Każdy zna ten ból. Nawet krótki pobyt na dworze w zimny, wietrzny dzień może się skończyć dyskomfortem i bólem. I nie chodzi o żadne przeziębienie czy katar. Mowa o spierzchniętych ustach. Mały problem? Akurat! Such, pękająca i łuszcząca się skóra ust – to naprawdę boli. Zima to czas, gdy część z nas ma ciągle spierzchnięte usta. Nie zdążymy ich wyleczyć, gdy znów robią się czerwone, okropnie pieką i nie dają nam spokoju. Jak sobie z tym poradzić? Co stosować na spierzchnięte usta?

Zobacz: KORALOWE USTA – PRZEGLĄD SZMINEK I BŁYSZCZYKÓW (FOTO)

Zacznijmy od początku. Zastanawialiście się, jakie są…

Przyczyny spierzchniętych ust

Skóra na ustach jest cienka i delikatna. Łatwo się przesusza i momentalnie reaguje na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Niska temperatura, wiatr, słońca – wszystko to może podrażnić wrażliwą skórę warg. Wysuszona skóra łuszczy się, pęka, może nawet krwawić.

Przyczyną pierzchnięcia ust mogą być też niedobory witamin (przede wszystkim z grupy B), a także niedostateczne nawodnienie organizmu. Lekarze wskazują także zmiany w gospodarce hormonalnej za jeden z czynników prowadzących do wysuszania i pękania skóry na ustach. W trudnym dla organizmu czasie, jakim jest jesień i zima, trzeba zatem pamiętać o piciu dużej ilości płynów i odpowiedniej diecie. Skoro spierzchnięte usta mogą być wynikiem braku witamin, pamiętaj o owocach i warzywach, a także kiszonkach bogatych w witaminy. Uroda i zdrowie zaczynają się na talerzu.

Jeśli masz ciągle spierzchnięte usta, sprawdź, czy kosmetyki do ust, których używasz, nie zawierają alkoholu wysuszającego skórę.

Jedną z przyczyn wysychania i pierzchnięcia ust jest ich oblizywanie, gdy przebywamy na dworze. Nie oblizuj ust, a kiedy jesz słone albo pikantne potrawy, wytrzyj usta serwetką i zabezpiecz pomadką lub pomadką ochronną. Sól i przyprawy mogą pogorszyć stan skóry.

Staraj się pamiętać o skórze ust każdego dnia. Zastosuj maseczkę odżywczą (jaką? więcej w dalszej części artykułu), masuj usta, od czasu do czasu zafunduj im domowy peeling.

Domowe sposoby na spierzchnięte usta

No dobrze. Mimo starań – stało się. Usta mamy suche, popękane, interesuje nas szybka ulga. Przechodzimy do najważniejszego:

Czym smarować spierzchnięte usta?

Sięgnijmy po naturalne substancje, które znajdziecie w swojej kuchni:

miód na usta – znacie ten sposób? Jest idealny! Miód jest nie tylko zdrowy, ale i smaczny, kuracja jest więc niezwykle przyjemna. Miód nałożony na spierzchnięte usta nawilży skórę i dostarczy jej potrzebnych substancji odżywczych. Aminokwasy, witaminy i enzymy – to coś, za co delikatna skóra ust będzie wyjątkowo wdzięczna. Jeśli usta popękały, zawarte w miodzie substancje o działaniu odkażającym i antybakteryjnym zdezynfekują ranę i przyspieszą gojenie. Miód nakłada się kilka razy na dzień na ok. 5-10 minut. O ile wytrzymacie bez zlizywania słodyczy:)

oliwa z oliwek, olej kokosowy – naturalne oleje robią furorę w kosmetyce i pielęgnacji. Wysuszone usta smarujemy kilkoma kroplami oliwy lub oleju. Tłuszcz poprawia kondycję skóry, łagodzi podrażnienia, nawilża i ujędrnia usta. Olejową lub oliwną maskę na usta możesz nałożyć na usta na noc.

witaminy E i A – dostępne w aptece. Wyciskamy zawartość kapsułki na łyżeczkę, po czym smarujemy spierzchnięte usta. Witaminy nie tylko wzmacniają skórę, ale i chronią ją przed działaniem wolnych rodników. W aptekach jest też dostępna maść z witaminą A. Możesz ją nosić w torebce i (czystymi rękami!) nanosić na usta kilka razy w ciągu dnia. Wieczorem możesz nałożyć grubszą warstwę i zafundować w ten sposób skórze totalną regenerację w formie maski.

sok z aloesu – to kolejny produkt, który być może znajdziesz w swoim domu. Dobrze jest mieć w doniczce soczysty aloes – jego sok działa zbawiennie na różne skórne dolegliwości. Łagodzi oparzenia, goi i koi. Również delikatną skórę ust. Jeśli nie masz w domu aloes, poszukaj w aptece żelu z dodatkiem wyciągu z tej rośliny.

twarożek – serio! tłusty serek nawilża i nadaje skórze miękkości. Maseczkę trzymamy na skórze podobnie jak tę z miodu – około 10 minut. Do nawilżania ust można też stosować sok ze świeżego ogórka, który ma sporo witaminy C. Pamiętaj jednak o bardzo dokładnym umyciu ogórka przed wyciśnięciem z jego plasterków soku lub nałożeniem ich w formie maseczki na usta.

Czytaj: Witamina C na twarz – zamiast botoksu?

Domowe sposoby na spierzchnięte usta

Po zastosowaniu maski warto zafundować ustom peeling – również z naturalnych składników.

Jaki peeling na spierzchnięte usta?

Świetnie sprawdzi się peeling cukrowy. Robi się go błyskawicznie – cukier wymieszaj albo z miodem, albo z olejem kokosowym, może być też oliwa lub masło shea. Wmasuj peeling w skórę, po chwili spłucz. Peeling usunie martwy naskórek, (przykre „skórki”, które szpecą w czasie wykonywania makijażu), w dodatku zwiększy ukrwienie skóry. Po takim zabiegu warto zabezpieczyć usta pomadką ochronną lub maścią z witaminą A.

Na koniec kilka rad na temat zapobiegania pierzchnięciu ust.

Pamiętaj o zdrowej diecie. Dużo pij, nawilżaj organizm. Nie zapominaj o nawilżaniu skóry ust. Zawsze miej przy sobie dobrą pomadkę ochronną. Aplikuj kosmetyki czystymi rękami, gdy czujesz dyskomfort, sięgnij po maść z witaminą A lub nałóż naturalną maseczkę. Unikaj kosmetyków zawierających alkohol. Nie oblizuj ust na mrozie i wietrze, zasłaniaj usta chustą lub szalem.

Domowe sposoby na spierzchnięte usta