Książę William i księżna Kate na początku grudnia wyruszyli w podróż, która miała na celu wsparcie ludzi w tym trudnym czasie, jakim jest pandemia. Było to jednak nie do końca zgodne z panującymi obostrzeniami – podróżowanie między Anglią a Szkocją bez istotnego powodu było nielegalne.

Książę William jest WŚCIEKŁY na Meghan i Harry’ego. Już wynajął prawników

Pałac Kensington wydał oświadczenie na temat podróży Williama i Kate

Podróż księcia Williama i księżnej Kate w celu podziękowania pracownikom pierwszej linii frontu w Wielkiej Brytanii, mogła być dyktowana dobrymi intencjami, ale opublikowane e-maile ujawniają, że pracownicy zignorowali prośby o odroczenie podróży w związku z ogólnokrajowymi ograniczeniami.

Szkocka gazeta „The National” informuje, że urzędnicy wielokrotnie wysyłali e-maile do rodziny królewskiej, aby ostrzec, że ta wycieczka nie jest odpowiednia w obecnych czasach.

Obecnie prosimy ludzi mieszkających w Szkocji, aby unikali niepotrzebnych podróży (…) Z osobistego punktu widzenia myślę, że dla wielu ludzi mieszkających w całym kraju ta wycieczka wiele by znaczyła. Niepokoją mnie jednak praktyczne aspekty tego i to, jak to jest trudne reprezentacyjnie, jeśli obowiązują ograniczenia w podróżowaniu. Myślę, że w tej chwili szanse na przełożenie trasy są potencjalnie dość wysokie – pisał John Somers.

Kate i William wyruszyli w podróż. Dawno ich razem nie widzieliśmy (ZDJĘCIA)

Wcześniej krytykowała ich Nicola Sturgeon:

Rząd szkocki został poinformowany o zamiarze wizyty, a my upewniliśmy się, że rodzina królewska jest świadoma ograniczeń, jakie obowiązują w Szkocji. Wszelkie dalsze pytania na ten temat należy kierować do rodziny królewskiej – mówiła Nicola Sturgeon, liderka Szkockiej Partii Narodowej.

Pomysł podróży nie spodobał się też miejscowym, którzy nie mogli wyjść i powitać królewskiej pary ze względu na obostrzenia.

Szkocki polityk Deidre Brock powiedział „The National”:

Ludzie muszą pozostać w swoich domach, nie możemy spotykać się z rodziną ani przyjaciółmi, nie możemy oddać należnego szacunku na pogrzebach, nie możemy nawet przytulić naszych bliskich, w tych ciężkich czasach. Miałem nadzieję, że rodzina królewska wykaże się empatią i uszanują to, przez co przechodzą ludzie, zamiast szukać rozgłosu.

Kate Middleton zaliczyła WPADKĘ. Ma problemy z pisownią?

Ostatecznie rzecznik Pałacu Kensington wydał oświadczenie dla BAZAAR. Według niego wszystko było wcześniej ustalone.

To, co mówiliśmy przed trasą, wciąż jest aktualne. Książę i księżna podróżowali służbowo i wszystkie zasady były w pełni przestrzegane. Podróż została zaplanowana w porozumieniu z rządami Anglii, Szkocji i Walii – czytamy.

Powinni byli zrezygnować z podróży?

Kate Middleton i książę William

Kate Middleton i książę William, fot. BACKGRID / Backgrid UK / Forum

Kate Middleton z dziwną torebką, fot. Forum

Kate Middleton z dziwną torebką, fot. Pool / Zuma Press / Forum

Kate i William w podróży

Kate i William na stacji Euston fot. Forum/Reuters