Zasady diety Dukana

Ludzie od lat starali się stworzyć jak najlepszą dietę, która zarówno będzie skuteczna, jak i nie będzie powodowała przykrych dolegliwości.

Niestety większość sposobów na odchudzanie wiążę się ze spartańskim utrzymaniem wagi, które utrudniają normalne funkcjonowanie.

Zobacz też: Na jakiej diecie jest Jennifer Lopez?

Naprzeciw temu wyszedł dr Pierre Dukan ze swoją dietą proteinową. Dietetyk zaproponował sposób odżywiania, który jest polecany przez miliony ludzi na całym świecie. Niestety wiąże się ona z licznymi kontrowersjami, które warto poznać zanim się na nią zdecydujesz.

Zasady Diety Dukana, czyli chudnij z przyjemnością bez efektu jojo!

Fazy Diety Dukana

Zasady diety proteinowej polegają na dostosowaniu organizmu do czterech faz, które następują po sobie.

Pierwszym etapem jest „Faza Ataku„, inaczej „uderzeniowa”. Podczas tej fazy bardzo szybko zrzucisz zbędne kilogramy, a najlepsze w tym jest to, że sama ustalasz, ile ona będzie trwała (od 1. do 10 dni). Nie można wykorzystywać tłuszczy (nawet oliwy z oliwek).

Zależy to od takich czynników jak wiek, wzrost i innych indywidualnych cech każdego człowieka. Podsumowując – im więcej chcesz zrzucić, tym dłużej utrzymuj fazę ataku.

W tym czasie odżywiasz się jedynie produktami czystoproteinowymi, tzn. żadnych warzyw i owoców, węglowodanów, tłuszczy i produktów tolerowanych. Pamiętaj również, abyś piła minimum 1,5 litra wody dziennie.

Zasady Diety Dukana, czyli chudnij z przyjemnością bez efektu jojo!

Druga faza nazywana jest „naprzemienną” jest najdłuższą z etapów w diecie. Polega ona seriach ( 1/1, 3/3 lub 5/5) podczas których jemy posiłki proteinowe, a następnie dodajemy warzywa. Najprościej mówiąc – w trybie 5/5 jemy przez pięć dni proteiny, a następne pięć dni dołączamy do pożywienia warzywa i tak dalej.

Zobacz też: Na tej diecie Iwona Pavlovic schudła 12 kg!

Ten etap ma trwać od trzech do sześciu miesięcy.

Zasady Diety Dukana, czyli chudnij z przyjemnością bez efektu jojo!

Trzecią fazą w tej diecie odchudzającej jest faza utrwalenia, dzięki czemu utrzymamy efekt naszych starań o lepszą sylwetkę. Ma trwać 10 dni na każdy zrzucony kilogram, więc jeśli chcesz schudnąć 2 kg, musisz pozostać na niej 20 dni.

W tym etapie nie tylko jemy wszystkie produkty z poprzednich faz, ale również możemy jeść owoce, dwie kromki pełnoziarnistego chleba dziennie oraz dwa razy produkty skrobiowe w tygodniu.

Ponadto dwa razy w tygodniu możemy zjeść duży posiłek bez ograniczeń! Tak zwana „uczta” nie może występować dwa dni po kolei oraz należy pamiętać, aby się nie przejadać.

Czwartym etapem jest faza stabilizacyjna, która polega na tym, że raz w ciągu tygodnia musimy (do końca życia!) jeść produkty czystoproteinowe.

Należy przy tym pamiętać, aby pić dużo płynów, ponieważ dzięki temu dieta będzie bardziej skuteczna. Doktor Dukan wyznaczył czwartek, aby jeść wyłącznie produkty wysokoproteinowe.

Ile się chudnie na diecie Dukana?

Na wielu forach internetowych możemy przeczytać informacje, że osobom udało się schudnąć powyżej 20 kilogramów. Zatem jeśli zależy Ci na dobrej sylwetce, powinnaś wybrać dietę białkową Dukan!

Zobacz też: CO WIESZ O DIECIE DUKANA?

Czy Dieta Dukana jest zdrowa?

Trzeba jednak pamiętać o licznych kontrowersjach związanych z tą metodą odchudzania. Przede wszystkim istnieją dowody, że może ona uszkodzić nerki!

Ponadto dr Dukan otrzymał zakaz wykonywania zawodu, po tym jak polecał swoim pacjentom lek Mediator, który odpowiedzialny jest za wiele zgonów.

Dodatkowo przegrał sądowy z francuskim dietetykiem Jean-Michel Cohenem, który zarzucił mu, że jego dieta jest niebezpieczna.

Czy mimo to któraś z Was wybrała ten sposób odchudzania?

Zasady Diety Dukana, czyli chudnij z przyjemnością bez efektu jojo!