Pierwsza dama Ukrainy, Olena Zełenska niedawno udzieliła wywiadu brytyjskiemu „Vogue”. Opowiedziała o swoim życiu i przy okazji wezwała kraje Zachodu, w tym Amerykę, by zrobiły więcej, aby pomóc jej narodowi.

Żona Wołodymyra Zełenskiego opublikowała poruszający list do mediów z całego świata

Pierwsza dama Ukrainy, Olena Zełenska w brytyjskiem „Vogue’u”

Ołena Zełenska wspomina swój dramatyczny dzień (24 lutego 2022 r.), czyli wybuch wojny na Ukrainie. Tłumaczy, że byli przygotowani na atak Rosji, ale do ostatniego momentu wierzyli, że jednak do tego nie dojdzie. Wspomina, że usłyszała nad ranem wybuch, ale nie pomyślała, że to już się zaczęło. Za to Prezydent Ukrainy był już w gotowości:

Wtedy po raz ostatni widziałam go w garniturze i białej koszuli. Później już nosił wojskowe ubrania. „Zaczęło się” — to wszystko, co powiedział. Nie powiedziałabym, że była panika, raczej dezorientacja – mówi Ołena.

Największe zaskoczenie Grammy 2022. Wołodymyr Zełenski przemówił na ceremonii

Zapytała męża tylko, co z dziećmi. Wtedy Wołodymyr Zełenski odpowiedział: „Czekaj. Na wszelki wypadek spakuj wszystkie potrzebne rzeczy i dokumenty” i wyszedł z domu. Ołena nie musiała tłumaczyć nic swoim dzieciom, bo jak zauważa, same widzą, jak inne ukraińskie dzieci:

Z pewnością nie jest to coś, co dzieci powinny widzieć, ale dzieci są bardzo uczciwe i szczere. Nie możesz nic przed nimi ukryć. Dlatego najlepszą strategią jest prawda. Omówiliśmy więc wszystko z moją córką i synem. Próbowałam odpowiedzieć na ich pytania. Dużo rozmawiamy, bo mówić o tym, co boli, nie dusić w sobie, to sprawdzona strategia psychologiczna. To działa – tłumaczy.

Zełenska wspomina, że starała się optymistycznie odpowiadać na pytania dzieci, a na pytanie, kiedy zobaczą tatę, powiedziała, że wkrótce.

W tych pierwszych dniach miałam nadzieję, że będziemy mogli z nim zostać. Ale biuro prezydenta stało się placówką wojskową, nie mogliśmy w niej przebywać. Kazano nam przenieść się w bezpieczne miejsce – jeśli w Ukrainie można teraz znaleźć bezpieczne miejsce… Od tego czasu z Wołodymyrem komunikujemy się tylko telefonicznie – mówi Ołena.

Wołodymyr Zełenski zaśpiewał w KABARECIE w POLSCE!

Pierwsza dama powiedziała też o reakcji Zachodu i Stanów Zjednoczone. Przyznaje, że ma żal do NATO między innymi za to, że nie chcą zamknąć nieba nad Ukrainą, aby ich obywatele nie ginęli:

Poprosiliśmy o zamknięcie nieba nad nami, żeby Ukraińcy nie ginęli, ale NATO uznało to za bezpośredni konflikt z Rosją. Czy teraz mogę powiedzieć, że tylko Rosja jest winna dalszych zgonów? – mówi Ołena.