagrywam wam taki filmik, który kręci moja siostra. Chcę tylko powiedzieć, że dostałam diagnozę: rak trzustki, już na bardzo zaawansowanym etapie, nieoperacyjnym. Skończę dość szybko tę opowieść, ponieważ jest mi ciężko mówić, głównie fizycznie. Teraz jestem na ostatnim etapie, na oddziale paliatywnym w szpitalu daleko za Berlinem (…) Bardzo chciałam wam wszystkim powiedzieć, tym, którzy obdarzyliście mnie swoim zainteresowaniem i sympatią, i również krytyką, tą dającą takiego kopa (…) Wiem, że to już niedługo, nie mogę czekać, żeby tych parę słów powiedzieć. Bardzo dużo dały mi spotkania z wami, i w Radio TOK FM, i te w trakcie raka, kiedy właściwie przestałam się komunikować z internautami… Chciałam za wszystko podziękować, dziękuję za to, że byliście i że mogłam być z wami. Do zobaczeni – zakończyła nagranie.

Nie żyje Zofia Merle! Ceniona aktorka zmarła w wieku 85 lat

Ewa Wanat na ostatnim nagraniu przed śmiercią, fot. Facebook