Naukowcy z Królewskich Ogrodów Botanicznych w Kew w Wielkiej Brytanii ogłosili, że nazwali nowy gatunek drzewa na cześć zdobywcy Oscara, Leonardo DiCaprio. Wszystko dzięki jego niesamowitemu zaangażowaniu w ratowanie lasów.

Drzewo nazwane na cześć Leonarda DiCaprio

Według artykułu opublikowanego w czasopiśmie naukowym PeerJ, „drzewo dicaprio”, znane również jako Uvariopsis dicaprio, jest rośliną uprawianą tylko w Lesie Ebo w Kamerunie, który jest powszechnie znany ze swojej niesamowitej różnorodności biologicznej.

„Uważamy, że odegrał kluczową rolę w powstrzymaniu wyrębu lasu Ebo” – powiedział w ostatnim wywiadzie dla BBC dr Martin Cheek.

Sandra Kubicka opowiada o tym, jak podrywał ją Leonardo DiCaprio: „Wykupił stolik w pierwszym rzędzie na jednym z moich pokazów”

DiCaprio jest jednym z najbardziej znanych działaczy na rzecz  powstrzymania ogromnego procesu ścinania drzew, który ma niszczący wpływ na środowisko, w tym utratę bioróżnorodności i emisję gazów cieplarnianych — wszystko to przyczynia się do zmiany klimatu.

Leonardo DiCaprio „Nie jest dobry w łóżku” – zdradza bliska osoba kochanki

W lipcu 2020 r. podniesiono alarm zarówno dla ekologów, jak i naukowców, kiedy rząd Kamerunu wydał rozporządzenie, które pozwoliło na przemysłowe wycinanie lasów w Lesie Ebo, który jest domem dla ludu Banen oraz dużej liczby unikalnych roślin i zwierząt.

Leonardo DiCaprio z 23 lata młodszą modelką odpoczywa w St. Barts

Miesiąc później DiCaprio udostępnił posty na Instagramie, aby zwiększyć świadomość petycji napisanej przez międzynarodowych ekspertów, którzy wezwali rząd Kamerunu do anulowania planu wyrębu dużych połaci lasu. Prezydent Kamerunu dzięki temu cofnął swoją decyzję.

Poniżej prezentujemy zdjęcia drzewa nazwanego na jego cześć. Według PeerJ gatunek to małe tropikalne, wiecznie zielone drzewo z żółtymi kwiatami wyrastającymi z jego pnia. Jest również klasyfikowany jako krytycznie zagrożony i należy do rodziny ylang ylang. Trzeba przyznać, że jest naprawdę ładne!

 

A newly-discovered tropical tree has been named after Leonardo DiCaprio to honour his campaigning to save the African rainforest where it was found.
Credit line: Lorna MacKinnon/RBG Kew/Mega / The Mega Agency / Forum