W sierpniu 2023 roku wybuchła głośna afera z Robertem Karasiem w roli głównej. Polski triathlonista ukończył 10-krotnego IronMana w Brasil Ultra Tri w Rio de Janeiro i pobił rekord świata. Okazało się jednak, że w jego organizmie wykryto zakazane substancje, a każde kolejne tłumaczenia się, tylko coraz bardziej pogrążały sportowca wizerunkowo. Ostatecznie federacja IUTA nałożyła na sportowca 2-letnią dyskwalifikację za stosowanie dopingu oraz pozbawiła go rekordu.

Robert Karaś ZNÓW przyłapany na dopingu! Wydał szokujące oświadczenie

Mimo dyskwalifikacji w IUTA, Robert Karaś otrzymał zgodę na udział w zawodach na Florydzie oranizowanych przez Światową Organizację Ultratriathlonu. Tam znów popisał się rekordowym osiągnięciem i pokonał pięciokrotnego Ironmana w czasie 60 godzin, 21 minut i 24 sekund, pobijajac rekord świata należący do Adriana Kostery o ponad siedem godzin. Szybko okazało się jednak, że również ten rekord może stracić, ponieważ w USA ponownie został przyłapany na stosowaniu dopingu. Tym razem w jego organizmie wykryto dwie zakazane dla sportowców substancje — klomifen i drostanolon. Krótko po tym, gdy media obiegła ta szokująca informacja, na Instagramie sportowca pojawiło się oświadczenie:

Otrzymałem informacje z USADA [Amerykańska Agencja Antydopingowa — dop. red.], że w moim organizmie nadal znajdują się pozostałości substancji, które wykryto u mnie po zawodach w Brazylii. Nie miałem możliwości przeprowadzenia badań antydopingowych przed ostatnim startem w USA. To niedozwolone. Niestety nadal mam w sobie pozostałości po tych substancjach. Nie wiem jeszcze, jakie konsekwencje formalne mnie czekają, ale nie to jest najważniejsze. Niech moja historia będzie przestrogą dla każdego sportowca, zwłaszcza dla ludzi młodych. Nie szukam wytłumaczeń, muszę teraz ponieść konsekwencje swojej głupoty i nieostrożności. Błąd popełniony 1,5 roku temu zostanie ze mną już na zawsze – zakończył.

Robert Karaś znów przyłapany na dopingu. Wszedł w dyskusje z fanami: „To dla mnie ogromna tragedia”

Robert Karaś przedstawił oficjalną ekspertyzę po drugiej aferze dopingowej

Jak można się było spodziewać, na sportowca ponownie spadła fala hejtu oraz krytyki, a w jego tłumaczenia, że „są to pozostałości sprzed 1,5 roku” nie wszyscy uwierzyli. Część internautów twierdziła wprost, że to niemożliwe, by po tak długim czasie w jego organizmie wciąż znajdowały się niedozwolone substancje.

W związku z tym, na poparcie swoich słów, Robert Karaś opublikował na Instagramie oficjalną ekspertyzę:

Tydzień temu opublikowałem oświadczenie, w którym poinformowałem, że w moim organizmie nadal znajdują się pozostałości substancji, które wykryto u mnie po zawodach w Brazylii. Wiele osób zarzuciło mi kłamstwo, twierdząc, że to niemożliwe, aby te substancje utrzymywały się w ludzkim organizmie przez tak długi czas – napisał.

Według jego słów opublikowany dokument jest dowodem na to, że niektóre substancje w istocie mogą utrzymywać się w organizmie przez wiele miesięcy. Dodatkowo podkreślił, że ich stosowanie u triathlonistów „nie ma logicznego uzasadnienia”:

Najważniejsze wnioski brzmią następująco: * substancje, które nadal mam w swoim organizmie mogą być wykrywane nawet po wielu miesiącach od ich zastosowania; * wykorzystanie tego typu substancji u zawodników trenujących triathlon nie ma ponadto żadnego logicznego uzasadnienia, WRĘCZ ICH WYKORZYSTANIE BYŁOBY NIEKORZYSTNE DLA TEGO TYPU DYSCYPLINY SPORTOWEJ. Przedstawiona opinia odwołuje się do faktów naukowych i została poświadczona ponad 20-letnim autorytetem naukowym niezależnej ekspertki.

