Jakiś czas temu w mediach było głośno o „nagonce” na celebrytów promujących picie alkoholu (i/lub wspomaganie się witaminowymi kroplówkami). Najpierw instagramowa aktywistka Paulina Zagórska skrytykowała między innymi Julię Wieniawę, która chwaliła się mocnym upojeniem alkoholowym po swoim koncercie na Orange Warsaw Festival oraz świętowaniu 30. urodzin swojego chłopaka Nikodema Rozbickiego.

Temat dotyczył jednak wielu polskich celebrytów i influencerów, którzy niejednokrotnie pojawiali się na alkoholowych eventach i podejmowali współpracę z markami produkującymi napoje wyskokowe. Jakiś czas później głos zabrała Maja Bohosiewicz, która w jednym z postów na Instagramie zadeklarowała abstynencję, a wraz z tą decyzją naszła ją refleksja:

Kilka miesięcy temu naszła mnie refleksja żeby pożegnać z mojego życia alkohol. Na początku spotkania towarzyskie, wakacje, drink z palemką czy wino do kolacji triggerowały mnie. Minęły kolejne tygodnie i chociaż nie mam żadnego twardego postanowienia, że „już nigdy przeeeeenigdy” to temat alkoholu po prostu jakoś przestał mnie dotyczyć. Co dziwnego zaobserwowałam? Że alkohol jest WSZĘDZIE. Dosłownie wszędzie, jako rozrywka, jako rozwiązanie problemów jako najwyższa forma świętowania.

Niestety, prócz zdawać by się mogło, niewinnych reklam i współprac, polski show-biznes odczuł również negatywne skutki picia alkoholu – rok temu było głośno o sprawie Beaty Kozidrak i Jerzego Stuhra, którzy prowadzili samochody pod wpływem alkoholu.

Znana aktywistka bezlitośnie UDERZA w Julię Wieniawę: „Idolka młodzieży skuta tak, że ratuje się kroplówką”

Maffashion i Maciej Musiał usłyszeli zarzuty za reklamowanie alkoholu

Teraz okazuje się, że „alkoholowa samowolka” wśród celebrytów i influencerów prawdopodobnie dobiega końca, a jednymi z pierwszych, którzy usłyszeli zarzuty są… Julia „Maffashion” Kuczyńska oraz Maciej Musiał. Media obiegła wieść, że warszawska prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko influencerce i aktorowi. Według śledczych, złamali oni przepisy ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, w związku z publikowanymi w mediach społecznościowych treściami.

Informację jako pierwszy przekazał serwis TVP Info, a następnie potwierdziła ją rzeczniczka prasowa warszawskiej Prokuratury Okręgowej, Aleksandra Skrzyniarz. Julia Kuczyńska i Maciej Musiał zezwolili mediom na publikowanie swojego wizerunku. Obydwoje już wkrótce będą musieli stawić się w sądzie, a za złamanie przepisów ustawy grozi im kara grzywny od 10 do nawet 500 tysięcy złotych:

Prokuratorzy oskarżyli Julię K. i Macieja Musiała o reklamowanie napojów alkoholowych wbrew przepisom ustawy o wychowaniu w trzeźwości i o przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Grozi za to kara grzywny od 10 do 500 tys. zł. Według śledczych Maciej Musiał 31 sierpnia 2021 r. i 6 lipca 2022 r. na Instagramie publicznie reklamował szkocką whisky i włoskie piwo. Z kolei Maffashion została oskarżona o reklamowanie włoskiego piwa, do czego doszło 23 czerwca 2022 r. również na Instagramie – pisze tvp.info.

Maffashion reklamuje alkohol w mediach społecznościowych, fot. IG: maffashion_official

Maffashion reklamuje alkohol w mediach społecznościowych, fot. IG: maffashion_official

Maja Bohosiewicz żąda zniknięcia alkoholu z przestrzeni publicznej

pasekkozak