Sezon letni to okres urlopów, a z tym często wiążą się wyjazdy nad morze, w góry czy do ciepłych krajów. Wiele osób zastanawia się jednak, jak pogodzić swoje założenia treningowo-żywieniowe z wyjazdem tak, aby nie zaprzepaścić wypracowanych efektów. Urlop spędzony w towarzystwie stresu nie zasługuje na miano prawdziwego urlopu, dlatego w poniższym artykule otrzymasz wskazówki, które pomogą Ci utrzymać formę na wakacjach.

Zadbaj o aktywność fizyczną

To dla nikogo nie będzie zaskoczeniem, ale przede wszystkim warto postawić na jak najwyższą aktywność w ciągu dnia. Jeśli na wakacjach nie masz dostępu do siłowni, możesz zawsze wziąć ze sobą gumy oporowe i zrobić z nimi trening. Jeżeli jednak zamierzasz zrobić planową przerwę od treningów, to warto zadbać o inną aktywność.

utrzymać formę na wakacjach

POWERBAND Zestaw Gum Oporowych Strefa Mocy

Dłuższe spacery, przejażdżka na rowerze, pływanie to świetne aktywności podczas wyjazdu. Oczywiście jeśli ktoś wybiera się np. w góry, to jego aktywność będzie najpewniej na wysokim poziomie. Z kolei jeśli zdecydujemy się „leżeć plackiem” na plaży, to istotnie zmniejszymy w ten sposób wydatkowanie energii.

W miarę możliwości warto postarać się zwiększyć ruch na co dzień. Przypomnijmy ponadto, że wysiłek fizyczny znosi pewne negatywne skutki wysoko przetworzonego jedzenia oraz nadmiaru kalorii, ponieważ wpływa korzystnie na pewne parametry metaboliczne, takie jak chociażby wrażliwość insulinowa.

Umiar w jedzeniu

To aspekt, o którym niby każdy wie, jednak w praktyce wygląda to zupełnie inaczej. Najpewniej podczas wyjazdu nie będziemy chodzić z własnym pojemnikiem na żywność, tylko próbować lokalnych przysmaków. Trzeba jednak pamiętać, że przejadanie się negatywnie wpływa na mikrobiotę jelitową, co z kolei odbija się na naszym zdrowiu i samopoczuciu. Tzw. zdrowa sytość będzie optymalnym rozwiązaniem. Do tego wszystkiego warto dodać, że mniejsza ilość posiłków w ciągu dnia będzie lepszym rozwiązaniem, niż ciągłe podjadanie. W ten sposób nie będziemy pobudzać zbyt często trzustki do wydzielania insuliny oraz enzymów.

Mądry dobór produktów

Na wakacjach mamy dostęp do różnych smakołyków w mieście, szwedzkiego stołu, drinków etc. Bardzo dobrą praktyką jest wybieranie produktów mniej przetworzonych. Sięganie po bardzo niezdrowe produkty nie jest dobrym rozwiązaniem.  Chodzi tutaj o produkty bogate w tłuszcze nasycone i utwardzone, dużą ilość cukru etc. Przykład: jeśli mielibyśmy wybierać lody w pucharku z owocami a lodami z bitą śmietaną, polewą czekoladową i posypką, to lepszym wyborem jest ta pierwsza opcja.

Podobnie jest z innymi produktami. Pizza z większą ilością warzyw i owocami morza będzie zdecydowanie lepsza, niż pizza z podwójnym serem i boczkiem. Takich przykładów można podawać wiele. Odnośnie warzyw, to warto spożywać ich jak najwięcej, gdyż dzięki swoim odżywczym właściwościom mogą neutralizować pewne skutki niepożądanych dodatków do żywności.

Redukcja stresu

Bardzo ważną kwestią, o której należy wspomnieć, jest również stres. Jeśli będziemy wywierać na siebie presję i myśleć obsesyjnie o jedzeniu, porach posiłków, zastanawiać się przesadnie, co możemy zjeść, a czego nie, czy waga wzrosła etc., to zamiast urlopu i odpoczynku będziemy cały czas w szponach stresu, który negatywnie wpływa na cały nasz organizm. Warto zastosować się do powyższych wytycznych na tyle, na ile to możliwe, ale niezwykle ważne jest nastawienie. Dobre samopoczucie i zasłużony wakacyjny relaks korzystnie wpłynie na naszą psychikę.

Jak utrzymać formę na wakacjach?

Na koniec należy wspomnieć, że osoby otyłe czy z nadwagą powinny mieć się szczególnie na baczności, ponieważ w ich przypadku priorytetem jest nie tylko redukcja nadprogramowych kilogramów, ale przede wszystkim zdrowie. Dlatego też odstępstwa tutaj są niewskazane. Inaczej sytuacja wygląda, gdy na co dzień jesteśmy aktywni, zdrowo się odżywiamy, dobrze śpimy itd. Osoby prowadzące zdrowy styl życia mogą pozwolić sobie w trakcie wakacji na nieco więcej.

Sprawdzone akcesoria sportowe i suplementy pomagające utrzymać formę na wakacjach znajdziesz w sklepie: StrefaMocy.pl

 

Autor: Marcin Grzelak

 

Artykuł sponsorowany