Pod nowym postem wywiązała się burzliwa dyskusja, a internauci mieli bardzo podzielone opinie:

  • Dla mnie to może Pan nawet na zielono świecić bo i tak te leki nic przy takim wysiłku nie dadzą, ale postawa itd przy tym wszystkim… kurde jako prawdziwa fanka od lat, czuję się mocno zawiedziona. Pierwsze tłumaczenia były chamskie i mnie zniechęciły do Pana, ale teraz to co Pan robi. Żarty
  • Współczuję że mimo bycia takim tytanem pracy, wręcz chorobliwie i obsesyjnie zakochanym w bólu, i przełamywaniu siebie przez lata musisz się tyle czasu tłumaczyć z jednego błędu. Ten cały hejt i ujmowanie jest tak obrzydliwe, że może te osoby też wezmą taki jeden srodek i nagle sproboja przebiec , tyle co Ty, pff niech po prostu wytrzymają wspolny zwykły tydzień treningowy…
  • Czy możesz odpowiedzieć dlaczego nie zrobiłeś badań antydopingowych samemu przed tym wyścigiem, żeby jeśli są pozostałości po prostu do niego nie podejść? Nie orientuje się czy są one dostępne czy to jakieś specjalne laboratorium. Po prostu próbuje zrozumieć dlaczego wziąłeś udział w wyścigu i nie sprawdziłeś się sam przed wzięciem udziału.
  • I co to wnosi do tematu? Czy wskazany lek jest na liście leków zakazanych i zażycie go będzie traktowane jako doping farmakologiczny? Nie mam więcej pytań.
  • Nie mogę zrozumieć, że sam prywatnie nie zrobiłeś badań przed wyjazdem na Floryde, aby mieć pewność, że wszystko jest ok…
  • Wiele miesięcy to nie półtora roku. A zależnie od podanej dawki… Robert mówił, że przyjął raz i co trzyma się tak długo? Nie jestem znawcą. Lubię Roberta, trzymałam za niego kciuki, za pierwszym razem uwierzyłam, za drugim jakoś mi ciężko. Nikogo nie skreślam. Ale… no cóż.
  • Zasadnicze pytanie po co w ogóle ładować w siebie taki chemiczny syf będąc wyczynowym sportowcem i ryzykując podważanie wyniku a przede wszystim swoją i tak już nadszarpniętą reputację
  • Po to miał Pan 2 lata zawieszenia, żeby tego problemu nie było. Jeśli Pan je zignorował (znalazł inna federację) to proszę się nie dziwić, że znowu trzeba ponieść tego konsekwencje…
  • Być może ten co podał sprzedał zalecił etc bardzo chciał wyeliminować Ciebie na tyle miesięcy…Trzymaj się i wierzę że to nie świadome i celowe działanie.

IG: robert_karas_teamkaras

pasekkozak

Karaś opublikował wyniki badania wariografem

Karaś opublikował wyniki badania wariografem

scena z: Robert Karaś, SK:, , fot. AKPA

scena z: Agnieszka Włodarczyk, Robert Karaś, fot. Norbert Nieznanicki/AKPA

scena z: Agnieszka Włodarczyk, Robert Karaś, fot. Norbert Nieznanicki/AKPA

Robert Karaś - kariera, triathlon.

Robert Karaś – kariera, triathlon. Fot.Instagram/robert_karas_teamkaras.

Robert Karaś - wiek, wzrost, waga. Co o nim wiadomo?

Robert Karaś i Agnieszka Włodarczyk.

Robert Karaś i Agnieszka Włodarczyk. Fot.Instagram/robert_karas_teamkaras.

Robert Karaś na imprezie branżowej.

Robert Karaś na imprezie branżowej, fot. Baranowski/AKPA.