Książę Filip zmarł w wieku 99 lat. On i królowa Elżbieta byli małżeństwem przez 74 lata. Mieli kryzysy, ale je przetrwali. Jak wygląda historia ich miłości?

Książę Filip NIE ŻYJE. Zostanie wdrożona „Operacja Forth Bridge”

Książę Filip – trudne dzieciństwo

Książę Filip był synem księcia Grecji i Danii, Andrzeja. W 1922 roku jego wuj, panujący Konstantyn I został zmuszony do abdykacji po rewolucji 11 września. Książę Andrzej został skazany na dożywotnie wygnanie jak i jego reszta rodziny.

Nazwisko Mountbatten uzyskał po krewnych z Danii. Jego ojciec odciął się od niego, a matka cierpiała na schizofrenię. Pozostawał pod opieką siostry księżnej Cecylii, która zginęła z mężem i dziećmi w katastrofie lotniczej, gdy Filip miał 16 lat.

Książę Filip

Książę Filip fot. News Licensing / Forum

Ujawniono, kiedy ABDYKUJE królowa Elżbieta. Przed ustąpieniem z tronu pragnie dopiec Meghan i Harry’emu

Książę Filip i królowa Elżbieta – historia miłości

Królowa Elżbieta poznała Filipa, gdy miała 13 lat. Wtedy on był 18-letnim młodzieńcem, księciem Grecji i oficerem marynarki. Podczas trwania II wojny światowej pisali do siebie listy. On pływał na okręcie marynarki wojennej. Elżbieta płakała za nim i tęskniła. W międzyczasie dochodziły do niej plotki, że Filip nie jest wierny i lubi otaczać się pięknymi kobietami.

Na początku ich związek nie spotkał się z aprobatą rodziców. 17-letnia Elżbieta wręcz wymusiła na królu, aby zaprosił Filipa do Sandringham na Boże Narodzenie. Zaręczyny odbyły się w 1946 roku, jednak nie były oficjalne. Księcia nie było stać nawet na pierścionek. Dostała oprawione diamenty z zabytkowej tiary. Jerzy VI i Królowa Matka zabrali córkę do Afryki, aby zapomniała o swojej miłości, ale nie udało się. Oficjalne zaręczyny miały miejsce w kwietniu 1947 roku. Ślub odbył się 20 listopada 1947 roku.

Ślub królowej Elżbiety i księcia Filipa

Ślub królowej Elżbiety i księcia Filipa fot. PA Images / Forum

Królowa Elżbieta II świętuje 73. rocznicę ślubu. NOWE zdjęcie pary

Królowa Elżbieta stanęła na czele monarchii zaledwie w wieku 25 lat. Śmierć Jerzego VI była szokiem również dla Filipa, który musiał sprostać obowiązkom męża królowej. Już wtedy byli rodzicami Karola i Anny. Książę buntował się przeciwko zwyczajom królewskim. Nie chciał klęknąć przed swoją żoną podczas koronacji. Później zażądał, aby ich trzecie dziecko nosiło jego nazwisko. Walczył o to ze swoją żoną i całym rządem. Jego upartość przyniosła rezultaty – kolejne dzieci, Andrzej i Edward noszą nazwisko Mountbatten-Windsor.

W ich małżeństwie nie układało się najlepiej. Pojawiały się doniesienia o hulaszczym życiu księcia Filipa. Mówiono, że sypiają w oddzielnych pomieszczeniach. Plotkowano nawet o romansie Elżbiety i Lorda Porchestera. Skandalem były spekulacje, że Andrzej jest jego synem, a nie Filipa.

Po latach zdrady poszły w niepamięć. Trójka dzieci królowej Elżbiety rozwiodła się. Nie mogła dopuścić do rozpadu swojego małżeństwa. Zbliżyli się do siebie z Filipem, ale ostatnie lata żyli praktycznie oddzielnie. Ona wykonywała obowiązki w Pałacu Buckingham, a on odpoczywał poza Londynem z dala od głośnego miasta.

Książę Filip, królowa Elżbieta w młodości

Książę Filip, królowa Elżbieta w młodości fot. TopFoto / Topfoto / Forum

Książę Filip, królowa Elżbieta

Książę Filip, królowa Elżbieta fot. PA Images / Forum