W sierpniu 2023 roku wybuchła głośna afera z Robertem Karasiem w roli głównej. Polski triathlonista ukończył 10-krotnego IronMana w Brasil Ultra Tri w Rio de Janeiro i pobił rekord świata. Przebył wówczas trasę składającą się z 38 kilometrów do przepłynięcia, 1800 kilometrów do przejechania rowerem oraz 422 kilometrów do przebiegnięcia, którą ukończył w rekordowym czasie 164 godzin, 14 minut i 2 sekund.

Monika Goździalska w ostrych słowach podsumowuje Roberta Karasia! „K*rwa HERKULES”

Okazało się jednak, że w jego organizmie wykryto zakazane substancje, a każde kolejne tłumaczenia się, tylko coraz bardziej pogrążały sportowca wizerunkowo. Choć początkowo Robert Karaś zarzekał się, że nigdy nie brał dopingu, w rozmowie w „Hejt Parku” zmienił wersję wydarzeń i przyznał, że „coś” mu podano, co miało zniknąć z organizmu po 72 godzinach:

Wiedziałem, że to biorę. Nie zagłębiałem się, co to jest, miałem to w du**e. Zapytałem się, czy to jest legalne. Michał odpowiedział, że po 72 godzinach nie będzie tego w organizmie. Wiedziałem więc, że to coś nielegalnego. Zapytałem o to, czy będzie miało to jakiś wpływ na moje przygotowania. Odpowiedział: „Nie Robert, to tylko teraz, żeby Cię podleczyć”. Miałem tego świadomość.

Ostatecznie federacja IUTA nałożyła na sportowca 2-letnią dyskwalifikację za stosowanie dopingu oraz pozbawiła go rekordu.

Zapadł wyrok. Rekord świata Roberta Karasia oficjalnie wymazany!

Robert Karaś ponownie oskarżony o stosowanie dopingu. Pobił rekord świata w USA

Mimo dyskwalifikacji w IUTA, Robert Karaś otrzymał zgodę na udział w zawodach na Florydzie oranizowanych przez Światową Organizację Ultratriathlonu. Tam znów popisał się rekordowym osiągnięciem i pokonał pięciokrotnego Ironmana w czasie 60 godzin, 21 minut i 24 sekund, pobijajac rekord świata należący do Adriana Kostery o ponad siedem godzin.

Teraz okazuje się, że również ten rekord może stracić, ponieważ w USA ponownie został przyłapany na stosowaniu dopingu. Tym razem w jego organizmie wykryto dwie zakazane dla sportowców substancje — klomifen i drostanolon. Krótko po tym, gdy media obiegła ta szokująca informacja, na Instagramie sportowca pojawiło się oświadczenie:

Otrzymałem informacje z USADA [Amerykańska Agencja Antydopingowa — dop. red.], że w moim organizmie nadal znajdują się pozostałości substancji, które wykryto u mnie po zawodach w Brazylii. Nie miałem możliwości przeprowadzenia badań antydopingowych przed ostatnim startem w USA. To niedozwolone. Niestety nadal mam w sobie pozostałości po tych substancjach. Nie wiem jeszcze, jakie konsekwencje formalne mnie czekają, ale nie to jest najważniejsze. Niech moja historia będzie przestrogą dla każdego sportowca, zwłaszcza dla ludzi młodych. Nie szukam wytłumaczeń, muszę teraz ponieść konsekwencje swojej głupoty i nieostrożności. Błąd popełniony 1,5 roku temu zostanie ze mną już na zawsze – zakończył.

IG: robert_karas_teamkaras

Sebastian Fabijański broni Roberta Karasia! Wspomina własną aferę: „Próbowałem powiedzieć ludziom swoją prawdę”

pasekkozak

Karaś opublikował wyniki badania wariografem

Karaś opublikował wyniki badania wariografem

scena z: Robert Karaś, SK:, , fot. AKPA

scena z: Agnieszka Włodarczyk, Robert Karaś, fot. Norbert Nieznanicki/AKPA

scena z: Agnieszka Włodarczyk, Robert Karaś, fot. Norbert Nieznanicki/AKPA

Robert Karaś - kariera, triathlon.

Robert Karaś – kariera, triathlon. Fot.Instagram/robert_karas_teamkaras.

Robert Karaś - wiek, wzrost, waga. Co o nim wiadomo?

Robert Karaś i Agnieszka Włodarczyk.

Robert Karaś i Agnieszka Włodarczyk. Fot.Instagram/robert_karas_teamkaras.

Robert Karaś na imprezie branżowej.

Robert Karaś na imprezie branżowej, fot. Baranowski/AKPA.