Tuż po rosyjskiej agresji na Ukrainę, Ołena Zełenska i Wołodymyr Zełenski stali się najbardziej popularną parą prezydencką na świecie – wszyscy podziwiają ich akt odwagi wobec sytuacji, jaka ich spotkała.

Wołodymyr Zełenski publikuje stare zdjęcia z żoną dla Vogue’a. Zobaczcie tylko, jacy byli szczęśliwi przed wojną

Ołena Zełenska i Wołodymyr Zełenski w amerykańskim Vogue’u

Prezydent i pierwsza dama Ukrainy wzięli udział w okładkowej sesji zdjęciowej do słynnego amerykańskiego „Vogue’a”. Warto też zauważyć, że Ołena Zełenska wyszła z cienia męża, zaczęła chętnie wypowiadać się w mediach i walczyć o swój kraj, wcześniej wolała siedzieć za kulisami i pisać scenariusze komedii.

Teraz pierwsza dama opowiedziała o ostatnich dramatycznych doświadczeniach:

Być na okładce „Vogue’a” to wielki zaszczyt i marzenie wielu ludzi sukcesu i znaczących osób na świecie. Jedyne, czego im życzę, to to, by nie musieli się na niej pojawić przez wojnę w ich krajach” — napisała Ołena Zełenska na Instagramie.

Prowadząca wywiad Rachel Donaido opisuje swoją podróż na Ukrainę, do której musiała dostać się nocnym pociągiem z Polski przez zamkniętą przestrzeń powietrzną.

Spotkałem Zelenską w kompleksie biura prezydenckiego, w pilnie strzeżonym miejscu, do którego jechałam przez długie godziny. Ponieważ przestrzeń powietrzna Ukrainy była zamknięta dla lotów cywilnych, pojechałem nocnym pociągiem z Polski przez krajobrazy, w których widziałem najgorsze horrory XX wieku – czytamy.

Pierwsza dama na początku rozmowy z dziennikarką magazynu podkreśliła, że „to najgorsze miesiące jej życia”:

Szczerze mówiąc, wydaje mi się, że nikt nie jest świadomy tego, jak radzimy sobie z emocjami. Czekamy na zwycięstwo. Nie mamy wątpliwości, że wygramy tę wojnę. To nas trzyma przy życiu – mówi Ołena. 

Ołena wystąpiła na łamach amerykańskiego „Vogue’a” po tym, jak pojawiła się w Kongresie USA. Pierwsza dama przyznaje, że jak na razie największym wyzwaniem były dla niej wydarzenia z Buczy, gdzie rosyjscy żołnierze dokonali masakry ludności cywilnej:

W pierwszych tygodniach po wybuchu wojny byliśmy po prostu zszokowani. Po Buczy zrozumieliśmy, że to wojna mająca na celu eksterminację nas wszystkich. Naszą zagładę – podkreśliła pierwsza dama Ukrainy.

Zdradziła też, jak obecnie wygląda jej życie w czasie wojny:

Mój harmonogram jest wypełniony po brzegi. Nie mam wolnej chwili, w której mogłabym po prostu usiąść i zacząć myśleć o złych rzeczach – mówi Zełeńska. 

Internauci rozpływają się nad zdjęciem Wołodymyra Zełenskiego z młodości

Głos zabrał także Prezydent Ukrainy, który zaznaczył, że jego żona odgrywa bardzo ważną rolę;

Moja żona daje przykład. Uważam, że odgrywa potężną rolę dla Ukrainy, dla naszych rodzin i naszych kobiet – powiedział Wołodymyr Zełenski. Jak każdy zwykły człowiek, martwiłem się o nią i dzieci, o ich bezpieczeństwo. Nie chciałem, żeby byli narażeni na niebezpieczeństwo. (…) Oczywiście tęskniłem za nimi. Tak bardzo chciałem ich przytulić. Chciałem móc ich dotknąć – wyznał Prezydent Ukrainy.

Serial „Sługa Narodu” z Wołodymyrem Zełenski w polskiej telewizji

Pierwsza dama przypomniała też, jak wyglądało jej życie przed wojną. Wylicza szczęśliwe momenty z mężem takie, jak koncert Adele w Lizbonie, koncert Maroon 5 w Krakowie, weekend w Barcelonie, czy rodzinne seanse filmowe.

Żyliśmy szczęśliwie i nigdy nie myśleliśmy, że to się stanie. Ale mamy nadziej (…) Czuję się odizolowana. Nie mogę swobodnie się przemieszczać. Pójście na zakupy to teraz marzenie, którego nie da się zrealizować. Czuję ciężar odpowiedzialności i chcę spełnić oczekiwania rodaków – powiedziała Ołena dla Voque’a.