Ceremonie wręczenia nagród z natury nie są szczególnie emocjonujące – czasem zdarzy się jakiś mały skandal, ktoś powie coś głupiego, ktoś założy kontrowersyjny strój zupełnie nie pasujący do okazji lub zbyt wyciętą sukienkę, jednak na tym wrażenia zazwyczaj się kończą. Jednak nie tym razem! Podczas gali wręczenia Oscarów 2022 miało miejsce wydarzenie, które niewątpliwie przejdzie do historii, niestety po raz kolejny raczej tej niechlubnej…

Sean Penn nawoływał do bojkotowania tegorocznych Oscarów

Oscary 2022: Will Smith TRZASNĄŁ W TWARZ prowadzącego. Fani OBURZENI

W trakcie ceremonii, prowadzący Chris Rock, wedle panującego zwyczaju „zaczepiał” niektóre z gwiazd biorące udział w wydarzeniu i robił sobie z nich żarty. Jak się jednak okazuje, prezenter rzucił o jeden komentarz za dużo w stronę niewłaściwej osoby – podczas przedstawiania zwycięzcy w kategorii „najlepszy dokument” komik zażartował z żony Willa Smitha, Jady Pinkett Smith. Jady cierpi na przewlekłą chorobę, powodującą trwałe łysienie, dlatego zdecydowała się na całkowite ogolenie głowy, by nie musieć krok po kroku tracić pięknych włosów i patrzeć na powiększające się łyse placki. Chris Rock postanowił to skomentować i nawiązał do filmu z 1997 roku „G.I. Jane” z Demi Moore, w której aktorka grała z ogoloną na łyso głową:

Jada, kocham cię, „G.I. Jane 2”, nie mogę się doczekać, żeby go zobaczyć – zażartował

Pare sekund później nie było mu już do śmiechu, gdy na scenę wtargnął Will SMith i poczęstował komika czymś pomiędzy spoliczkowaniem, a prawym sierpowym, by za moment jak gdyby nigdy nic zejść ze sceny i wrócić na swoje miejsce.

Wow, Will Smith właśnie mi przypie*dolił – próbował rozładować napięcie Chris Rock

W odpowiedzi Smith krzyknął:

Nie waż się, ku*wa, mówić o mojej żonie!

Chociaż niewątpliwie transmitowaną w telewizji scenę można było wyciąć lub wstawić w tym czasie blok reklamowy, całość i tak zdążyła już rozhulać się po internecie. Według naocznych świadków, w trakcie przerwy reklamowej Will Smith ze łzami w oczach próbował ochłonąć w towarzystwie Denzela Washingtona i Bradleya Coopera. W międzyczasie część internautów zaczęła się spierać, czy całość była spontaniczną decyzją, czy może zaplanowaną z góry i wyreżyserowaną akcją, mającą na celu podnieść oglądalność.

Chwilę później Will Smith ponownie wszedł na scenę, by odebrać Oscara dla „najlepszego aktora” za rolę w filmie „King Richard. Zwycięska rodzina”. Podczas swojej przemowy nawiązał do filmu, a także przeprosił Akademię i innych uczestników ceremonii:

Chciałbym przeprosić Akademię, chciałbym przeprosić wszystkich współnominowanych. To piękny moment i nie płaczę z powodu nagrody, tu nie chodzi o zwycięstwo, tylko o pomoc ludziom. Sztuka imituje życie, wyglądam jak szalony ojciec… Miłość sprzyja szaleństwu. (…) Żeby robić to, co robię, czasem trzeba radzić sobie z przemocą, trzeba znosić uwagi innych. W tym biznesie ludzie muszą cię znieważać, a ty musisz udawać, że to w porządku… Denzel powiedział mi kilka minut temu: „Bądź ostrożny, gdy jesteś na szczycie, bo to wtedy atakuje diabeł

Po czym nawiązał do granego przez siebie bohatera:

Richard Williams był nieustraszonym obrońcą własnej rodziny. W tym momencie mojego życia jestem przytłoczony tym, czego oczekiwał ode mnie Bóg. Współtworząc ten film mogłem chronić Aunjanue Ellis, która jest jedną z najsilniejszych, ale też najdelikatniejszych osób, jakie było mi dane poznać. Mogłem chronić Saniyyę i Demi, odtwórczynie ról Venus i Sereny… Chcę przekazywać innym miłość. (…)

Całość zakończył słowami:

Dziękuję za ten zaszczyt. Dziękuję też Akademii – mam nadzieję, że jeszcze mnie tu zaproszą

Jak udało się ustalić, również sama Akademia nie była zadowolona z zachowania aktora, któremu może grozić odebranie statuetki. Wydano krótkie oświadczenie, w którym „potępiono przemoc” wobec Rocka, jednak nie odniesiono się do potencjalnych konsekwencji. Również Chris Rock jak dotąd nie złożył zawiadomienia w tej sprawie, tak więc wszystko sugeruje, że całość rozejdzie się po kościach, a Willa Smitha nie dotkną konsekwencje prawne.

Zachowanie aktora podzieliło internautów – część osób stanęła po stronie Smitha…

Człowiek miał dość. Czy to był właściwy sposób reakcji, prawdopodobnie nie, ale on bronił swojej żony. Nie sądzę, żeby żarty na temat czyjegoś stanu zdrowia były dopuszczalne. Chris Rock powinien się wstydzić.

Czy ktoś zauważył wyraz jej twarzy po kiepskim dowcipie!? Will bronił swojej żony i jej uczuć. Tak mi przykro Jada. Jesteś cudowna

…z kolei inni głośno skrytykowali jego zachowanie i zażądali usunięcia aktora z przyszłych edycji ceremonii:

Jestem zniesmaczony jego fatalnym zachowaniem. Bez względu na to, jakie ma się problemy z przeszłością lub wrażliwość, należy z tym walczyć. Naśmiewanie się z gości jest częścią show. To było po prostu złe. Bicie nigdy nie jest w porządku, a Will Smith zrobił z siebie głupca. Mam nadzieję, że zostanie aresztowany za ten atak!!!

Jestem pod wrażeniem, że Chris Rock zachował spokój. To było tak bardzo nie na miejscu. Dlaczego Willowi Smithowi pozwolono po prostu wrócić na swoje miejsce i uśmiechnąć się, będąc zadowolonym z siebie?

Myślicie, że to była ustawka?

Oscary 2022: Will Smith z PRAWYM SIERPOWYM rzuca się na prowadzącego. Fani OBURZENI

Forum/Reuters

Forum/Reuters

Forum/Reuters

Forum/Reuters

Forum/Reuters

Will Smith mówi, że myślał o popełnieniu samobójstwa

Jaden Smith, Jada Pinkett Smith and Will Smith, The Mega Agency / Forum

Will Smith i Jada Pinkett Smith na ściance

Will Smith i Jada Pinkett Smith/fot. FORUM

Will Smith z kciukiem do góry

Will Smith/fot. FORUM

Will Smith pokazał zdjęcie z żoną sprzed 20 lat (FOTO)