Michał Matczak, Mata to jeden z najpopularniejszych raperów w Polsce. Zasłynął 11 grudnia 2019 roku, po premierze teledysku „Patointeligencja”. Prócz tego w 2021 roku Mata zdobył dwa Fryderyki, zorganizował koncert na ponad 40 tys. osób, napisał o nim „The New York Times” i miał swój własny zestaw w McDonald’s.

Niestety początek 2022 roku rozpoczął skandalem, ponieważ został zatrzymany za posiadanie narkotyków – po wylegitymowaniu Maty oraz jego kolegi policja zabezpieczyła 1.5 grama brązowego suszu, który jak udało się ustalić najprawdopodobniej był marihuaną.

Zatrzymanie najpopularniejszego młodzieżowego artysty w kraju nie przeszło bez echa i wielu celebrytów skomentowało aferę stając po stronie Matczaka.

Mata zatrzymany za posiadanie narkotyków!

Mata oznajmił, że będzie walczyć o LEGALNĄ MARIHUANĘ w Polsce

Teraz podczas finałowej gali Bestsellery Empiku 2021, na której przyznawane są nagrody dla twórców najpopularniejszych książek, muzyki oraz filmów, Mata odebrał statuetkę za swój album „Młody Matczak”. Artysta wykorzystał ten moment, by po raz pierwszy od momentu zatrzymania zabrać głos i powiedzieć do publiczności kilka słów od serca. Tematem jego wystąpienia była…legalizacja marihuany.

(…) Dwa tygodnie temu zostałem złapany za posiadanie marihuany i chciałem coś skomentować i zdementować: wiele osób uważa, że to była jakaś akcja promocyjna, no i ja chciałem powiedzieć, że to nie była akcja promocyjna. Po prostu byłem w pracy, ciężki dzień, skończyłem pracę, pojechałem z kolegą na piłkę, chcieliśmy pograć w piłkę i z kolegami trochę się wyluzować i po prostu złapali nas panowie policjanci – zaczął przemówienie

Dalej Mata nawiązał do swojej płyty i ogłosił, że zamierza walczyć o legalizację marihuany:

(…) Ta płyta „Młody Matczak” – wy wiecie co on lubi, co go inspiruje, o czym on śpiewa. Ta płyta podoba się Polsce i ja chciałem tylko jedną rzecz powiedzieć – uważam, że marihuana… cała polska jest w niej zakochana. I chciałem ogłosić tutaj wszystkim wszem i wobec, że ja w związku z tą sytuacją i w związku z tym co zrobiły media chce nagłośnić temat marihuany w Polsce i rozpocząć walkę o depenalizację tego narkotyku, ponieważ uważam, że jest ważny, szczególnie tutaj w naszej społeczności, w której teraz jesteśmy – artystycznej, muzycznej i jest to od wielu lat inspiracja dla muzyków.

Na koniec Matczak podziękował za wyróżnienie i zachęcił swoich fanów, by przyłączyli się do walki:

Dziękuje bardzo za to wyróżnienie i chciałbym poprosić w tym momencie wszystkich moich fanów oraz fanów wolnej muzyki o to, żeby przyłączyli się do walki o depenalizacje marihuany w Polsce.

Jesteście za legalizacją?