66. Konkurs Piosenki Eurowizja 2022 wygrał zespół Kalush Orchestra, który wystąpił z piosenką „Stefania” i uzyskał łącznie 631 punktów. Utwór „Stefania” stał się nieformalnym hymnem Ukrainy podczas wojny z Rosją, a wykonawcy zadedykowali go ukraińskim matkom. Po występie nawiązali również do wojny z Rosją i zaapelowali o natychmiastową pomoc dla oblężonego Mariupola i uwięzionych w hucie Azowstal cywilów i żołnierzy. Wiadomość o zwycięstwie niewątpliwie raduje Ukraińców, dla których każdy sukces i wygrana, nawet jesli nie ta wojenna, podnosi na duchu i daje motywację do dalszej walki o wolność swojego kraju.

Ukraina wygrała Eurowizję 2022 z utworem określanym „Piosenką naszej wojny”. Co wiemy o zespole Kalush Orchestra?

Wołodymyr Zełenski skomentował WYGRANĄ Ukrainy na Eurowizji. Nawiązał do wojny z Rosją

Również prezydent Wołodymyr Zełenski z radością przyjął wygraną zespołu Kalush Orchestra i skomentował ich sukces poprzez profil na Facebooku, gdzie pogratulował członkom zespołu zwycięstwa oraz nawiązał do wojny toczącej się na Ukrainie:

Nasza odwaga robi wrażenie na świecie, nasza muzyka podbija Europę! W przyszłym roku Ukraina będzie gospodarzem Eurowizji! Po raz trzeci w swojej historii. I wierzę – nie po raz ostatni. Zadbamy o to, aby pewnego dnia uczestnicy i goście Eurowizji gościli w ukraińskim Mariupolu. […] Dziękujemy za zwycięstwo Kalush Orkiestra i wszystkim, którzy na nas głosowali! Jestem przekonany, że nasz zwycięski akord w walce z wrogiem nie jest daleko. Chwała Ukrainie!

Miejmy nadzieję, że ten optymistyczny scenariusz się ziści.

Znamy ZWYCIĘZCE 66. Konkursu Piosenki Eurowizji!

Kalush Orchestra  Reuters / Forum

Kalush Orchestra Reuters / Forum

Kalush Orchestra Reuters / Forum

Members of the Kalush Orchestra from Ukraine Reuters / Forum

Wołodymyr Zełenski publikuje stare zdjęcia z żoną dla Vogue’a. Zobaczcie tylko, jacy byli szczęśliwi przed wojną

Warszawa, 31.08.2019. Spotkanie Prezydenta RP i Prezydenta Ukrainy Forum