W przyszłym roku na ekranach kin pojawi się film poświęcony księdzu Janowi Kaczkowskiemu. Prawdopodobnie będzie nazywał się „Na pełnej petardzie”. W rolę duchownego wcieli się Dawid Ogrodnik (33 l.). Kogo właściwie odegra? Poniżej sylwetka księdza Kaczkowskiego.

Dawid Ogrodnik ZAGRA księdza Kaczkowskiego!

Ksiądz Jan Kaczkowski – miejsce urodzenia, nauka, wykształcenie, praca

Ksiądz Jan Kaczkowski urodził się 19 lipca 1977 roku w Gdyni, ale mieszkał i uczył się w Sopocie. Kiedy ukończył Środowiskowe Liceum Ogólnokształcące zaczął studia filozoficzno-teologiczne w Gdańskim Seminarium Duchownym. W 2002 roku otrzymał magisterium z teologii. Pięć lat później uzyskał doktorat nauk teologicznych na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. „Godność człowieka umierającego a pomoc osobom w stanie terminalnym – studium teologiczno-moralne” – tak brzmiał tytuł jego pracy. W 2008 roku ukończył studia podyplomowe z bioetyki na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.

Kaczkowski pracował jako wikariusz w parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Pucku, a po zwolnieniu z obowiązków wikariuszowskich pozostał w parafii w charakterze pomocy duszpasterskiej. Następnie pełnił funkcję kapelana domu pomocy społecznej i szpitala w Pucku. Był także jednym z założycieli Puckiego Hospicjum Domowego. Ksiądz Kaczkowski nauczał także w Liceum Ogólnokształcącym w Pucku i w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Rzucewie, a także był wykładowcą bioetyki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Ksiądz Kaczkowski – działania hospicyjne

Swoje życie poświęcił służbie chorym i umierającym. Prowadził wykłady i warsztaty z tematyki hospicyjnej, a nawet utworzył program szkoleniowy w zakresie bioetyki chrześcijańskiej. Organizował warsztaty z komunikacji i etyki w medycynie dla studentów medycyny i prawa pod nazwą Areopag Etyczny.  W wolontariat hospicyjny angażował tzw. trudną młodzież i osoby skazane. W 2016 roku ksiądz Kaczkowski został ambasadorem zorganizowanych w Krakowie Światowych Dni Młodzieży.

Ksiądz Jan Kaczkowski, Anna Dereszowska/fot. Akpa

Choroba i śmierć księdza Kaczkowskiego

Ksiądz Jan Kaczkowski od urodzenia miał lewostronny niedowład i dużą wadę wzroku. W późniejszych latach zdiagnozowano u niego nowotwór nerki, który udało się wyleczyć, ale też glejaka mózgu, z którym walczył do końca swych dni. Mimo choroby cały czas aktywnie pracował –  spotykał się z ludźmi, udzielał sakramentów, głosił kazania i pracował nad publikacjami. Zmarł 28 marca 2016 roku w wieku 38 lat. 1 kwietnia 2016 roku został pochowany na Cmentarzu komunalnym w Sopocie.

Ksiądz Kaczkowski – książki i vlogi

Na podstawie rozmów z nim powstały książki „Szału nie ma, jest rak”, „Życie na pełnej petardzie. Czyli wiara, polędwica i miłość”, „Dasz radę. Ostatnia”, „Żyć aż do końca. Instrukcja obsługi choroby”, „Dekalog księdza Jana Kaczkowskiego”. Był też autorem książek: „Grunt pod nogami” i „Ekskluzywny żebrak. Czyli ks. Jan Kaczkowski o tym co najważniejsze (zapis materiałów video, homilii i konferencji wygłoszonych przez księdza Kaczkowskiego”. Duchowny nagrywał też filmy, które zamieszczał na portalu Boska.TV.

Odznaczenia, tytuły i nagrody księdza Kaczkowskiego

  • postanowieniem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego z 11 kwietnia 2012 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski;
  • nadano mu tytuł honorowego obywatela Pucka;
  • w 2016 roku otrzymał Honorowe Wyróżnienie za Zasługi dla Województwa Pomorskiego;
  • Papieska Rada ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia wyróżniła go medalem „Curate Infirmos”;
  • laureat wielu nagród: nagrody Ślad im. Biskupa Jana Chrapka; nagrody Pontifici (przyznawanej przez warszawski Klub Inteligencji Katolickiej), nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej za działalność publiczną, Medalu św. Jerzego „Tygodnika Powszechnego”, Róży Gali za działalność charytatywną oraz konkursu Sukces Roku 2015 w Ochronie Zdrowia w kategorii osobowość roku;
  • w 2017 w kościele św. Jerzego w Sopocie została odsłonięta tablica poświęcona Kaczkowskiemu.

ZOBACZ TEŻ:

Papież Franciszek WKURZONY zachowaniem kobiety – UDERZYŁ ją w rękę, bo nie chciała go puścić! (VIDEO)

Zmarł oskarżany o molestowanie kleryków i księży arcybiskup Juliusz Peatz – kontrowersje wokół miejsca pochówku

Paulina Młynarska: Czuję się OSZUKANA i SKOPANA: magazyn Wprost pokazał jej ojca jako tyrana

 

Ksiądz Jan Kaczkowski/fot. Akpa

Ksiądz Jan Kaczkowski/fot. Akpa