Tydzień temu do kin trafił film „Gierek” Michała Węgrzyna. Film przedstawia historię Edwarda Gierka – I sekretarza Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Po raz pierwszy główną rolę zagrał Michał Koterski – krytycy filmowi z niecierpliwością zacierali rączki, aby ocenić poczynania Miśka na ekranie.

Premiera filmu „Gierek”: Małgorzata Kożuchowska błysnęła CZERWIENIĄ

Tomasz Raczek ocenia film „Gierek”

„Gierka” oczywiście nie przeoczył Tomasz Raczek, najpopularniejszy krytyk filmowy i teatralny. Po obejrzeniu filmu Raczek opublikował chyba jedną z surowszych recenzji na swoim YouTubie. Nie zostawił suchej nitki na aktorach i scenariuszu. Zaczął od stwierdzenia, że „Gierek” jest bublem:

Trzeba wziąć byka za rogi i powiedzieć wyraźnie: film pt. „Gierek” opowiadający o historię życia pierwszego sekretarza Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, Edwarda Gierka, który właściwie rządził Polską w latach 70. (…) Ta historia życia sfilmowana i przedstawiona teraz w kinach, pt. „Gierek” jest bublem. Jest filmem złym, a nawet bardzo złym – powiedział. 

Tomasz Raczek Fot. YouTube

Następnie stwierdził, że źródło jest zasmrodzone, brudne i zakażone pomysłem hagiograficznym, propagandowym:

Lewicowo propagandowym o dziwo w państwie Prawa i Sprawiedliwości mamy film wyprodukowany ewidentnie przez lewicowych sympatyków, takiej głębokiej starej lewicy – podkreślił.

Dodał, że postać Edwarda Gierka jest pokazana jako mąż opatrznościowy Polski, który przybył po to, żeby ratować Polskę. Dostało się nawet Małgorzacie Kożuchowskiej, która wcieliła się w rolę żony Gierka:

Ta rola jest wpadką. (…) Tak się kończy, jak człowiek chodzi po ściankach i zastanawia się bardziej, co na siebie założyć i jaką fryzurą zachwycić fotografów, zamiast zastanowić się jaką rolę zagrać i co zrobić, żeby ta rola była wyjątkowa. Ścianki zabijają aktorstwo i pani Małgorzata ledwo dyszy w tym filmie – ocenia. 

Małgorzata Kożuchowska zagra Gierkową. Oszpeciła się do roli

Z kolei o Michale Koterskim wprost powiedział, że nie jest dobrym aktorem:

Misiek Koterski nie jest dobrym aktorem, więc co można zrobić? (…) To nie jest Gierek, to jest ktoś udający Gierka – stwierdza.

Michał Koterski jako Edward Gierek

Michał Koterski jako Edward Gierek, fot. Magdalena Zych / Global Studio

Sebastian Stankiewicz, Antoni Pawlicki, Rafał Zawierucha, Małgorzata Kożuchowska, Michał Koterski, fot. Grabowski/AKPA