Urządzanie sypialni to nie lada wyzwanie. Oto właśnie stajemy przed wyborem idealnego łóżka, w którym każda noc powinna być tak przyjemna, że nie będziemy chcieli wstawać. Kluczem do sukcesu jest materac, bo komfort snu zależy właśnie od niego. Wybierać możemy spośród trzech podstawowych rodzajów materacy: piankowych, sprężynowych (w tym kieszeniowych) oraz hybrydowych.

Czym wyróżnia się materac sprężynowy kieszeniowy?

To zdecydowanie bardzo popularny rodzaj materaca. Polecany przez użytkowników, ale również specjalistów od zdrowego snu z Hilding Anders. Dlaczego? Sekretem jest jego budowa: rodzaj, ilość i sposób połączenia wypełniających go sprężyn.

Materac kieszeniowy zbudowany jest ze sprężyn umieszczonych w osobnych kieszeniach (woreczkach). To odróżnia go od tradycyjnych materacy sprężynowych, w których wypełnienie stanowiły połączone ze sobą, znacznie większe sprężyny bonnelowe. W materacu kieszeniowym sprężyny są od siebie oddzielone, ale przede wszystkim jest ich zdecydowanie więcej.

Oczywiście są różne rodzaje tego typu materacy:

  • standardowy kieszeniowy – (np. Hilding Cha-Cha, Fandago, Tango lub Zorba) to podłoże o wypełnieniu ze sprężyn pracujących niezależnie;
  • kieszeniowy Multipocket – (np. Hilding Flamenco lub Electro) charakteryzuje się zagęszczeniem sprężyn na każdym metrze kwadratowym;
  • kieszeniowy Pocket Plus – (np. Hilding Dane lub Lambada) stworzony jest na bazie jeszcze większej liczby drobnych sprężyn.

Dlaczego to dobre rozwiązanie?

Niezależnie od tego, na jaki rodzaj materaca kieszeniowego się zdecydujemy, możemy być pewni, że zapewni bardzo dobry komfort snu. Przede wszystkim dlatego, że o wiele lepiej dopasowuje się do kształtu ciała. Niezależnie pracujące od siebie sprężyny dają odpowiednie podparcie każdej z partii, dzięki czemu nasz kręgosłup układa się podczas snu w naturalnej dla siebie pozycji. To odpowiednie rozwiązanie dla tych, którzy mają problemy z kręgosłupem.

Podłoże o kieszeniowej budowie to również doskonale rozwiązanie dla par, ponieważ bardzo dobrze amortyzuje ruchy i przenosi zdecydowanie mniej drgań. Umieszczone w kieszeniach sprężyny nie dotykają się, a pracując niezależnie, uginają się tylko tam, gdzie jest to potrzebne. W praktyce oznacza to mniej niechcianych pobudek z uwagi na ruchy partnera, z którym dzielimy łóżko.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

Jeśli staniesz przed takim wyborem, a skłaniasz się właśnie ku wersji ze sprężynami kieszeniowymi, weź pod uwagę kilka istotnych kwestii.

Czy na pewno nie jest to podłoże bonnelowe?

Upewnij się, że masz do czynienia z wersją ze sprężynami umieszczonymi w osobnych kieszeniach, a nie starym typem materaca bonnelowego z dużymi sprężynami połączonymi w jedną całość. Sprężyny niestety nie wytrzymywały próby czasu i nie były zbyt wygodne, bo nie dopasowują się do naturalnych krzywizn ciała. O wiele trwalsze i bardziej komfortowe jest podłoże sprężynowe kieszeniowe.

Czy sprężyny są dobrej jakości?

Skoro sprężyny są najważniejszą częścią materaca kieszeniowego, muszą być dobrej jakości. Zwróć uwagę, czy materiały użyte do wykonania wypełnienia są odpowiednio solidne. Tanie materace bardzo często mają sprężyny z cienkiego drutu, które bardzo szybko się odkształcają.

Czym obłożone są sprężyny w materacu?

Kolejnym ważnym elementem jest to, co oddziela nasze ciało od wnętrza materaca. Nikt nie chce spać na podłożu, którego sprężyny wbijają się w ciało i nie pozwalają zasnąć. Powinno ono mieć przekładkę tapicerską lub piankę, które sprawią, że podłoże będzie miękkie, elastyczne i wygodne. Dodatkowa warstwa lateksu – taka, jaką ma materac lateksowy – to również właściwości antybakteryjne idealne dla alergików.

Ile sprężyn na 1m2 jest w materacu?

Sprawdź, jak dużo sprężyn jest w danym materacu. Od ich ilości zależy, jak dobrze będzie amortyzował nasze ruchy, dopasowywał się do kształtu ciała i wspierał nasz kręgosłup. Dobrym rozwiązaniem są materace ze sprężynami typu Multipocket, w których na każdym metrze kwadratowym jest o wiele więcej kieszeni ze sprężynami niż w standardowych modelach.

 

Artykuł sponsorowany