Dokładnie rok temu, 24 lutego 2020 roku tuż przed godziną 5.00 (godz. 4.00 w Polsce) kilka minut po ogłoszeniu przez Władimira Putina „specjalnej operacji wojskowej mającej na celu demilitaryzację i denazyfikację Ukrainy” wojska rosyjskie przekroczyły granice Ukrainy i rozpoczęły wojnę, która pochłonęła tysiące ofiar, a miliony pozostawiła bez dachu nad głową.

Od momentu wybuchu wojny aż do teraz, granicę polsko-ukraińską przekroczyło niemal 10 milionów uchodźców, a wielu z nich znalazło pomoc i schronienie w Polsce. Niestety, nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie sytuacja na Ukrainie miała się zmienić, a Władimir Putin nie zamierza zaprzestać swoich zbrodniczych działań.

Ołena Zełenska udzieliła wywiadu w Vogue’u. Wspomina pierwszy dzień wojny

Ołena Zełenska opublikowała poruszający wpis w rocznicę wybuchu wojny na Ukrainie

Teraz w rocznicę wybuchu wojny, żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska opublikowała poruszający wpis w mediach społecznościowych. W poście wymieniła liczne szkody wyrządzone Ukrainie przez Rosję i wspomina cierpienie ludności cywilnej:

Nawet dzień wojny jest śmiertelnie długi. Ponieważ już pierwszego dnia rosyjskiego ataku zginęli nasi ludzie. Nawet tydzień wojny jest już nieodwracalnie długi. Bo w pierwszym tygodniu rakiety i pociski najeźdźców zabiły już ukraińskie dzieci. Miesiąc wojny – już jest nieskończenie bolesny, bo agresor wtedy torturował ludzi w Buczy i Mariupolu. A teraz jest cały rok wojny. Rok, który został skradziony z naszego życia i rok wielu skradzionych istnień. Zdecydowanie nie jest to data, którą chcesz mieć w swoim kalendarzu.

Jednocześnie Ołena Zełenska podkreśliła, że dla Ukraińców nie jest to „rok wojny” a „rok oporu”:

To nie rok wojny. Ale rok oporu. Rok odporności. Rok ochrony, zbawienia i wzajemnej pomocy. Rok ludzkości. Rok Ukrainy, która na zawsze zmieniła historię i wciąż zmienia cały świat. Rok naszej niezniszczalności.

Na dołączonym do wpisu nagraniu widać Ukrainę za dawnych czasów w całym jej pięknie i majestacie. Post doczekał się wielu komentarzy pełnych współczucia oraz szacunku dla ukraińskich żołnierzy, którzy tak zaciekle walczą o odzyskanie wolności:

Nie wybaczymy i nie zapomnimy!

 

Dziękuje, że nie opuściłaś nas, mnie, mojej Ukrainy. Dziękujemy za walkę każdego dnia. Dziękujemy, że się nie poddajecie!

 

Chwała Ukrainie!

 

Jakie to bolesne, wzruszające i potężne…

 

Nie mogę tego oglądać bez łez

 

Niski ukłon dla was, nasi wojownicy. Dziękujemy, zmówcie modlitwę. Panie, ocal każdego Ukraińca.

 

Nie zapomimy o bólu, który nam spowodowali! Nie wybaczymy!

 

Wyjdziemy z tego zwycięsko. Nie mamy innego wyjścia. Musimy wygrać przyszłość dla naszych dzieci

 

Płaczę, ale wciąż jestem dumna z bycia Ukrainką

 

Bądźcie silni Ukraino, kochamy was

Wołodymyr Zełenski publikuje stare zdjęcia z żoną dla Vogue’a. Zobaczcie tylko, jacy byli szczęśliwi przed wojną