Anna Paliga absolwentka łódzkiej filmówki rozpętała piekło. Zarzuciła władzom uczelni, że poprzez atmosferę zastraszenia sprawiają, że studenci nie są przygotowani do pracy w trudnym środowisku, uważając, że przemoc jest naturalną częścią ich zawodu. Paliga opublikowała na Facebooku list otwarty, który przedstawiła władzom uczelni.

Zuzanna Lit o łódzkiej filmówce

Łódzka filmówka oskarżona o poniżanie studentów. Aktorzy ujawniają, co dzieje się za murami szkoły

Post został udostępniony prawie 3 tys. razy. To nie pierwszy przypadek, kiedy studenci skarżą się nie tylko na „filmówkę”, ale na wiele innych szkół teatralnych. Jednak do tej pory sprawa była szybko zamiata pod dywan. Tym razem może być inaczej, bo na list odpowiedziała wielu znanych aktorów Vanessa Aleksander, Eliza Rycembel, Maria Dębska, Maciej Stuhr, Dawid Stuhr i Tamara Arciuch. 

Teraz głos zabrała Zuzanna Lit. Opowiedziała swoją przygodę ze szkołą filmową – znana z serialu „Stulecie Winnych„, „Na dobre i na złe” i „Zakochani po uszy„. Napisała, że jeden z profesorów przekraczał granice intymności.

Łódzka filmówka i Akademia Teatralna wydali OŚWIADCZENIE po oskarżeniach o znęcanie i poniżanie studentów

Na wstępie pisze, że była świadkiem dwóch z wymienionych sytuacji w liście Anny Paligi. Przyznaje, że minęły trzy lata i te przeżycia ma już za sobą, ale chce zająć swoje stanowisko, aby coś się zmieniło w mentalności tych szkół.

Jak mówi Gruszeńka „Milczenie tu nic nie pomoże”. Przy wszystkich lękach, które wiążą się z odsłonięciem tych zdarzeń czuje, że po prostu powinnam o tym opowiedzieć- nie dla siebie, (rozliczyłam się z tym podczas terapii) a dla tych, co przyjdą po mnie – pisze Zuzanna.

Zuzanna Lit. Fot. Piętka Mieszko/AKPA

Przyznaje, że rzucanie w nich przedmiotami i obelgami było na porządku dziennym i studenci na to przyzwalali, bo to jest dla dobra sztuki. Natomiast jako pierwsza przyznała, że nauczyciele przekraczali ich intymność:

Byłam świadkiem kilkukrotnie sytuacji w której profesor pod pretekstem pokazania „ jak ma wyglądać scena” zwyczajnie zmacał moje koleżanki. Podczas prób usłyszałam od mojego proferora „ Ty nie z jednego pieca chleb jadłaś”, „ nie udawaj takiej świętej” i takie wypowiedzi pojawiały się przez cały okres studiów. Ten sam profesor po zimowych egzaminach podczas wspólnego świętowania zdanej sesji wziął mnie na rozmowę i powiedział „gdyby nie moja żona to bym Cię brał” . Moi koledzy w momencie w którym nie potrafili czegoś zagrać byli wyśmiewani i zawstydzani. Że są cipa nie facet, że nie potrafią złapać kobiety – czytamy w poście Lit.

Bartosz Bielenia, Maciej Stuhr i Dawid Ogrodnik ujawniają prawdę o szkołach teatralnych. „Znam ten strach i znam ten wstyd”

Wspomina, że jeden z profesorów karmił się konfliktami, znajdował ofiarę i nastawiał przeciwko niej całą grupę. Zuzanna Lit była też jego ofiarą:

Straszy, szantażuje, wyśmiewa, rzuca w studentów przedmiotami, rozbiera studentów w sposób traumatyczny dla nich, obsypuje przy tym masą obelg, wyśmiewa prywatne i intymne rzeczy. Wyobraźmy sobie późną noc, rozgrzaną salę prób, i reżysera wydzierającego się na swoją studentkę, która nie chce rozebrać się do sceny. Mówi, że nie będzie z nią pracował jeśli się nie rozbierze. Tą studentką byłam ja. Bardzo się go bałam, bardzo imponował mi jako reżyser, chciałam się od niego uczyć. Trzykrotnie odmówiłam rozebrania się, po czym powiedział, że mojej sceny nie ma bez rozebrania i żeby moi koledzy mi podziękowani bo nie dostaniemy zaliczenia. Zaznaczę, że miałam wtedy 19 lat. Przy ogromnych naciskach zagraliśmy scenę, w której spada mi ręcznik i zostaje w samych szpilkach. Po scenie profesor wziął sukienkę, która była rekwizytem, podszedł do mnie(zasłaniającej się ręczniem) i zapytał „co możemy z tym zrobić?”,nie odpowiedziałam nic tylko podniosłam ręce (jak dziecko podczas ubierania), a on odpowiedział „grzeczna dziewczynka” – wyznała Lit.

Szanowni przyszedł czas, mojej opowieści, a propos studiów na Wydziale Aktorskim PWSFTViT. W odniesieniu do listu Anna…

Opublikowany przez Zuzannę Lit Poniedziałek, 22 marca 2021

Zuzanna Pawlak. Fot. Gałązka/AKPA

Zuzanna Lit. Fot. Kurnikowski/AKPA