Jakiś czas temu w mediach było głośno o „nagonce” na gwiazdy promujące picie alkoholu. Temat dotyczył wielu polskich celebrytów i influencerów, którzy niejednokrotnie pojawiali się na alkoholowych eventach i podejmowali współpracę z markami produkującymi napoje wyskokowe. Niestety, prócz zdawać by się mogło, niewinnych reklam i współprac, polski show-biznes odczuł również negatywne skutki picia alkoholu – rok temu było głośno o sprawie Beaty Kozidrak i Jerzego Stuhra, którzy prowadzili samochody pod wpływem alkoholu.

Maffashion i Maciej Musiał skazani!

Szybko okazało się jednak, że „alkoholowa samowolka” wśród gwiazd dobiega końca, a sprawą zajęła się warszawska prokuratura. Zarzuty jako jedni z pierwszych usłyszeli wówczas Julia „Maffashion” Kuczyńska oraz Maciej Musiał, przeciwko którym skierowano akt oskarżenia w związku z reklamowaniem napojów wyskokowych:

Prokuratorzy oskarżyli Julię K. i Macieja Musiała o reklamowanie napojów alkoholowych wbrew przepisom ustawy o wychowaniu w trzeźwości i o przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Grozi za to kara grzywny od 10 do 500 tys. zł. Według śledczych Maciej Musiał 31 sierpnia 2021 r. i 6 lipca 2022 r. na Instagramie publicznie reklamował szkocką whisky i włoskie piwo. Z kolei Maffashion została oskarżona o reklamowanie włoskiego piwa, do czego doszło 23 czerwca 2022 r. również na Instagramie.

Konsekwencje w związku z nielegalnym reklamowaniem alkoholu dopadły też kilka kolejnych influencerek oraz aktorkę Joannę Opozdę, która pare miesięcy temu reklamowała musujące wino:

Dziś wspólne pogawędki z przyjaciółmi umila nam musujące wino, które idealnie wpasowuje się w nasz nastrój i pozwala delektować się pysznym brzoskwiniowym smakiem #goodvibesonly Alkohol tylko dla pełnoletnich!

Opoździe, tak jak wcześniej Maffashion i Musiałowi, może grozić kara grzywny w kwocie od 10 do 500 tys. złotych.

IG: asiaopozda

Joanna Opozda i znane Influencerki z prokuratorskimi zarzutami!

Joanna Opozda tłumaczy się z reklamy alkoholu. Wydała oświadczenie

Teraz skruszona Joanna wystosowała oświadczenie, które opublikowała w instagramowej relacji. Tłumaczy w nim, że ze względu na życiowe zawirowania i przeprowadzkę dopiero teraz była w stanie odnieść się do afery związanej z jej postem. Podkreśliła też, że padła ofiarą oszustwa ze strony agencji, która zleciła jej współpracę i zapewniano ją, że reklama wina w mediach społecznościowych jest w pełni legalna:

Moi drodzy, ze względu na przeprowadzkę i bardzo intensywny czas w moim życiu, nie miałam chwili żeby odnieść się do artykułów, które pojawiły się wczoraj na mój temat. Przede wszystkim chciałabym oficjalnie przeprosić wszystkich, którzy poczuli się urażeni moim postem, to jest reklamą wina musującego na moich social mediach. Współpracę zleciła mi Polska agencja, któa okazała się niewiarygodna i wprowadziła mnie w błąd. Podejmując się działań z tą agencją zapytałam czy taka reklama wina na pewno jest zgodna z prawem. Pytałam o to kilka razy, co potwierdzają min. moje wiadomości do nich. Agencja wielokrotnie zapewniała mnie, że jeśli dam bramkę wiekową i odpowiednie Hasztagi, to nie ma mowy o jakimkolwiek złamaniu prawa czy przepisów. Dodatkowo, agencja dostarczyła mi dokumenty od swoich prawników, które miały potwierdzić legalność wszystkich tych działań. Gdybym wiedziała, że jest inaczej, nie zdecydowałabym się na taką promocję.

Na koniec aktorka przeprosiła fanów i enigmatycznie dodała, że „kolejny raz ślepo zaufała ludziom”:

Popełniłam błąd i za ten błąd serdecznie was przepraszam. Rozumiem, że moje działanie mogło wywołać niepokój i rozczarowanie. Wartość przestrzegania przepisów jest dla mnie niezwykle istotna i obiecuję, że od teraz będę bardziej ostrożna. Kolejny raz ślepo zaufałam ludziom, którzy teraz umywają ręce. Człowiek uczy się całe życie… Miłego dnia.

IG: asiaopozda

IG: asiaopozda

pasekkozak

scena z: Joanna Opozda, fot. Niemiec/AKPA

scena z: Joanna Opozda, fot. Podlewski/AKPA

scena z: Joanna Opozda, fot. Podlewski/AKPA

scena z: Joanna Opozda, SK:, , fot. Podlewski/AKPA

scena z: Joanna Opozda, fot. Jacek Kurnikowski/AKPA

scena z: Joanna Opozda, fot. Jacek Kurnikowski/AKPA

scena z: Joanna Opozda, SK:, , fot. Piętka Mieszko/AKPA

scena z: Joanna Opozda, SK:, , fot. Piętka Mieszko/AKPA

scena z: Joanna Opozda, fot. Piętka Mieszko/AKPA

scena z: Joanna Opozda, SK:, , fot. Kurnikowski/AKPA

scena z: Joanna Opozda, fot. Jacek Kurnikowski/AKPA

scena z: Joanna Opozda, SK:, , fot. Kurnikowski/AKPA

scena z: Joanna Opozda, fot. Jacek Kurnikowski/AKPA

scena z: Joanna Opozda, fot. Jacek Kurnikowski/AKPA

scena z: Joanna Opozda, Weronika Rosati, Fot. Jacek Kurnikowski/AKPA