Eurowizja 2022 już za nami. W tym roku 66. Konkurs Piosenki Eurowizji odbył się w Turynie, a polscy widzowie mogli oglądać występ w TVP przy akompaniamencie komentarzy Aleksandra Sikory i Marka Sierockiego, którzy relacjonowali na żywo występy 25 wykonawców.

Krystian Ochman ma szansę wygrać Eurowizję! Szaleją za nim w Europie, powtórzy sukces MANESKINA?

Krystian Ochman w finale Eurowizji

Z pierwszego półfinału przeszli dalej wykonawcy z: Ukrainy, Grecji, Mołdawii, Portugalii, Litwy, Norwegii, Holandii, Armenii, Islandii i Szwajcarii. Z drugiego: z Belgii, Czech, Azerbejdżanu, Finlandii, Estonii, Australii, Szwecji, Rumunii, Serbii i oczywiście Polski z reprezentującym nas Krystianem Ochmanem i jego piosenką „River”.

Jednocześnie zapewnione miejsce w finale mieli artyści z krajów należących do tzw. „Wielkiej Piątki” – Niemcy, Francja, Hiszpania, Wielka Brytania i Włochy (tegoroczny gospodarz Eurowizji). Jest to forma uhonorowania krajów, które mają największy wkład finansowy w Europejską Unię Nadawców i płacą najwyższe składki ze wszystkich państw należących do EUN.

Krystian Ochman o przygotowaniach do Eurowizji

Znamy ZWYCIĘZCE 66. Konkursu Piosenki Eurowizji!

Chociaż głos Krystiana Ochmana zachwycił wielu widzów w Europie, nie udało mu się znaleźć w czołówce – po przyznaniu głosów jurorskich reprezentant Polski był na 14. miejscu z 46 pkt na koncie. Po przyznaniu punktacji od widzów Ochman otrzymał 105 pkt, co w sumie dało 151 pkt i 12. miejsce.

Zwycięzcą została Ukraina z reprezentującym ją zespołem Kalush Orchestra, która początkowo znajdowała się na 4. miejscu z 192 pkt na koncie, jednak po doliczeniu 439 punktów od widzów poszybowała na 1. miejsce z łączną liczbą 631 punktów. Po wygranej wokalista zespołu podziękował ze sceny:

Dziękujemy za wszystko. Dziękujemy za wsparcie Ukrainy. Sława Ukrajini!

Na 2. miejscu znalazła się Wielka Brytania (466 pkt.), która była zdecydowanym liderem po tegorocznym głosowaniu jurorskim, a na 3. miejscu uplasowała się Hiszpania (459 pkt.).

Przypomnijmy, że tegoroczna wygrana Ukrainy oznacza, że za rok to właśnie Ukraina będzie gospodarzem Eurowizji 2023. Miejmy nadzieję, że do tego czasu wygrają wojnę i po Rosji nie będzie już śladu.

Kalush Orchestra from Ukraine pose for photographers after winning the 2022 Eurovision Song Contest, in Turin, Italy,  Reuters / Forum

Kalush Orchestra Reuters / Forum

Kalush Orchestra  Reuters / Forum