Kilka dni temu Roksana Węgiel pochwaliła się nowym utworem, który nagrała wraz z dziecięcym zespołem Małe TGD. Piosenka „Nie z tej ziemi”, której autorem jest Piotr Nazaruk, lider grupy TGD, jest zapowiedzią polskiego serialu animowanego o tym samym tytule.

Roksana Węgiel pokazała swoje RODZEŃSTWO. Podobni?

Przeprowadzono ekspertyzę utworu „Nie z tej ziemi”

Utwór „Nie z tej ziemi” miał swoją premierę kilka dni temu i od razu zrobiło się o nim głośno. Jednak chyba nie w takim kontekście, w jakim chciałaby Roksana Węgiel i zespół Małe TGD. W sieci pojawiły się komentarze, że piosenka to plagiat utworu „Physical” Duy Lipy.

Przeprowadzono zatem ekspertyzę. Za analizę jest odpowiedzialna Aleksandra Sewerynik, doktor nauk prawnych i dyrygentki chóralnej. W oświadczeniu przesłanym Onetowi twórcy tłumaczą, że choć utwory są podobne, co wynika z „korzystania przez autorów z podobnych, aczkolwiek rodzajowych cech kształtowania elementów składowych obu utworów”, nie ma podstaw do stwierdzenia plagiatu.

Aby rozwiać jakiekolwiek wątpliwości w tej kwestii, zwróciliśmy się o opinię do specjalistki z zakresu muzyki i prawa — Aleksandry Sewerynik, doktora nauk prawnych i dyrygentki chóralnej. Z analizy przeprowadzonej przez Panią Doktor wynika, że pomimo zauważalnych dla przeciętnego słuchacza podobieństw pomiędzy utworami „Nie z tej ziemi” i „Physical”, nie ma podstaw do stwierdzenia naruszenia prawa autorskiego, w szczególności naruszenia prawa do autorstwa utworu (potocznie nazywanego plagiatem). Podobieństwa wynikają bowiem z podobnego stylu utworów i korzystania przez autorów z podobnych, aczkolwiek rodzajowych cech kształtowania elementów składowych obu utworów — tłumaczą twórcy.

Poniżej możecie przesłuchać „Nie z tej ziemi” i „Physical”. Uważacie, że brzmią podobnie te dwa utwory?

ZOBACZ TEŻ:

Roksana Węgiel nie radzi sobie z HEJTEM? „Nieraz jest ciężko”

Elżbieta Zapendowska CZARNO widzi przyszłość Roksany Węgiel

Roxie Węgiel zdradza swój patent na makijaż! W upalne dni sprawdza się rewelacyjnie

 

Roksana Węgiel pozuje z nagrodą MTV na czerwonym dywanie.

Roksana Węgiel pozuje z nagrodą MTV na czerwonym dywanie, fot.Forum.

Roksana Węgiel na scenie.

Roksana Węgiel na scenie, fot. Piętka Mieszko/AKPA.