Michał Matczak, Mata to jeden z najpopularniejszych młodych raperów w Polsce. Zasłynął 11 grudnia 2019 roku, po premierze utworu i teledysku „Patointeligencja”, który w ciągu kilku dni został odsłuchany prawie 10 mln razy, a dziś ma 66 mln wyświetleń. Prócz tego Mata zdobył dwa Fryderyki, zorganizował koncert na ponad 40 tys. osób, napisał o nim „The New York Times”, miał swój zestaw w McDonald’s i zapowiadał, że w przyszłości wystartuje na prezydenta Polski.

Mata PO RAZ PIERWSZY zabrał głos od zatrzymania przez policję!

Zapadł prawomocny wyrok w sprawie Maty. W 2022 roku raper został oskarżony o posiadanie marihuany

Jednocześnie 22-latek ma na swoim koncie również skandale – w 2022 roku, wraz z kolegą został zatrzymany przez policję, która po wylegitymowaniu mężczyzn znalazła u nich woreczek z brązowym suszem i zabezpieczyła 1,5 grama narkotyku, który jak udało się ustalić był marihuaną.

Afera odbiła się szerokim echem w mediach i zapoczątkowała wiele burzliwych dyskusji w temacie legalności marihuany. Sam Mata po raz pierwszy od zatrzymania zabrał głos na gali Bestsellery Empiku 2021, gdzie przyznano mu statuetkę za album „Młody Matczak”. Artysta zdecydował się powiedzieć do publiczności kilka słów od serca, a tematem jego wystąpienia była… legalizacja marihuany:

(…) Dwa tygodnie temu zostałem złapany za posiadanie marihuany i chciałem coś skomentować i zdementować: wiele osób uważa, że to była jakaś akcja promocyjna, no i ja chciałem powiedzieć, że to nie była akcja promocyjna. Po prostu byłem w pracy, ciężki dzień, skończyłem pracę, pojechałem z kolegą na piłkę, chcieliśmy pograć w piłkę i z kolegami trochę się wyluzować i po prostu złapali nas panowie policjanci (…) Chciałem ogłosić tutaj wszystkim wszem i wobec, że ja w związku z tą sytuacją i w związku z tym co zrobiły media chce nagłośnić temat marihuany w Polsce i rozpocząć walkę o depenalizację tego narkotyku, ponieważ uważam, że jest ważny, szczególnie tutaj w naszej społeczności, w której teraz jesteśmy – artystycznej, muzycznej i jest to od wielu lat inspiracja dla muzyków.

Pod koniec maja 2022 roku skierowano oskarżenie w sprawie obu mężczyzn. Mata został oskarżony o to, że posiadał środek odurzający w postaci ziela konopi innych niż włókniste, o łącznej wadze 1,45 grama netto. W lutym 2023 roku sąd rejonowy zdecydował o umorzeniu postępowania, jednak prokuratura złożyła zażalenie:

Wymienieni, nawet uznając, że ich wyjaśnienia są zgodne z prawdą, zaakceptowali fakt, że sięgają po środki odurzające. Uwadze nie może również umknąć postawa Michała M., który, jako osoba publiczna, bez wątpliwości mająca wpływ na kształtowanie zrzeszającego wokół siebie młodego społeczeństwa, kilka dni po zatrzymaniu w niniejszej sprawie, wzywał publicznie do podjęcia działań mających na celu doprowadzenie do zalegalizowania posiadania środków odurzających w postaci marihuany.

W czwartek, 11 maja 2023 roku, warszawski sąd okręgowy rozpatrywał zażalenie prokuratury na postanowienie sądu pierwszej instancji. Utrzymał w mocy decyzję o umorzeniu postępowania w sprawie posiadania przez Matę i jego znajomego narkotyków. Sam Mata nie pojawił się w sądzie, a w jego imieniu wystąpił jego obrońca, mecenas Rafał Karbowniczek, który jak donoszą media, nie krył satysfakcji z postanowienia sądu.

Mata startuje na PREZYDENTA POLSKI! Jego kampania potrwa…18 lat!

scena z: Mata, SK:, , fot. Piętka Mieszko/AKPA

Mata startuje na Prezydenta Polski w 2040 roku

IG: 33mata

scena z: Mata, SK:, , fot. Piętka Mieszko/AKPA

scena z: Mata, SK:, , fot. Piętka Mieszko/AKPA

Kim jest Michał "Mata" Matczak? Sprawdź, czy wszystko już o nim wiesz!

Michał „Mata” Matczak, fot.Instagram:33mata

pasekkozak