Afera z polskimi youtuberami rozkręciła się na całego za sprawą szokującego filmu Wardęgi, który w swoim materiale przedstawił dowody, jakoby najpopularniejsi polscy youtuberzy Stuu, Boxdel i Marcin Dubiel wysyłali wiadomości o podłożu seksualnym do nieletnich dziewczynek.

Internauci reagują na nowy film Konopskyy’ego: „Czuję jak DZIECIŃSTWO mi się ROZWALA”

Prawnik komentuje aferę „Pandora gate”

Po filmie Sylwestra Wardęgi wszyscy z niecierpliwością czekali na materiał Konopskyego, który miał pokazać nowe dowody w sprawie. Co więcej, miał ujawnić kolejne zaangażowane w sytuację osoby. Ostatecznie film, na który czekała cała Polska wjechał na YouTube w niedzielę 8 października, kilka minut po godzinie dwudziestej. W zaledwie godzinę zdobył MILION wyświetleń i ponad 17 tysięcy komentarzy.

Adwokat Katarzyna Bórawska przeanalizowała oba filmy i sprawdziła, co może grozić oskarżonym youtuberom, przede wszystkim Stuu.

Konopskyy wyjawia nowe dowody w aferze PANDORA GATE. Padły nowe nazwiska

Na początku tłumaczy, że czy zrzuty ekranu rozmów i zeznania pokrzywdzonych można uznać za dowody w sprawie.

„Dowody zarówno w procesie karnym, jak i cywilnym odgrywają bardzo istotną rolę. W procedurze karnej rozróżniamy dowodowy osobowe (np. wyjaśnienia oskarżonego czy zeznania świadków) oraz dowody rzeczowe (np. ślady DNA, oględziny). Odpowiadając więc na drugą część pytania, zeznania pokrzywdzonych jak najbardziej uznawane są za dowody w sprawie. W odniesieniu z kolei zrzutów ekranu rozmów sprawa nie jest aż tak oczywista, bowiem kwestia ta nie jest nigdzie wyraźnie uregulowana. Przyjmuje się jednak, że zrzuty ekranu mogą stanowić dowód sprawie. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wypowiedział się, że zrzuty ekranów stron internetowych mogą posłużyć za dowód w sprawie”. 

Czy na bazie screenów rozmów może dojść do skazania sprawców? Adwokat Katarzyna Bórawska podkreśla, że na ten moment oskarżonego należy traktować jak niewinnego:

W polskim prawie karnym obowiązuje zasada domniemania niewinności, która stanowi, że do czasu wydania prawomocnego wyroku skazującego, oskarżonego należy traktować jak niewinnego. Jeśli więc postępowanie dowodowe, obejmujące wspomniane zeznania pokrzywdzonych, czy zrzuty ekranu rozmów wraz z pozostałym materiałem dowodowym doprowadzą do udowodnienia winy, wówczas dojdzie do skazania sprawcy czynu zabronionego – mówi Katarzyna Bórawska.

Boxdel reaguje na film Konopskyy’ego! „Nikt nie jest sobie w stanie wyobrazić jakie to piekło”

Dużo się też mówi o osobach, które kryły Stuu m.in. Marcin Dubiel, Boxdel, czy Fagata. Co im grozi w takim przypadku: 

„W pierwszej kolejności należy się odnieść się do art. 304 §1 Kodeksu postępowania karnego, który stanowi, że każdy dowiedziawszy się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu ma społeczny obowiązek zawiadomić o tym prokuratora lub Policję. Czym jest przestępstwo ścigane z urzędu? Zasada ta określana jest również mianem zasady oficjalności i przejawia się w obowiązku podejmowania i wszczynania przez organy procesowe postępowania niezależnie od działań podejmowanych przez pokrzywdzonego” – tłumaczy adwokat Katarzyna Bórawska.

scena z: Stuart Kluz-Burton, Stuu, SK:, , fot. Podlewski/AKPA

Fot. Instagram/dj_pallaside

Fot. Instagram/vertezalke