Od listopada do grudnia 2022 roku wszyscy żyli Mistrzostwami Świata w Piłce Nożnej w Katarze. Był to również przełomowy mundial dla Polski, w trakcie którego polskiej reprezentacji po raz pierwszy od 36 lat udało się wyjść z grupy i awansować do 1/8 finału. I choć ostatecznie przegraliśmy z Francją i wróciliśmy do domu, jakiś czas później media obiegła informacja o ogromnej nagrodzie, którą mieli otrzymać polscy piłkarze.

Premier OBIECAŁ polskim piłkarzom MILIONY?! Karolina Korwin-Piotrowska: „To jest KULT PRZEGRYWU”

Afera premiowa na Mundialu 2022. Premier obiecał polskim piłkarzom miliony

Jak informował portal Wirtualnej Polski, podczas spotkania polskiej reprezentacji z premierem Mateuszem Morawieckim, w trakcie rozmowy z ust premiera polskiego rządu miała paść obietnica, że za wyjście z grupy reprezentacja Polski otrzyma 30 milionów złotych. Kwota ta miałaby trafić bezpośrednio do podziału zawodników oraz członków sztabu szkoleniowego. Jak podawali dziennikarze WP, informację tę mieli potwierdzić w trzech niezależnych od siebie źródłach.

Informacja wywołała prawdziwy skandal i oburzenie wśród kibiców, którzy uznali, że polscy piłkarze nie zasłużyli za tak ogromne wyróżnienie z budżetu państwa, a w internecie zaczęły toczyć się zażarte dyskusje. Polacy wytykali premierowi, że po raz kolejny „rozdaje nieswoje pieniądze” i podkreślali, że jest wiele innych sportów, w których odnosimy ogromne sukcesy i należałoby je docenić lub przeznaczyć tak ogromne pieniądze na szpitale lub WOŚP. Głos zabrała między innymi Karolina Korwin Piotrowska, która na Instagramie wrzuciła nagłówek z newsem i napisała oburzona:

To jest skandal. Kultura i kult przegrywu
Kult przegranych walk, powstań, kolejnych „bohaterskich” skopanych dup, kolejne pokolenia wychowywane w kulcie „przegrana jest zwycięstwem, nic się nie stało, kaska i tak leci”, masakra
Macie świadomość, co można zrobić za te pieniądze?
Ilu osobom, instytucjom pomóc? Jak bardzo te pieniądze mogą być potrzebne gdzie indziej? Smutne, że inwestujemy w przegrywających a nie w tych, którzy mogą wygrać, przynieść dumę a nie kolejnego, smutnego porannego kaca, bo przegrali z honorem. Może jeszcze pomnik im postawcie? Albo kolejną ławeczkę? (…) Panie Premierze, są miejsca, gdzie potrzebne są bardzo pieniądze, może warto się dorzucić? Skandal.

Ile pieniędzy zarobi REPREZENTACJA POLSKI po MŚ w Katarze? Kwota powala!

Robert Lewandowski przeprasza za „aferę premiową” po Mistrzostwach Świata w Katarze

Choć od afery minęło już sporo czasu, teraz niespodziewanie głos zabrał sam Robert Lewandowski, który pojawił się na konferencji przed meczem Polska-Czechy w ramach kwalifikacji do Euro 2024. Już na wstępie nawiązał do „afery premiowej” i zdecydował się przeprosić polskich kibiców:

Spotykamy się przed ważnym meczem eliminacji Euro 2024 z Czechami, ale zacznę może od innego tematu. Chcę przeprosić kibiców, że jako kapitan nie powstrzymałem we właściwym momencie wydarzeń, które przeobraziły się w „aferę premiową” podczas mundialu w Katarze – zaczął.

Następnie dodał, że choć on i jego koledzy z drużyny nie brali na poważnie rozdmuchanej w mediach „oferty ” od premiera,  cała sytuacja dużo ich kosztowała:

Od początku ta sprawa nie była dla nas poważna i realna. Mieliśmy jednak kilka okazji, żeby przerwać ten temat. Można to było inaczej załatwić, ale tak się nie stało. Zapłaciliśmy za to dużą cenę. Przeżyliśmy w Katarze świetne chwile, ale w sprawie premii nie zrobiliśmy wszystkiego, jak potrzeba.

Co oni mu zrobili?! FC Barcelona opublikowała dziwną grafikę z Lewandowskim

pasekkozak

Luksusowa willa Lewandowskich. Zobacz, jak mieszkają w Hiszpanii

Credit line: Jacek Szydlowski / Forum

Reuters / Forum

scena z: Robert Lewandowski, SK:, , fot. Kurnikowski/AKPA

Robert Lewandowski

Robert Lewandowski

scena z: Robert Lewandowski, SK:, , fot. Piętka Mieszko/AKPA