Paweł Pawlikowski został uznany za najlepszego europejskiego reżysera i scenarzystę, a Joannę Kulig okrzyknięto najlepszą europejska aktorką. Wszystko to podczas wręczenia nagród Europejskiej Akademii Filmowej. Gala finałowa odbyła się w sobotę w Sewilii.

Film Zimna wojna Pawła Pawlikowskiego polskim kandydatem do Oscara

To nie koniec sukcesów twórców Zimnej wojny. Statuetkę za najlepszy montaż dostał Jarosław Kamiński:

Montaż w Zimnej wojnie jest znaczący i emocjonalny, niczym poezja. Montażysta z wyczuciem prowadzi bohaterów, podkreślając ich izolację od siebie w przestrzeni, fragmentaryczność relacji oraz niemożność bycia razem – napisano w uzasadnieniu.

Małgorzata Bela i Paweł Pawlikowski pobrali się

Film Zimna wojna Pawła Pawlikowskiego opowiada o trudnej miłości dwojga ludzi, którzy nie potrafią być razem, trudno im jednak również żyć bez siebie. Reżyser w filmie przedstawił wydarzenia z życia swoich rodziców.

Miłość moich rodziców narodziła się wśród gruzów powojennej Polski, w stalinizmie. Potem był ślub, dziecko. Ale rodzice rozeszli się. Oboje wyjechali z kraju. Osobno. Ojciec do Niemiec, matka do Anglii. Na Zachodzie jednak ich uczucie i przywiązanie odżyły. Pobrali się po raz drugi. I znowu były dramaty, i znowu do siebie wrócili. Na emigracji historia, język, wspólna przeszłość bardzo ludzi łączą – mówił Pawlikowski w rozmowie z Rzeczpospolitą.

Pawlikowski i Kulig  NAJLEPSI! To im przyznano Europejskie Nagrody Filmowe

Pawlikowski i Kulig  NAJLEPSI! To im przyznano Europejskie Nagrody Filmowe