Na początku października 2023 roku Sylwester Wardęga i Mikołaj Konopski otworzyli „puszkę pandory” i opublikowali filmy, które wstrząsnęły obliczem polskiego internetu i zapoczątkowały aferę pedofilską okrzykniętą mianem „PandoraGate”. W swoich materiałach przedstawili dowody przeciwko znanym youtuberom, którzy mieli wysyłać wiadomości o podłożu seksualnym do nieletnich fanek, prosić o nagie zdjęcia, nagabywać na spotkania, a w przypadku jednego z nich, Stuarta „Stuu” Burtona pojawiło się podejrzenie kontatów seksualnych z 13 i 14-latkami. Jakiś czas później media obiegła informacja o „obywatelskim zatrzymaniu” Stuarta, który miał zostać pobity w Wielkiej Brytanii, a następnie przewieziony do szpitala. W związku z zaistniałą sytuacją Prokuratura Okręgowa w Warszawie wystąpiła do Sądu Okręgowego w Warszawie z wnioskiem o areszt tymczasowy wobec youtubera i wydanie listu gończego.

Po sieci krąży nagranie z zatrzymania Stuu (WIDEO)

Następnie pojawiło się oświadczenie, w którym przyznano, że służby w Wielkiej Brytanii zatrzymały Stuu, a w sieci pojawiło się niepokojące nagranie, na którym osoba podobna do Burtona przedstawia swoją wersję wydarzeń i z żalem informuje, że „został skazany bez przesłuchania” oraz bez możliwości opowiedzenia swojej historii. I choć cała Polska żyła „Pandora Gate”, ostatecznie cała afera przycichła i przeniosła się za zamknięte drzwi policji, prokuratury i sądu. Nic więc dziwnego, że wiele osób zadaje sobie pytanie, na jakim etapie obecnie jest sprawa i co dalej ze Stuu.

W październiku 2023 roku rzecznik warszawskiej Prokuratury Okręgowej wydał oświadczenie, w którym potwierdził wydanie wniosku o ekstradycję Stuu:

Sąd podkreślił, że materiał dowodowy zgromadzony na tym etapie przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie wskakuje na duże prawdopodobieństwo popełnienia przez Stuarta B. zarzucanych mu czynów. Prokuratura Okręgowa w Warszawie uzyskała również nakaz jego aresztowania wydany przez Sąd Okręgowy w Warszawie, zastępujący w kontaktach z tym państwem [Wielką Brytanią – przyp.red.] wniosek o ekstradycję. Nakaz aresztowania z wnioskiem o wydanie podejrzanego polskiemu wymiarowi sprawiedliwości został już przekazany władzom brytyjskim. Obecnie oczekujemy na decyzję brytyjskiego sądu, która rozpatrzy nasz wniosek o wydanie podejrzanego do Polski.

Co się dzieje ze Stuu? Wiceminister sprawiedliwości informuje, gdzie znajduje się youtuber

Co dalej z ekstradycją Stuarta Stuu Burtona? Rzecznik prokuratury zabrał głos

Niestety, mimo to sprawa ponownie ucichła i choć krążyły plotki, jakoby ekstradycja Stuara Burtona miała się odbyć w listopadzie 2023 roku, żadna potwierdzona oficjalnie informacja w tym temacie nie przedostała się do mediów. Teraz po dłuższym okresie ciszy sprawą zainteresował się „Fakt”, który postanowił skontaktować się z Prokuraturą Okręgową w Warszawie z prośbą o komentarz. Rzecznik prokuratury Szymon Banna zdradził, że sprawa jest w toku:

Procedura ekstradycyjna jeszcze trwa.

Jednocześnie jak podkreślił tabloid, procedura ekstradycyjna jest skomplikowana i może się wydłużać, jeśli do sądu wyższej instancji wpłynie odwołanie się oskarżonego.

Co dalej ze Stuu? Pojawiły się nowe informacje w sprawie „Pandora Gate”

pasekkozak

Caroline Derpienski o Pandora Gate! „Nagle afera na całą Polskę”

scena z: Stuart Kluz-Burton, Stuu, SK:, , fot. Podlewski/AKPA

Stuart wpływowym influencerem

scena z: Stuart Kluz-Burton, Stuu, SK:, , fot. Podlewski/AKPA

scena z: Stuu, Agata Fąk, SK:, , fot. Podlewski/AKPA

Stuu