Anna Lewandowska od wielu lat wspiera Polki w dążeniu do zdrowia – trenerka nie tylko zachęca do ćwiczeń i aktywności fizycznej, ale również udziela porad żywieniowych i zdrowotnych. Te bywają jednak czasem mocno kontrowersyjne – nie tak dawno temu głośno było o polecanym przez Annę gęsim smalcu na kaszel i przeziębienia, a jakiś czas później hitem internetu stał się wygrzebany z 2013 roku post z jej bloga o lewatywach z czosnku na owsiki.

Chociaż niewątpliwie Anna Lewandowska ma dobre intencje i stara się propagować zarówno zdrowe odżywianie, ćwiczenia jak i akceptacje swojego ciała, czasem zdarzają jej się wpadki.

Anna Lewandowska poleca: LEWATYWY Z CZOSNKU!

Ekspert KRYTYKUJE Annę Lewandowską!

Tak było i tym razem, gdy w swojej relacji na Instagramie Anna Lewandowska zachęcała fanów do zidentyfikowania swojego typu sylwetki według teorii Sheldona – amerykańskiego naukowca, który w latach 40. ubiegłego wieku stworzył pojęcie podstawowych somatotypów u ludzi. Według tej teorii u ludzi występują trzy typy sylwetki: ektomorficzny, mezomorficzny i endomorficzny. Osoby różniące się typem sylwetki będą miały inną tendencję do tycia, a także wymagają innego rodzaju ćwiczeń i diety.

Relacja Lewandowskiej spotkała się z dużą krytyką w środowisku ekspertów. Jeden z nich, dietetyk Damian Parol w poście na Facebooku postanowił rozprawić się z głoszonymi przez trenerkę poradami:

Anna Lewandowska podaje archaiczne informacje nt. somatotypów – typów budowy ciała. Typologia wg Sheldona to pseudonaukowa koncepcja z lat 40 ubiegłego wieku. Została wymyślona na potrzeby psychologii, obecnie jest zdyskredytowana, a Sheldonowi zarzuca się fałszowanie swoich badań. Nigdy nie udowodniono, by istniał związek między, budową ciała a tendencją do tycia, optymalnym treningiem czy dietą. Nie przeszkadza to Lewandowskiej pisać, że ektomorficy mają szybki metabolizm, natomiast endomorficy odwrotnie. Co ciekawe wg niej obydwa typy powinny spożywać dietę bogatą w białka i tłuszcze. Czyli zupełnie inne potrzeby, ale to samo zalecenie. Czego nie rozumiesz? W poście są też dość szczegółowe wytyczne dotyczące treningu.

Dietetyk zwrócił również uwagę na fakt, że Anna Lewandowska niechętnie przyjmuje krytykę lub atak w swoją stronę i ma skłonność do pisania pozwów oraz wzywania do odpowiedzialności osób, które krytykują jej działalność w internecie:

Wiem, że zdarzało się Pani wysyłać pisma do osób, które krytykują Pani działalność internetową. Ale proszę pomyśleć, czy nie lepiej byłoby, zamiast prawnikom, zapłacić za porządną konsultację merytoryczną treści, które Pani publikuje?

Tym razem Anna Lewandowska postanowiła „wziąć na klatę” krytykę i zamieściła na Instagramie post z wyjaśnieniem, w którym poniekąd zgadza się ze słowami dietetyka i wyjaśnia, że szukanie swojego typu sylwetki powinno być potraktowane jako forma zabawy i ciekawostki, a nie jedynej słusznej drogi:

Jesteśmy różni! I nasze sylwetki różnią się od siebie. Na ich wygląd wpływa kilka czynników, m.in. geny. W ramach #backtotheroots przypominam, że wyróżniamy trzy somatotypy: ektomorficzny, endomorficzny i mezomorficzny.
Rzadko zdarza się, że jesteśmy jakimś typem w 100% – na ogół stanowimy ich mieszanki.
Szukanie swojego somatotypu potraktujecie z delikatnym przymrużeniem oka.
Różnimy się od siebie, pamiętajcie.
Nie tylko somatotypem… Także tym, jaka aktywność fizyczna sprawia nam przyjemność i jaka dieta jest dla nas ok.

Trenerka odpowiedziała również na jeden z komentarzy:

znam opinię i tej teorii dlatego szukanie własnego somatotypu traktuje z przymrużeniem oka. Celem postu jest pokazanie różnorodności w naszych typach, a zwłaszcza wskazanie tego, ze dietę i treningi należy dobierać indywidualnie do każdego. Swoją drogą, fajnie, że czuwacie

Mimo to, nadal pojawiły się głosy, że ze względu na swoje ogromne zasięgi i popularność Anna Lewandowska powinna promować rzetelną, potwierdzoną badaniami naukowymi wiedzę oraz „uświadamiać ludzi zamiast sprzedawać im przestarzałe teorie na temat zdrowia”.

Zgadzacie się z tym?

Anna Lewandowska GRZMI w temacie śmierci ciężarnej Agnieszki: „Ile matek musi jeszcze umrzeć, NO ILE?!”

Co jeść żeby wyglądać jak gwiazda? Polskie celebrytki zdradzają swoje sekretne DIETY!

fot. Instagram: annalewandowskahpba

Wiemy ile WAŻĄ gwiazdy!

fot. Instagram: annalewandowskahpba

Anna Lewandowska miała KŁOPOTY na lotnisku!

Anna Lewandowska GRZMI w temacie śmierci ciężarnej Agnieszki: "Ile matek musi jeszcze umrzeć, NO ILE?!"

fot. Instagram; annalewandowskahpba

scena z: Anna Lewandowska, fot. Podlewski/AKPA

scena z: Anna Lewandowska, fot. Podlewski/AKPA

Anna Lewandowska, fot. Instagram @annalewandowskahpba

Anna Lewandowska, fot. Instagram @annalewandowskahpba

Anna Lewandowska chwali się zajęciami Klary. Fani: „daj jej DZIECIŃSTWO!”