We wtorek Pałac Buckingham ogłosił, że król Karol III zostanie koronowany 6 maja 2023 r. i potwierdził, że 75-letnia Królowa Małżonka zostanie także uhonorowana podczas nabożeństwa.

Camilla zostanie królową

„Ceremonia będzie poświęcona koronacji Jego Królewskiej Mości Króla Karola III wraz z Królową Małżonką” – powiedział pałac w oświadczeniu.

Koronacja króla Karola odbędzie się w pierwszą sobotę maja w Opactwie Westminsterskim w Londynie, gdzie od 900 lat koronowani są brytyjscy monarchowie. Nabożeństwo będzie prowadzone przez arcybiskupa Canterbury i oczekuje się, że zostanie zmodernizowane, przy jednoczesnym zachowaniu religijnych korzeni poważnego królewskiego rytuału.

Król Karol III z Camillą po raz pierwszy przybył do Pałacu Buckingham jako monarcha Wielkiej Brytanii

„Koronacja będzie odzwierciedlać dzisiejszą rolę monarchy i patrzeć w przyszłość, będąc jednocześnie zakorzenioną w wieloletnich tradycjach i widowiskowości” – powiedziano.

Camilla będzie pierwszą królową-małżonką koronowaną w Westminster od prawie stulecia, po koronacji króla Jerzego VI w 1937 roku. Tam jego żona, królowa Elżbieta Królowa Matka, została wyznaczona obok męża jako nowa królowa-małżonka i otrzymała robioną na zamówienie koronę z 2800 diamentami.

Z wielu przyczyn tak nie stało się w przypadku księcia Filipa. Ten, jako mąż królowej musiał uklęknąć przed żoną podczas koronacji i zaprzysiąc się, że będzie jej „służebnikiem w zdrowiu i chorobie”.

Oto jak będzie wyglądała koronacja. Karol III rezygnuje z tradycji

Pierwsze plany odnośnie koronacji Karola i Camilli pojawiły się już w marcu tego roku, kiedy rzekomo królowa Elżbieta II miała się świetnie. Podobno większość zmian jakich dokonał Karol miały być zaakceptowane osobiście przez monarchinię.

 

 

 

A vehicle carrying King Charles (not seen) and Queen Camilla leaves Balmoral Castle, following the Forum

King Charles and Queen Camilla Credit line: JOHN SIBLEY / Reuters / Forum

Britain’s Queen Camilla and Catherine, Forum