Dokładnie 24 lata temu orzeczono rozwód księżnej Diany z następcą brytyjskiego tronu księciem Karolem. Diana Spencer z najsłynniejszej księżnej świata stała się najbardziej znaną rozwódką na Ziemi, solą w oku rodziny królewskiej, żywicielką tabloidowych dziennikarzy.

Pojawił się nowy zwiastun serialu „The Crown”, a w nim księżna Diana w sukni ślubnej

Lady Diana – pierwsza celebrytka

Kiedy zmarła w wyniku odniesionych obrażeń w wypadku samochodowym w paryskim tunelu pod Pont d’Alma, miałem siedem lat. Doskonale pamiętam popołudniowe wydanie Panoramy, które niemalże w całości opowiadało o tragicznym wydarzeniu i życiu Diany. To był ostatni dzień wakacji. Lato 97 przechodziło do historii, a w show biznesie rozpoczynał się kolejny rozdział.

Księżna Kate musiała robić dziwną rzecz związaną z księżną Dianą

Zanim Paris Hilton wymyśliła selfie, a Natalia Siwiec została Miss Euro 2012, Diana budowała solidny fundament pod świat dzisiejszych celebrytek. Sztukę rozwodzenia się wyniosła na nowy poziom, niespotykany do tej pory wśród prawdziwych elit.

W tym małżeństwie było nas troje. A to już tłok – powiedziała Diana w legendarnym wywiadzie udzielonym telewizji BBC w 1995 roku, kiedy książęca para pozostawała w separacji. Dlaczego księżna zapomniała wspomnieć o swoich kochankach? Można przypuszczać, że umiała liczyć tylko do trzech, ale o tym za chwilę. Zdradzony człowiek nie pragnie niczego prócz zemsty, która notabene zazwyczaj nie przynosi ukojenia. I tak została przekroczona kolejna granica, za którą spotykamy Kingę Rusin piszącą książkę „Co z tym życiem” i Justynę Żyłę na okładce „Playboya”. Świat naprawdę mógł sobie bez tego poradzić.

Księżna Diana w 1981 roku, fot. Keystone / KeystoneSU / Forum

Księżna Diana w 1981 roku, fot. Keystone / KeystoneSU / Forum

Bogini zemsty

Kiedy Diana zapraszała prasę do swojego życia, nie miała prawa wiedzieć, że podpisuje na siebie wyrok śmierci. Spotykając się potajemnie z autorem książki „Diana – moja historia”, złamała podstawową życiową zasadę mówiącą o zakazie defekacji do własnego gniazda. Wciąż była częścią tej rodziny i wciąż żyła na koszt brytyjskich podatników. Narzekając na nieustanne zainteresowanie reporterów, zapozowała do zdjęcia kilka chwil po porodzie. Uśmiechnięta Diana była pierwszą księżną pozującą z noworodkiem na schodach szpitala św. Marii w londyńskiej dzielnicy Paddington.

Meghan Markle pęka z dumy: „Dla Archiego Harry jest wspaniałym wzorem do naśladowania”

Wśród Windsorów nie było takiego zwyczaju, a z inicjatywną wyszła podobno sama księżna Walii. W ten sam sposób postąpiła trzykrotnie Kate Middleton, Presji nie uległa Meghan Markle. Czy nie to samo robią dzisiejsze gwiazdy, chwaląc się zdjęciami z porodówek i błyskawicznym powrotem do formy po ciąży? Czy to dodaje otuchy komukolwiek poza samymi zainteresowanymi? Wątpliwe.

Ikona stylu

Moda lat 80. To nie było najlepsze, co mogło spotkać lady Dianę Spencer – bufiaste rękawy, deformujące kroje i uczesanie na Zbigniewa Wodeckiego stały się nieodłącznymi elementami stroju księżnej. Jej pierwsze oficjalne wyście z księciem Karolem zostało uznane za wielką wpadkę – przyszła księżna wystąpiła w czerni, która jest zarezerwowana przez dworską etykietę na wypadek żałoby.

Prawdziwą wisienką na bezowym torcie garderoby księżnej była jej suknia ślubna. Olbrzymia kreacja z jedwabnej tafty sprawiała, że Diana wyglądała jakby wypadła z wysokiego okna zawinięta w hotelową pościel, łapiąc po drodze kilka białych zasłon. Suknia projektu Davida Emmanuela była istnym spełnieniem marzeń niewykształconej dziewczyny z angielskiej prowincji.

WOW! Zachwycająca Kate Middleton w czarnej stylizacji. Wygląda jak prawdziwa księżniczka (FOTO)

Królewscy biografowie wykształcenie księżnej zbywali zdawkowym stwierdzeniem, że przyszła królowa Wielkiej Brytanii w szkole wyróżniała się w sporcie i chętnie gotowała dla koleżanek. Diana dwukrotnie podchodziła do egzaminów O-levels, czyli odpowiednika polskiej matury na poziomie podstawowym. Za każdym razem bezskutecznie. Sama otwarcie przyznawała się, że jednym z jej największych szkolnych sukcesów była nagroda za uczesanie świnki morskiej. Diana nie nauczyła się żadnego języka obcego – po walijsku mówiła z kartką i gracją Benedytka XVI „ciule pozdrawiającego” Polaków na placu św. Piotra.

Księżna Diana w 1981 roku, fot. Keystone / KeystoneSU / Forum

Ksieżna Diana, książę Karol w dniu ślubu, fot. AGIP / Rue des Archives / Forum

Odpierając zarzut, że w arystokratycznych kręgach nie przykładano wagi do wykształcenia, należy wspomnieć, że duńska królowa Małgorzata II studiowała prehistorię i archeologię, politologię i ekonomię, norweska królowa Sonja studiowała francuski, angielski i historię sztuki, a królowa Szwecji Sylwia porozumiewa się w sześciu językach. Wszystkie wymienione kobiety pobierały edukację zanim księżna Diana przyszła na świat. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Kate Middleton będzie pierwszą królową Zjednoczonego Królestwa, która przestąpiła próg uniwersytetu w celu innym, niż państwowa wizyta.

Wśród największych zalet Diany Spencer królewscy ministrowie widzieli głównie jej dziewictwo. Ocenę słuszności tego rozumowania należałoby pozostawić kobietom, które w Dianie widzą uosobienie emancypacji, którą trudno mi pojąć. Niewiele osób też pamięta, że królową ludzkich serc nazwała się sama podczas wspomnianego już wywiadu dla BBC.

Choć potrafię zrozumieć, że wszyscy lubimy słuchać historii o księżniczkach, tak jak (prawie) każda dziewczynka, marzy o wielkim białym weselu.

Kate Middleton pomaga wolontariuszom w sukience za 9 tysięcy złotych

Tylko niektóre marzenia po prostu się nie spełniają.

 

Diana Spencer, fot. Forum

Diana pod koniec życia, fot. Stillwell / PA Images / Forum

Diana i Karol w dniu ślubu, fot. Forum

Nowożeńcy, fot. Mary Evans Picture Librar / Forum