Nie tylko książę William i książę Harry kłócą się w rodzinie królewskiej. Na jaw wychodzi inna kłótnia, tym razem między starszymi członkami rodziny. Książę Karol, który jest następcą tronu Wielkiej Brytanii nie dogaduje się ze swoim młodszym bratem Edwardem. A wszystko rozchodzi się o… tytuł (i oczywiście wszystkie przywileje i pieniądze, które za tym idą.)

Książę Harry i Meghan Markle dostali nagrodę za… posiadanie dwójki dzieci

Kiedy Edward wprowadził się do Crown Estate (z 50-letnią dzierżawą) wkrótce po ślubie w 1999 roku, on i żona Sophie –  otrzymali tytuł hrabiego i hrabiny Wessex – nie dostali jednak tytułów książęcych (earl / duke). Wszystko zapowiadało to, że to tylko kwestia czasu. Gdyż tuż przed ich ślubem ogłoszono, że Edward we właściwym czasie obejmie tytuł księcia Edynburga, w spadku po ojcu Filipie.

Jednak 3 miesiące po śmierci 99-letniego księcia Filipa — całkiem nieoczekiwanie — okazuje się, że tytuły Edwarda i jego małżonki Sophie nie zmienią się. Nie dostąpią zaszczytu noszenia tytułu księcia i księżnej Edynburga. 

Książę Karol, który jako najstarszy syn Filipa odziedziczył wszystkie tytuły ojca, dał do zrozumienia, że ​​w ogóle nie jest nimi zainteresowany.

„Książę [Karol] jest księciem Edynburga w obecnym kształcie i to od niego zależy, co stanie się z tytułem. Nie chodzi tylko o to, czy Edward zostanie księciem Edynburga poprzez rytuał przejścia, czy nie. Chodzi o to, że toczą się dyskusje na temat całej części rodziny królewskiej, [tzw. seniorów] z najwyższymi tytułami”, komentuje osoba blisko Pałacu.

Internauci są WŚCIEKLI na księcia Williama. Chodzi o Meghan

Według wielu tytuł nie trafi do Edwarda. To miażdżąca wiadomość dla brata Karola. Był przekonany, że ten tytuł będzie jego i wszystko, co się z nim wiąże. Na pierwszy rzut oka wygląda to na małoduszny, niemal złośliwy manewr księcia Walii, najwyraźniej walczącego z wolą własnego ojca.

 

 

Książę Karol, książę William na oficjalnym wystąpieniu

książę Karol, książę William/fot. FORUM

Książę Edward fot. Zuma Press / Forum