W niedzielę 15 października cała Polska ruszyła tłumnie na wybory i po raz pierwszy od 1989 roku pobiliśmy rekord frekwencji osiągając zawrotne 74%. Polacy jak nigdy przedtem zjednoczyli się, by obalić rządy Prawa i Sprawiedliwości, a w wielu okręgach wyborczych ludzie do późnych godzin nocnych stali w kolejkach, by oddać swój głos. Ostatecznie zwyciężyła demokracja i choć PiS wygrał z największym procentem głosów (35,38%) to nie zdobył większości w Sejmie, dzięki czemu nowy rząd stworzy Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Lewica.

Gwiazdy reagują na wyniki wyborów: Kozidrak, Rusin, Kurdej-Szatan, Prokop, Deląg…

Popłoch w TVP. Dziennikarze obawiają się, że stracą pracę po przegranej PiS

Nieoczekiwana zmiana partii rządzącej wywołała prawdziwy popłoch w stacji TVP, którą dotychczas Prawo i Sprawiedliwość traktowało jak swoją własną tubę propagandową i narzędzie do niszczenia opozycji. Oczy Polaków zwróciły się w stronę dziennikarzy Telewizji Polskiej, którym grozi nagła utrata pracy.

Teraz głos zabrał jeden z reporterów TVP Info, który w rozmowie z Wirtualnemedia.pl zdradził, jakie nastroje panują na Woroniczej. Przyznał, że atmosfera jest ciężka, choć część dziennikarzy „liczy na cud” i ma nadzieję dogadać się z opozycyjnimi partiami:

Ludzie są przekonani, że zmiany w TVP, jeśli nastąpią, to najwcześniej w styczniu. Generalnie wszyscy boją się o pracę, ale chyba liczą na cud. Są przekonani, że jak Koalicja Obywatelska wejdzie do TVP, to wylecą ci, co dawali gębę na antenie, a inni zostaną. Atmosfera jest trochę grobowa i dziennikarze są w rozkroku. Nie widzą, co mówić na antenie. Dlatego przestali atakować PSL, Konfederację i Hołownię, bo liczą na koalicję z PiS. W Tuska trochę uderzają, ale umiarkowanie. Nie było żadnego spotkania. Wszyscy starają się pracować intuicyjnie i stąpają po cienkim lodzie.

Z kolei część dziennikarzy ma nadzieję na interwencję Andrzeja Dudy, który mógłby zawetować potencjalne reformy medialne:

Siedzimy pozamykani i załamani w swoich pokojach. Nie pokazujemy się i liczymy na cud i to, że zostawią nas w spokoju. Z drugiej strony mamy świadomość, że raczej już pozamiatane i atmosfera jest jak na Titanicu – relacjonuje inny pracownik TVP.

Blanka Lipińska zalała się łzami. Ze ściśniętym gardłem mówi o wynikach wyborów!

Okazuje się jednak, że nie wszyscy są przerażeni zbliżającymi się zmianami:

Miłosz Kłeczek uśmiechnięty. Jak zawsze wyluzowany. Robił dziś live’a. Nie widzę, żeby jego zachowanie jakoś się zmieniło. TVP i Polskie Radio pracują normalnie. Polskie Radio zawsze nagrywało wszystkich, więc nagrywa dalej. TVP też robi swoją robotę. Z kolei dziennikarze opozycyjnych mediów wpadli w euforię i już dzielą łupy – zauważa osoba związana z TVP.

Zwrócono również uwagę na fakt, że w telewizji publicznej pracuje wielu dziennikarzy, którzy nie identyfikowali się z Prawem i Sprawiedliwością, a na przestrzeni lat mieli okazję pracować w okresie rządzenia różnych partii politycznych, dlatego nie będą mieli problemu z potencjalnym znalezieniem innej pracy:

Tu pracują też osoby, które niejeden zarząd komisaryczny przeżyły. Pracowały za dyrektorów z SLD, PSL, PO i PiS. Nie dostaliśmy żadnych wytycznych. Wiadomo, że każdy boi się zmian, bo nikt nie wie, jak będą one wyglądać. Chyba nie wiedzą nawet tego ci, którzy będą rządzić w TVP. Nie ma co się załamywać. Od niedzieli dostałem już pięć pytań, czy nie szukam pracy – przekonuje dziennikarz jednego z ośrodków regionalnych TVP.

Jednocześnie jak informuje portal Wirtualnemedia.pl, jednymi z osób, które niewątpliwie mogą spać spokojnie i nie obawiać się zmian są pracownicy techniczni stacji:

Przecież już za PO ludzie z Trwamu przychodzili do TVP. Operator robi zdjęcia, nie wdaje się w merytorykę i politykę. W TVP pracuje mnóstwo wspaniałych i profesjonalnych ludzi. Szkoda, żeby ci, którzy po prostu tam pracują od lat – niezależnie od tego kto rządzi – mieliby tracić pracę przez tych, którzy doprowadzili do takiej opinii o TVP w ostatnich latach. Każdy ma dom, rodzinę, kredyt, jakieś zobowiązania i nie można tak stygmatyzować. To nie ingest, nie montaż, nie operatorzy, nie emisja i obsługa planu pisała offy i białe i wydawały polecenia, co jest na antenie i na pasku – wskazuje operator kamery w TVP.

Jak głosowali czytelnicy KOZACZKA w wyborach 2023?

pasekkozak

Warszawa, 09.02.2016. Danuta Holecka – prezenterka „Wiadomosci”, sesja.,Image: 428003747, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: TVP / Forum

Karpacz, 07.09.22, XXXI Forum Ekonomiczne, Dzien Drugi, n/z: Magdalena Ogorek ;,Image: 720242709, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Aleksiej Witwicki / Forum

Warszawa, 15.09.23, Nagranie programu Pytanie na sniadanie, n/z: Anna Popek, Robert Rozmus;,Image: 805384397, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no

scena z: Anna Popek, SK:, , fot. Piętka Mieszko/AKPA

scena z: Magdalena Ogórek, SK:, , fot. Kurnikowski/AKPA

Wiadomości, program informacyjny, , reż. Agnieszka Oszczyk, Danuta Holecka, Edyta Lewandowska, Michał Adamczyk, scena z: Danuta Holecka, SK:, fot. Gałązka/AKPA

Wiadomości, program informacyjny, , reż., scena z: Michał Adamczyk, SK:, fot. Gałązka/AKPA

scena z: Michał Rachoń, SK:, , fot. Gałązka/AKPA

scena z: Rafał Ziemkiewicz, SK:, , fot. Niemiec/AKPA